Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 5. 2018 13:15

Exministr Pilný, "sekačkovej dědek", se vrací. Chce Česko bránit před spirálou smrti

Je dobře, že Ivan Pilný míří za ANO do Senátu, je dobře, že se snad v hnutí ještě najde dost lidí, kteří nechtějí tuhle fajn zemi zničit.
Ivan Pilný loni, když na postu ministra financí střídal z vlády vyhnaného Andreje Babiše.
Ivan Pilný loni, když na postu ministra financí střídal z vlády vyhnaného Andreje Babiše. | Foto: Ludvík Hradilek

Do politiky se vrací Ivan Pilný, bývalý předseda hospodářského výboru sněmovny, exministr financí za ANO, který na tom postu vystřídal Andreje Babiše, a bývalý šéf českého Microsoftu. V říjnu bude kandidovat do pražského zastupitelstva (na druhém místě) a do Senátu v Praze 12. Dá si dvojboj.

Pilný dokázal být kritický vůči Babišovi a proslul svou vizí české důchodové budoucnosti. Vrací se, jak popsal v rozhovoru pro Blesk Zprávy, protože by "…v hnutí ANO měly zůstat názorové proudy, které jsou sice konstruktivní, ale nevedou k takovému příliš velkému populismu".

ANO je vnímáno jako strana jednoho muže, kde vše visí na Babišovi, on hnutí půjčil peníze, on vyhrál volby, on je prostě ANO. Méně se mluví o tom, že i v této straně najdeme různé proudy a různé osobnosti. Pilný je originál, který se nerozpakuje říkat naplno, co si myslí.

Přesně před rokem pohovořil o penzích: "Moje děti nebudou dostávat důchod, z čeho by to proboha bylo? Musejí se o sebe postarat a šetřit si na stáří. Přemýšlet o tom, zda si koupit auto, jezdit na Seychely." Pravil, že senioři "nemohou řídit třeba autobus, ale mohou pracovat" a upřesnil, že "určitě sedmdesátiletý člověk nebude řídit autobus, ale může sekat v parku trávu". Sekačkovej dědek ANO.

Už jako ministr financí se v září 2017 omluvil firmám, které finanční správa neprávem zlikvidovala zajišťovacími příkazy: "Je zřejmé, že pro některé firmy to znamenalo neoprávněnou likvidaci. Za to jsem se omluvil a snažíme se to minimalizovat." Vzepřel se tehdy Babišovi, úctyhodné.

Z politiky odešel z rodinných důvodů (nemoc švagra), ale při comebacku mu originalita zůstala. Hnutí ANO se podle něj ubírá směrem, s nímž nesouhlasí: "Nejen já, ale i celá řada, řekněme prominentních členů hnutí ANO, rozhodně třeba nevítá spojení s Tomiem Okamurou a komunisty." (Zní to jak rajská hudba, ač tomu realita ve sněmovně neodpovídá.)

Větší pochopení má Pilný pro komunisty; vidí tam různé proudy, "s některými můžete pracovat, a s některými ne". Důležité pro něj je "jak moc se necháme někam zatlačit. Viz například vojenské mise a další záležitosti." A dodává: "Pro mě to dokonce není ani o programech, ale o tom, s kým konkrétně a kam až v tom populismu ustoupíme." (Že to pro ANO "není o programech", to víme již hodně dlouho.)

Neskousnutelný Okamura

"Co bych už opravdu neskousnul, je vláda opírající se o hlasy Tomia Okamury a komunistů. To bych asi nebyl ani sám… To by pro mě bylo nepřekročitelné, pak samozřejmě porušování mezinárodních závazků, kdy jsme v rámci Evropy a NATO. To je něco, co mají komunisté, nechci říkat v genech, ale v těch programech. Ale prostě ustupovat z misí, nebo něco takového, to je opravdu velký problém, nejen pro mě."

Pilný zdůrazňuje klíčové věci, svazek Česka s EU a NATO. Důležité pro nás je, že nejen jemu v ANO o tyto věci jde. (Babiš to ví, proto pro něj představuje vláda ANO podpořená KSČM a SPD velký problém, do nějž ho strká Miloš Zeman.)

Ivan Pilný popsal potíže mladé, úspěšné strany: "…navalí se k nám při každých volbách řada lidí, u kterých převažují ambice nad zkušenostmi" a dodává: "V našem bývalém poslaneckém klubu byla alespoň třetina lidí, se kterými jsem si opravdu dobře rozuměl, které jsem oceňoval, protože to byli profesoři, lékaři, právníci a tak dále… Teď bych řekl, že se to poněkud zhoršilo." Exministr už nezmiňuje další trend v ANO, odchody lidí jako Martin Stropnický či Robert Pelikán. I ty mají svoje vážné důsledky.

Když to zjednodušíme, obě tyto hvězdy ANO z hnutí vlastně utíkají. Pelikán označil SPD za fašistickou stranu, Stropnický má jasně západní orientaci a zjevně se nechce s KSČM a Okamurovci špinit. Ani jednomu o hnutí nejde, jsou líní (slabí) bojovat, kdežto Pilný se - zdá se - odmítá smířit s populisticko-nacionalisticko-proruskými tendencemi. Neutíká, chce křísit jakési původní ideje hnutí, o něco mu jde, nejen o sebe (mimochodem se odmítl nechat kandidovat na pražského primátora).   

Babiše bez servítků kritizuje za populismus z pohledu bývalého ministra financí: "…vím, že když objíždíte regiony a slibujete nějaké miliony, nebo dokonce miliardy, které postaví ministra financí, nebo v dnešní době ministryni, před fakt, že má sehnat nějakých 130 miliard navíc, tak to je opravdu problém. To se mi opravdu moc nelíbí."

V Interview ČT24 to Pilný řekl natvrdo: "Byly odstartovány závody v populismu, a tomu se bohužel přizpůsobilo i hnutí ANO… Kdybychom sestavovali vládu s ODS, tak by to třeba nebylo. Vyjednáváme ale s partnery, kteří nás táhnou do smyčky, která se utahuje. Cena za to, aby se nějaká vláda sestavila, začíná být dost vysoká."

Uvedl příklad: hospodářský výbor sněmovny vede místopředseda SPD Radim Fiala. "Chtěl vyhlásit referendum o vystoupení Česka z EU. Předseda hospodářského výboru přece ví, že osmdesát procent naší ekonomiky závisí na Evropské unii. Kdybychom to udělali, spadneme do spirály smrti. Každý člověk v této zemi včetně voličů SPD to odnese. Člověk s těmito názory tam nemá co dělat. Ohrožuje ekonomiku této země."

Je dobře, že se Pilný vrací, je dobře, že se snad v hnutí ANO ještě najde dost lidí, kteří nechtějí tuhle fajn zemi zničit. A bylo by skvělé, kdyby ANO nebylo hnutím jednoho politika, kterého navíc drží na uzdě Miloš Zeman.

Andrej Babiš žije ve střetu zájmů a Bohuslav Sobotka o tom od počátku věděl, říká Ivan Pilný, adept hnutí ANO na pozici ministra financí. | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy