Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
21. 1. 2016 14:45

Elektřina, topení, voda. Chcete snad slevu zadarmo? Na šetřílky si posvítíme!

Šeteřit energií zdaleka neznamená totéž co šetřit na penězích? Absurdní.
Faktura si vás stejně najde, šetřílkové.
Faktura si vás stejně najde, šetřílkové. | Foto: Thinkstock

Elektřina, topení, voda. Kdo na nich šetří, dřív nebo později může propadnout dojmu, že se mu to zas tak nevyplatí, že je to vlastně jedno, protože příslušně mastná faktura si ho najde tak či tak. Spotřebitelé jsou v schizofrenní situaci.

Šetřit planetu nám podsouvá buď rozum a cit, anebo vládní koncepce (naposledy ta o boji se suchem), případně znepokojivé zprávy o stavu podnebí a přírodních zdrojů, proháněné titulními stránkami. Ale osvojit si to všechno není povinné, otáčet ve svém bytě vypínačem a kohoutkem může každý podle libosti, na to má právo. Vymoženost blahobytné společnosti.

Pokud se dohodneme, že úsporné chování je správné a plýtvání špatné, musí k šetření motivovat taky peněženka. Dobrovolné uskromňování podložené přesvědčením, zodpovědností a jinými ušlechtilými veličinami nestačí. Sluší se přitlačit. Úměra mezi spotřebou a účtem za energii by proto měla být co nejpřímější. Jistě, někomu na tom stejně moc nesejde, protože je ignorant, nebo peníze nepočítá, bydlí v pasivním domě, investoval do zateplení, svítí petrolejkou a pije ze studánky.

Morální a materiální motivy přiměřené, udržitelné spotřeby by se měly potkávat, pokud možno rovnou protínat a splývat. Není tomu tak.

Poslední novinka: účet za elektřinu bude mnohem víc záviset na kapacitě jističe a méně na tom, kolik wattů proteče vaším elektroměrem. Pro řadu lidí to bude znamenat zdražení, někdy i citelné, což je vzhledem k tomu, že velkoobchodní ceny elektřiny v Evropě vytrvale klesají, opravdu neuvěřitelná informace.

Podezření, že ve skutečnosti jde o to, zabezpečit dominanci velkých energetických firem a chránit je před rizikem vadnoucích příjmů, je namístě. Ale hlavní zpráva zní: šetřit elektřinou, chovat se úsporně, dává menší smysl. Domyšleno: elektřiny bude muset být pořád hodně, cesta k budování nových „dominantních“ zdrojů je volná atd.

S podobným přístupem pracuje vyhláška, podle které se rozpočítávají náklady na teplo v bytových domech. Od ledna se změnila a nejvíc si připlatí ti, kdo hodně šetří. Minimální povinný paušál stoupne. Prý je to spravedlivější, protože doteď se majitelé středových bytů nechávali vytápět přes zdi od sousedů. „Dnes na toho, kdo nepřiměřeně šetří (sic!), doplácejí ostatní,“ vysvětlila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj. Dokonce se to prezentovalo jako vypálení rybníku „šetřílkům“.

Neboli pokud máte středový byt, klidně si topte na pětadvacet a větrejte, je to jedno. Kdo si chtěl vyměnit okna, aby mu dovnitř netáhlo a teplo neutíkalo ven, už se nemusí tolik snažit. Kdo to už udělal, jeho problém. Na šetřílky si posvítíme!

Příběh vodného a stočného je známý. Když se spotřebuje příliš málo, vodárny napřesrok zdraží, a důvodem se nijak netají: náklady na úpravu a distribuci vody prý jsou skoro stejné, ale když lidé vodou šetří a vodárnám zaplatí míň, nezbývá než je přimět k nápravě změnou ceníku. Byznys, pokrčí rameny vodárenští.

Přirozenou reakcí na pokles poptávky jistě není v kapitalismu zdražení, ale naopak zlevnění – jenže vodárny jsou přirozený monopol, nemůžete si vybírat, u koho nakoupíte. Takže když obyvatelstvo omezí spotřebu, je po zásluze potrestáno a na konci roku si může položit otázku: stálo nám to za to? Kdybychom protočili víc, nevyšlo by to nakonec nastejno, protože by (možná) nezdražili?

Elektřina, topení, voda. Chovat se šetrně-ekologicky kupodivu neznamená totéž co šetřit na penězích. Kdo do toho jde, musí si být naopak vědom: nechci slevu zadarmo. Paradoxní, absurdní. Přirozené monopoly nejde rozebrat, ale jsou pořád monopolnější, než by bylo zdrávo. Správná cesta: decentralizace, dát spotřebitelům možnost, ať jsou sami svými energetickými dispečery.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

New York jako první americký stát zakázal prodej ochucených elektronických cigaret

Místní zdravotní rada v úterý schválila opatření, které navrhl guvernér Andrew Cuomo, informovala agentura AP. Zákaz se nevztahuje na e-cigarety s tabákovou nebo mentolovou příchutí. Prodejci nyní budou mít dva měsíce na to, aby zakázané zboží stáhli z nabídky.

Cuomo v neděli vyzval k zákazu e-cigaret s poukazem na jejich zvýšenou spotřebu mezi mladými lidmi. V poslední době přitom zdravotničtí experti v USA varovali americkou veřejnost před používáním elektronických cigaret, které jsou spojovány s 380 případy vážného onemocnění dýchacích cest v 36 státech. Evidováno je rovněž šest mrtvých. Zatím však nebylo zjištěno, že by záhadnou plicní nemoc způsobovala konkrétní značka cigaret nebo určitá látka.

New York se stal prvním americkým státem, v němž vešel v platnost zákaz elektronických cigaret s příchutí. Obdobný zákaz sice tento měsíc schválil také stát Michigan, ale opatření tam ještě v platnost nevstoupilo. Podle údajů ze státu New York loni užívalo elektronické cigarety 27,4 procenta místních středoškoláků. Ještě v roce 2014 to bylo 10,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy