reklama
 
 

Eurovolby: vyhrálo zlenivělé ANO. Na Evropu kašleme

26. 5. 2014 1:45
Komentář Martina Fendrycha: Eurovolby potvrdily změnu na pravici (lídrem je TOP 09) a taky úspěch populistů, tedy babišovců. Ale i ANO už se zařadilo mezi politiky a nedokáže lidmi pohnout.

Jde brát vážně volby, kterých se zúčastní pouhých 18 procent voličů? Většina se nevyjádřila, většině je to jedno, jela na chaty či kam. Jeden politolog v televizi řekl, že do Bruselu je to moc daleko, že tam volič nedohodí rajčetem, proto nás nezajímá. Jiný výklad: Češi se podceňují, mají mindrák, neumějí být suverénní ani doma (proto nadávají na politiky, které si sami volí), ani v zahraničí, proto se od Unie uraženě odvracejí.

Výsledek platí i při nízké volební účasti. Vyhrálo populistické hnutí ANO, druhá skončila pravicová TOP 09, třetí sociální demokracie. Tyto partaje získaly po čtyřech europoslancích, celkem 12. Jsou to tři strany, které nenadávají na náš pobyt v Unii. K nim patří lidovci, kteří mají co slavit – voliči jim dali tři mandáty v Evropském parlamentu. Celkem tedy 15 pro EU.

Z tohoto pohledu euroskeptici (KSČM, ODS, Svobodní) prohráli. Obsadí 6 eurokřesel. Úspěšní jsou v tom, že čtyři pětiny českých voličů na Unii z výšky kašlou.

Zajímavé bylo sledovat Andreje Babiše těsně před oficiálním vyhlášením výsledků voleb. Jeho list MF Dnes v sobotu nabídl jiný odhad výsledků, ANO až na třetím místě. A Babiš v neděli večer řekl: „Já myslím, že se naplní předpověď MF Dnes a skončíme až třetí. Naši voliči zlenivěli a ta naše kampaň, tu také hnutí nezvládlo úplně dobře. Já myslím, že to bude dobře, když prohrajeme a když se poučíme. Naši funkcionáři si mysleli, že vždycky vyhrajeme a už se chystali na komunální volby.“ Dosud vždy suverénní pan Agrofert si najednou nevěřil. A pravil, že by eurokomisařem měl být lídr kandidátky TOP 09 Luděk Niedermayer.

Šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku muselo mrazit. Babiš jasně nadběhl topce, ani ho nenapadlo se pobavit se svým premiérem, jestli je to rozumná nabídka. Taky proč, nebere ho vážně. – Na druhou stranu Babiš uvažoval čistě volebně: vyhráli, tak mají mít eurokomisaře, i když nejsou v koalici. Z toho pohledu by se ale měl stát eurokomisařem Jiří Pospíšil, tedy dvojka na kandidátce TOP 09, který získal 77 724 preferenčních hlasů. Nejvíc. Kdyby to nebral (nemožné), druhý byl levý Jan Keller, jednička na kandidátce ČSSD s 57 812 hlasy. Až třetí v kroužkování skončil lobbista NWR a lídr kandidátky ANO Pavel Telička, kterého obtočilo 50 784 voličů.

Volit mezi dvěma rumy z mobilu

Realita bude jiná, Babiš teď může hrnout svého lobbistu Pavla Teličku do Evropské komise a mávat přitom výhrou ve volbách. A v podstatě bude mít pravdu.

Předseda ANO po vyhlášení výsledků zdůraznil, že jeho hnutí má již stabilní místo v české politice. Dokonce se podřekl, že už patří mezi politické strany. Jsou to první volby, které ANO vyhrálo. Sice o nehet, ale vyhrálo. (Ve sněmovních volbách byli babišoagrofertovci druzí.)

Zároveň ale Babiš jistě cítí, že výsledek není žádná sláva. Proč? Ani tento velepopulista nedokázal lidi nalákat k urnám. Protože už začíná pomalu ale jistě zapadat mezi politiky. A hned voličům chce trochu podlézt - nabízí, že by se i v Česku mělo volit v jednom dni a že by měla být povolena elektronická volba. (Zřejmě v rámci „šetření“ rozpočtu.) Ideální by tedy bylo, aby si místní občan mohl odvolit přes mobil, aby ho to nestálo prakticky vůbec nic, ani tu chvilku, kdy zajede do volební místnosti. Prostě hlas pošle z hospody mezi dvěma desítkami nebo dvěma rumy.

Šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku muselo mrazit. Babiš jasně nadběhl topce, ani ho nenapadlo se pobavit se svým premiérem, jestli je to rozumná nabídka. Taky proč, nebere ho vážně.

Jestli má teď někdo plný kufřík starostí, je to Bohuslav Sobotka. Volby do EP jeho strana nejen nevyhrála, ale skončila až třetí. Michal Hašek jistě bouchnul šampaňské – prohra lídra oranžových oslabí. Sobotkův eurolídr Jan Keller sice skončil na kroužky druhý, nepropadl, ale to je slabá náplast. Ve skutečnosti ani Keller voliče nepřesvědčil, že mají přijít k volbám, že o něco jde. Není divu, kdyby se volilo do ruské dumy, zřejmě by jich nalákal víc.

Sobotka teď bude s děsem v očích vyhlížet podzimní volby. Po nich se dost možná s postem lídra sociální demokracie rozžehná. Snaží se držet hlavu nahoře, ale moc mu to nejde. De facto neuznává vítězství ANO a chce eurokomisaře za ČSSD: „Máme vlastního kandidáta Pavla Mertlíka a toho budeme prosazovat,“ prohlásil. (Je to podobné, jako kdyby loni po sněmovních volbách Andrej Babiš řekl, že ANO chce premiéra.)

Kde spí český Jean-Claude Juncker?

Zajímavý je výsledek ODS. Až dosud měla v EP devět poslanců, minulé volby vyhrála. Letos skončila šestá, mínus sedm mandátů, ale modrý lídr Petr Fiala to považuje „v dané situaci“ za úspěch. Jestli to slyšel Václav Klaus, musel doma sníst televizi. Modří si potvrdili, že jim ještě občas někdo dá hlas a že už jsou lídři na pravici jen ve vzpomínkách.

Nejhorší facku jim ale vyťal jejich bývalý ministr a místopředseda Jiří Pospíšil. Získal jako nečlen TOP 09 absolutně nejvíc preferenčních hlasů, přeskočil i „kavárenského“ kandidáta a lídra topky Luďka Niedermayera (oproti němu dostal o 46 553 více preferenčích kroužků). Ódeeska si tohoto stále nečekaně populárního politika nedokázala udržet. Nebo jinak – dokázala ho vyhnat. Zřejmě v rámci „očisty“.

Změní eurovolby něco v TOP 09? Kalouskovu stranu čeká střídání předsedy. Karel Schwarzenberg má již svatý nárok na odpočinek. A najednou se tu nabízejí hned dvě tváře – absolutní vítěz Pospíšil a lídr kandidátky Niedermayer. Skutečnému vůdci TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, který mnoha lidem vadí natolik, že kvůli němu topku nevolí, vyrostli dva možní konkurenti, protikandidáti. Což je zdravé.

O mandát přišli komunisté. To potěší srdce každého demokrata. Naopak o křeslo víc mají lidovci. Potvrdili, že o voliče nepřicházejí. Jednoho poslance, Petra Macha, budou mít eurorozkladní Svobodní. Pestré.

Vraťme se ještě k naší ubohé volební účasti, k tomu, jak rychle jsme si v Evropské unii zvykli (u nás to znamená, že na ni denně nadáváme), vraťme se k našemu mindráku, že jsme malí a nedůležití. Lucembursko má v EP jen 6 poslanců (my 21). Ale sebevědomí té zemi nechybí. Bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker chce za Evropskou lidovou stranu (EPP) vést Evropskou komisi...

autor: Martin Fendrych | 26. 5. 2014 1:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama