Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
20. 6. 2016 19:00

Euro 2016 podle Putina: Venku ruští rváči ukazují sílu Kremlu. Doma budí odpor k Západu

Množí se informace o tom, že řádění ruských hooligans na Euru má podobné pozadí jako Putinova podpora ukrajinské války a evropských extremistů.
Útok ruských hooligans přímo na stadionu v Marseille. Přijeli se porvat "za ródinu" (za vlast).
Útok ruských hooligans přímo na stadionu v Marseille. Přijeli se porvat "za ródinu" (za vlast). | Foto: Reuters

Euro 2016 v plném proudu. Sport. Fotbalový svátek. Nebo ne? Dávno zdaleka nejen sport. Tvrdá politika. Hybridní politika. Předvedli to ruští fanouškové, ruští hooligans, kteří vyvolali rvačky s mnohem početnějšími partami Angličanů jak v ulicích, tak přímo při zápase na stadionu v Marseille. Ruskému týmu zařídili podmínečné vyloučení.

Hooligans jsou nechutní všude na světě. O tom běžný divák, nerváč, nebitkař, normální fanda, nepochybuje. Jenomže na Euru mají ruští fandové, jejich bitkařské jádro, zřejmě velmi drsné vazby a zázemí. Představují něco, co je v zemích Evropské unie naprosto nepředstavitelné. Úplně jinou sílu s úplně jiným zadáním. Sílu Kremlu.

Server theguardian.com o víkendu zveřejnil text, ve kterém roli ruských hooligans na Euru rozebírá. Britská vláda se obává, že jsou ruští fotbaloví chuligáni spojeni s Kremlem. Vysocí vládní úředníci tyto rváče podezírají, že „patří mezi ruské uniformované složky“, které Putin využívá pro své „hybridní války“. Domnívají se, že násilí, jež rozpoutali na šampionátu, bylo schváleno Kremlem.

Vlastně to není nic nového. (Až na to, že se hraje fotbal.) Známe to z Ukrajiny, z Krymu a Donbasu. Oficiálně tam žádní vojáci ruské armády nebyli či nejsou, ale neoficiálně tam bojovali a bojují dodnes. Potvrzuje to kupříkladu nejvyšší velitel NATO generál Petr Pavel.

Na Euru je to, míní britské úřady, podobné. Theguardian.com píše, že Putin zřejmě schvaluje výtržnosti ve Francii. Jeho taktika je trik, který v sobě skrývá dva různé významy. Venku rváči ukazují sílu Ruska (nikoli sportovní sílu, ale rozkladnou, negativní, ničivou). Ruské násilí na Euru má za cíl i domácí publikum, Rusy. V nich podporuje pocit, že zbytek světa stojí (neprávem) proti jejich vlasti. Podobně je v nich pěstováno mylné přesvědčení, že NATO chce Rusko napadnout. Obojí podporuje odpor, nenávist.

Během Eura se to dělá mimo jiné tak, že falešné twitterové účty šíří jiný pohled na bitky: ruští fanoušci byli vyprovokováni, za nic nemohou. Poslanec ruské dumy Lebeděv tweetoval: „Výborně kluci, jen tak dál!“

Jen tak dál v reálu znamená, že dva zbití angličtí fanoušci, Andrew Bache a Stewart Gray, upadli do bezvědomí a bojují v nemocnici o život. Zmlátili je kladivy a železnými tyčemi.

Alexander Šprygin a Noční vlci

Zdroj z londýnské vlády Guardianu řekl: „Je obtížné dokázat, že akce byla schválena Kremlem, ale víme, že řada hooligans slouží v uniformovaných službách Ruska.“ Dodal: „Vypadá to jako pokračování hybridní války, již používá Putin.“ Ukazuje se, podobně jako na Ukrajině, že ruští hooligans v Marseille byli „vyškoleni k boji“.

Theguardian.com cituje šéfa britské operace Euro 2016 Marka Robertse. Sdělil, že útoky byly nejvážnější a nejvíce koordinované za deset let, kdy se specializuje na fotbalové násilí. Britští policejní pozorovatelé viděli asi 150 ruských fanoušků, jak si nasazují chrániče zubů, speciální bezprsté bojové rukavice a na hlavy si vážou šátky.

Z Francie byl vyhoštěn vůdce ruských fanoušků Alexander Šprygin. Doprovázel oficiální ruskou delegaci na šampionát. Je to jeden z klíčových mužů ruských krajně pravicových fanoušků, vyniká neonacistickými, rasistickými postoji. Byl vyfocen spolu s ruským prezidentem Putinem na pohřbu fotbalového fanouška v roce 2010. Známa je jeho fotografie s vlajkou Ruské pravoslavné armády, jedné z jednotek donbaských separatistů.

Šprygin, přítel nacionalisty Žirinovského, je předsedou Svazu ruských fanoušků. V této funkci se setkává s prezidentem Vladimirem Putinem.

Typická byla reakce Moskvy na zadržení ruských fanoušků. Francouzské úřady obvinila z „dalšího podporování antiruských nálad“. Putin sice násilí na Euru prohlásil za ostudu, ale nechal se slyšet: „Nevím, jak 200 fanoušků mohlo zranit několik tisíc Angličanů.“ (Ve skutečnosti to zřejmě velmi dobře ví. Jsou trénovaní pro boj.)

Vazby Putina a Kremlu na rasistické, neonacistické, k boji vycvičené ruské fanoušky nejsou nic nového. Přátelí se, jak je i v Česku dobře známo, s motorkářským gangem Noční vlci. Tyto tvrdé hochy, bojovníky, také používá k tomu, aby v Evropské unii zasévali neklid, aby proti sobě stavěli skupiny obyvatel jednotlivých unijních zemí.

Rusko je cizí svět. Sport? Pro Putina toto: propagační, vojenská i fanouškovská hybridní válka. Ničit. Rozeštvávat. Vysilovat. Unavovat. Francie čelí brutálním útokům islámských teroristů, ale Moskva neváhá a zatopí zemi, jež pořádá Euro, ještě víc rvačkami chuligánů. Odporné. Nebezpečné. Velmi poučné.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy