reklama
 
 

Exministr Pilný, "sekačkovej dědek", se vrací. Chce Česko bránit před spirálou smrti

29. 5. 2018 13:15
Je dobře, že Ivan Pilný míří za ANO do Senátu, je dobře, že se snad v hnutí ještě najde dost lidí, kteří nechtějí tuhle fajn zemi zničit.

Do politiky se vrací Ivan Pilný, bývalý předseda hospodářského výboru sněmovny, exministr financí za ANO, který na tom postu vystřídal Andreje Babiše, a bývalý šéf českého Microsoftu. V říjnu bude kandidovat do pražského zastupitelstva (na druhém místě) a do Senátu v Praze 12. Dá si dvojboj.

Pilný dokázal být kritický vůči Babišovi a proslul svou vizí české důchodové budoucnosti. Vrací se, jak popsal v rozhovoru pro Blesk Zprávy, protože by "…v hnutí ANO měly zůstat názorové proudy, které jsou sice konstruktivní, ale nevedou k takovému příliš velkému populismu".

ANO je vnímáno jako strana jednoho muže, kde vše visí na Babišovi, on hnutí půjčil peníze, on vyhrál volby, on je prostě ANO. Méně se mluví o tom, že i v této straně najdeme různé proudy a různé osobnosti. Pilný je originál, který se nerozpakuje říkat naplno, co si myslí.

Přesně před rokem pohovořil o penzích: "Moje děti nebudou dostávat důchod, z čeho by to proboha bylo? Musejí se o sebe postarat a šetřit si na stáří. Přemýšlet o tom, zda si koupit auto, jezdit na Seychely." Pravil, že senioři "nemohou řídit třeba autobus, ale mohou pracovat" a upřesnil, že "určitě sedmdesátiletý člověk nebude řídit autobus, ale může sekat v parku trávu". Sekačkovej dědek ANO.

Už jako ministr financí se v září 2017 omluvil firmám, které finanční správa neprávem zlikvidovala zajišťovacími příkazy: "Je zřejmé, že pro některé firmy to znamenalo neoprávněnou likvidaci. Za to jsem se omluvil a snažíme se to minimalizovat." Vzepřel se tehdy Babišovi, úctyhodné.

Z politiky odešel z rodinných důvodů (nemoc švagra), ale při comebacku mu originalita zůstala. Hnutí ANO se podle něj ubírá směrem, s nímž nesouhlasí: "Nejen já, ale i celá řada, řekněme prominentních členů hnutí ANO, rozhodně třeba nevítá spojení s Tomiem Okamurou a komunisty." (Zní to jak rajská hudba, ač tomu realita ve sněmovně neodpovídá.)

Větší pochopení má Pilný pro komunisty; vidí tam různé proudy, "s některými můžete pracovat, a s některými ne". Důležité pro něj je "jak moc se necháme někam zatlačit. Viz například vojenské mise a další záležitosti." A dodává: "Pro mě to dokonce není ani o programech, ale o tom, s kým konkrétně a kam až v tom populismu ustoupíme." (Že to pro ANO "není o programech", to víme již hodně dlouho.)

Neskousnutelný Okamura

"Co bych už opravdu neskousnul, je vláda opírající se o hlasy Tomia Okamury a komunistů. To bych asi nebyl ani sám… To by pro mě bylo nepřekročitelné, pak samozřejmě porušování mezinárodních závazků, kdy jsme v rámci Evropy a NATO. To je něco, co mají komunisté, nechci říkat v genech, ale v těch programech. Ale prostě ustupovat z misí, nebo něco takového, to je opravdu velký problém, nejen pro mě."

Pilný zdůrazňuje klíčové věci, svazek Česka s EU a NATO. Důležité pro nás je, že nejen jemu v ANO o tyto věci jde. (Babiš to ví, proto pro něj představuje vláda ANO podpořená KSČM a SPD velký problém, do nějž ho strká Miloš Zeman.)

Ivan Pilný popsal potíže mladé, úspěšné strany: "…navalí se k nám při každých volbách řada lidí, u kterých převažují ambice nad zkušenostmi" a dodává: "V našem bývalém poslaneckém klubu byla alespoň třetina lidí, se kterými jsem si opravdu dobře rozuměl, které jsem oceňoval, protože to byli profesoři, lékaři, právníci a tak dále… Teď bych řekl, že se to poněkud zhoršilo." Exministr už nezmiňuje další trend v ANO, odchody lidí jako Martin Stropnický či Robert Pelikán. I ty mají svoje vážné důsledky.

Když to zjednodušíme, obě tyto hvězdy ANO z hnutí vlastně utíkají. Pelikán označil SPD za fašistickou stranu, Stropnický má jasně západní orientaci a zjevně se nechce s KSČM a Okamurovci špinit. Ani jednomu o hnutí nejde, jsou líní (slabí) bojovat, kdežto Pilný se - zdá se - odmítá smířit s populisticko-nacionalisticko-proruskými tendencemi. Neutíká, chce křísit jakési původní ideje hnutí, o něco mu jde, nejen o sebe (mimochodem se odmítl nechat kandidovat na pražského primátora).   

Babiše bez servítků kritizuje za populismus z pohledu bývalého ministra financí: "…vím, že když objíždíte regiony a slibujete nějaké miliony, nebo dokonce miliardy, které postaví ministra financí, nebo v dnešní době ministryni, před fakt, že má sehnat nějakých 130 miliard navíc, tak to je opravdu problém. To se mi opravdu moc nelíbí."

V Interview ČT24 to Pilný řekl natvrdo: "Byly odstartovány závody v populismu, a tomu se bohužel přizpůsobilo i hnutí ANO… Kdybychom sestavovali vládu s ODS, tak by to třeba nebylo. Vyjednáváme ale s partnery, kteří nás táhnou do smyčky, která se utahuje. Cena za to, aby se nějaká vláda sestavila, začíná být dost vysoká."

Uvedl příklad: hospodářský výbor sněmovny vede místopředseda SPD Radim Fiala. "Chtěl vyhlásit referendum o vystoupení Česka z EU. Předseda hospodářského výboru přece ví, že osmdesát procent naší ekonomiky závisí na Evropské unii. Kdybychom to udělali, spadneme do spirály smrti. Každý člověk v této zemi včetně voličů SPD to odnese. Člověk s těmito názory tam nemá co dělat. Ohrožuje ekonomiku této země."

Je dobře, že se Pilný vrací, je dobře, že se snad v hnutí ANO ještě najde dost lidí, kteří nechtějí tuhle fajn zemi zničit. A bylo by skvělé, kdyby ANO nebylo hnutím jednoho politika, kterého navíc drží na uzdě Miloš Zeman.

Andrej Babiš žije ve střetu zájmů a Bohuslav Sobotka o tom od počátku věděl, říká Ivan Pilný, adept hnutí ANO na pozici ministra financí. | Video: Daniela Drtinová, DVTV |  20:29

autor: Martin Fendrych | 29. 5. 2018 13:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama