reklama
 
 

Euro bylo cinklý, ochutnali Slováci dvourychlostní Evropu

26. 6. 2017
UEFA sice řídí jen fotbal, ale i tady nakonec o všem rozhodnou Němci. Fico znovu protestuje.

Samozřejmě, podnik, který se nazývá Euro, je už sám o sobě krajně podezřelý. Tak jako U21 Euro, mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let. Slovenští sokolíci tu vypadli ve skupině a národ cítí křivdu. Vypadli, protože Italové porazili Němce 1:0 a nikdo z hráčů, hlavně Němci, se ke konci zápasu moc nesnažil, jelikož na semifinále výsledek stačil oběma (a Slováci jeli domů).

Velcí - ve sportu se jim říká vyspělé fotbalové země - se zase jednou spojili proti malým a ukázali Slovensku dvourychlostní Evropu v plné parádě. Eurohujeři nám podtrhli stoličku, volají horké hlavy. Bylo to cinklý z Bruselu, to jsme tam ani nemuseli jezdit, diktát! Zaplaťpánbůh, že mistrovství světa bude v Rusku.

Není divu, že premiér Robert Fico označil mač Itálie - Německo za frašku a prezidentovi UEFA napsal, aby celou záležitost vyšetřil. Ve jménu fair-play. Vyzval ho, aby UEFA vytvořila pro další turnaj pravidla, která upřednostní sportovní výkon před možnými neférovými dohodami. A připomněl mu zodpovědnost za přesvědčení mladé generace, že za úspěšným výsledkem stojí talent, množství hodin strávených na ihrisku, víra ve vlastní síly, odhodlání zvítězit - a ne zákulisní dohody.

Jde v podstatě o obdobu slovenské žaloby na evropské uprchlické kvóty, jen naruby. Tentokrát se fair-play a pravidly nezaklíná Evropská unie, nýbrž Bratislava. To dá rozum, Fico je vyhlášeným rekreačním fotbalistou, ve volební kampani v roce 2014 si při fotbálku přetrhl Achillovu šlachu. Fotbal je pro něj srdeční záležitostí i politikou.

Asi tuší, že šance na změnu nejsou velké, ale národní zájmy a politické body hájit musí. UEFA, Unie evropských fotbalových asociací, založená jen dva roky po Evropském společenství uhlí a oceli, sice sídlí ve švýcarském Nyonu, ale zhruba jde pořád o jeden a ten samý zlý Brusel, kde rozhodují Němci. Proč by se jinak do zápasu a postupového klíče montoval otevřeným dopisem předseda vlády, jako někde v banánové republice? Ojebali jste nás, vzkázal Fico (zase jednou) unii. Aby to slyšeli i voliči. Dříví na sobě štípat nedáme! Ani na pažitu, ani v Bruselu.

Co by asi Fico říkal, kdyby díky své "hře na jistotu" postupovali sami Slováci? Anebo je nevyšachovali Němci, nýbrž přátelé z Visegrádu, nebo dokonce Rusko? Myslím, že by došlo na jinou taktickou variantu a protestní nóta by zůstala v šuplíku.

autor: Jan Lipold | 26. 6. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama