Martin Hála Martin Hála | Komentáře
6. 10. 2022 18:32

Evropa a trojští koně Moskvy i Pekingu na summitu v Praze

Na setkání více než čtyřiceti špičkových státníků si český prezident prakticky nenašel čas. Dvěma jeho hostům ale připravil speciální přijetí.
Tady bydlí můj přítel Miloš? Maďarský premiér Viktor Orbán na pražském Summitu Evropského politického společenství.
Tady bydlí můj přítel Miloš? Maďarský premiér Viktor Orbán na pražském Summitu Evropského politického společenství. | Foto: Reuters

V české metropoli se sešli nejvyšší představitelé starého kontinentu na prvním summitu Evropského politického společenství. Zájem veřejnosti však poutá spíše fiktivní česká anexe baltské enklávy Královec (dříve Kaliningrad, a ještě dříve Königsberg); z monstrózní akce na Hradčanech vnímá převážně jen dopravní zácpy při průjezdu vládních limuzín s nezbytnými majáčky co symboly politického majestátu. Její některé detaily však stojí za pozornost.

Symbol a rituál

Foto: Aktuálně.cz

Okázalé setkání více než čtyř desítek vrcholných státníků podle všeho nemá žádnou konkrétní náplň. Jedná se o převážně ceremoniální akt, ale v tom přesně tkví jeho pointa: Trochu nadrozměrný summit celého světadílu, a ne jen jeho unijní části, má vyjádřit symbolickou jednotu starého kontinentu tváří v tvář ruské agresi proti Ukrajině a energetické krizi, již vyvolala.

Tato jednota je ovšem z velké části právě jen symbolická, jak to ostatně nejlépe ilustrují jistá protokolární úskalí celé akce. Reprezentativní setkání by za normálních okolností volalo po reprezentativní roli českého prezidenta - summit se konec konců odehrává v jeho oficiálním sídle, které k němu propůjčil.

Na Hradě bez prezidenta

Miloš Zeman se jej ovšem podle dostupných informací účastní pouze okrajově, konkrétně pronesením "krátké promluvy společenského charakteru" během čtvrteční večeře. Tato rezignace na protokolární roli při špičkovém mezinárodním setkání je o to překvapivější, že současný český prezident si jinak dlouhodobě - a nad rámec ústavy - uzurpoval široké pravomoci v zahraniční politice.

Snad by se jeho aktuální nečinnost dala vysvětlit zdravotním stavem nebo zklamáním z výrazných neúspěchů, jež zaznamenaly jeho hlavní zahraničně-politické iniciativy. Totiž orientace na Rusko a na Čínu. Jenže Miloš Zeman tak úplně pasívní během summitu nebude. Plánuje dvě setkání s vybranými účastníky.

Svůj k svému

Z celé plejády více než čtyř desítek evropských lídrů si zvolil dva jemu osobně zjevně nejbližší: maďarského premiéra Viktora Orbána a srbského premiéra Aleksandra Vučiče. Tedy dvojici, která evropskou jednotu soustavně a cílevědomě podkopává, zejména pak ve vztahu k Moskvě a Pekingu.

S Vučičem chce český prezident údajně jednat o otevření Českého domu v Bělehradě, který by při té příležitosti rád osobně navštívil. V srbském hlavním městě se přitom shodou okolností připravuje také velkolepé otevření jiného, mnohem většího národního kulturního střediska, totiž čínského. To je již nějakou dobu v provozu, ale s jeho oficiální inaugurací se čeká na případnou návštěvu generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny (jinak též prezidenta země) Si Ťin-pchinga.

Ocelová družba

Čínské kulturní centrum v Bělehradě stojí na místě někdejšího čínského velvyslanectví, zničeného při bombardování letectvem NATO 7. května 1999. Při výročí události kladou na tomto místě každoročně čínští a srbští představitelé na stvrzení své "ocelové družby" společně věnce, což vždy představuje vítanou příležitost pro rétorické výpady proti Severoatlantické alianci a Západu obecně. V roce 2016 zde položil věnce během své státní návštěvy i Si Ťin-pching.

Osobně měl přijet také na plánované otevření centra u příležitosti 20. výročí bombardování v roce 2019. Stavba se však zpozdila a jejímu otevření i návštěvě čínského hosta pak zabránila koronavirová pandemie. Si Ťin-pching by snad mohl dorazit příští rok, v té době již možná ověnčen titulem "předseda", který by na nadcházejícím stranickém sjezdu rád zdědil po Mao Ce-tungovi. Miloš Zeman tou dobou již prezidentem nebude, ale i tak by se při případné koordinaci otevření obou center snad mohl znovu setkat se svým "mladým přítelem", aniž by musel vážit dlouhou a namáhavou cestu do Pekingu.

Zemanův výběr státníků pro osobní setkání znovu připomíná, že evropská jednota ani západní orientace České republiky, ba dokonce ani demokracie jako základní východisko našeho vývoje po roce 1989, nejsou samozřejmostí. Člověk tak nakonec rád překousne i ty majáčky a dopravní zácpy, poslouží-li symbolické podpoře těchto nesamozřejmých hodnot.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

Video: V Praze začal summit lídrů 44 evropských zemí

Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy