Erik Tabery | Komentáře
13. 3. 2006 0:00

Erik Tabery: Gottwaldovi s láskou

Propagovat komunismus a nacismus není trestné, rozhodli poslanci. Znamená to, že podle českých reprezentantů v parlamentu se smí na tričku nosit obrázek Stalina či Hitlera, hlásat třídní nebo rasovou nenávist a popírat holocaust i politické procesy.

Alespoň tak by se mělo interpretovat rozhodnutí poslanců z desátého března, které zamítlo přijmout těchto třiačtyřicet slov: "Kdo podporuje nebo propaguje komunismus, nacismus nebo jiné podobné hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod člověka, nebo hlásí národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť, nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let. "

Zdálo by se, že návrh senátorů Mejstříka a Štětiny musí sněmovnou projít se souhlasem všech demokratických stran. Vždyť na tom, že komunisté vraždili, zavírali, mučili, znárodňovali, ničili přírodní i kulturní klenoty této země, se shodnou téměř všichni.

Prý nelze uplatňovat kolektivní vinu, říkají komunisté a sociální demokraté mimochodem stejní lidé, kteří hájí kolektivní vinu sudetských Němců a mají pravdu. Jenže návrh nechce posílat do vězení kolektivně všechny ty, kteří kdysi byli členy KSČ, to by zmizela polovina sněmovny v kriminále. Jde jen o to, aby se stejně jako u nacismu řeklo, že komunismus je hrůzná ideologie, která nemá v demokratické zemi místo.

Zachránit spojence

Sociální demokraté dnes brání bolševismus se stejnou zarputilostí, s jakou kdysi komunisté ničili sociáldemokratismus. Není to souhlas s rudým terorem, ale jen zoufalý strach, že ze sněmovny zmizí strana, která je podle nich levicová.

Je to ale krátkozraké rozhodnutí, protože na cíli zničit sociální demokraty se u Gottwaldových následovníků nic nezměnilo. Navíc je nepochybné, že když by jednou KSČM ze sněmovny zmizela, tak by ji nahradila jiná, skutečně levicová strana. Taková, která už nehlásí třídní nenávist, znárodňování a omezování svobody projevu.

Není ale třeba propadat depresi, že návrh senátorů neprošel. Návratu komunismu lze zabránit i u voleb. A tam potom záleží na každém jedinci, a ne na dvou stech zákonodárcích. A pokud nemá koho volit, měl by stejně přijít a vhodit aspoň neplatný lístek. Tím lépe vyjádří protest, než když zůstane doma.

Autor je zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt

 

Právě se děje

před 11 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy