Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
23. 2. 2010 13:09

Exministři Sokol a Kalvoda v hádce o krev. A miliardy

Státu jde o miliardy. Právníci se dohadují, zda dělá vše proto, aby neplatil zbytečně
Foto: Aktuálně.cz

Advokát Tomáš Sokol, bývalý český ministr vnitra, zastupuje stát. Jeho kolega Jan Kalvoda, někdejší ministr spravedlnosti, zase firmu Diag Human, která se s ním už bezmála osmnáct let soudí. Své názory si začali vyměňovat na blozích Aktuálně.cz

A nejde přitom o málo. V sázce jsou miliardy.

Čtěte více: Účet za Diag Human téměř znám. Nepřesáhne dvě miliardy

Arbitráž před dvěma lety přiřkla firmě Diag Human devět miliard korun za to, že ji stát v devadesátých letech údajně vytlačil z lukrativního byznysu s krevní plazmou.

Diag se s tím ale nespokojil, odvolal se (stát také) a chce patnáctimiliardové odškodnění. Do sporu navíc vstoupily dvě další firmy, které chtějí v této kauze od státu peníze. Verdikt rozhodců je podle zjištění Aktuálně.cz na spadnutí, jasno by mělo být už během března.

Sokol se ve svém blogu ohradil proti obviněním v médiích, které tvrdí, že stát nepostupuje ve sporu s Diag Human dostatečně razantně.

"Podle článků byly do řízení 'přijaty' další dvě společnosti, navíc mající nejasné vlastníky a temnou minulost, což by stát mělo zajímat, ale nezajímá. Společnosti uplatnily nárok na část toho, oč se soudí Diag Human, což je vlastně forma 'tunelu' na státní majetek a jeden z rozhodců nárok dokonce uznal. Hrůza na hrůzu. Tedy podle článků," píše Sokol.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Sokol:
Diag Human, morytáty a legendy

Kalvoda, který zastupuje Diag Human, je naopak přesvědčen, že stát by se měl zajímat, kdo na něm chce vysoudit nemalé peníze.

"Jen bych si chtěl ujasnit, jak právě tento stát přistupuje k situaci, kdy se proti němu postaví dvě prázdné firmy, a hodlají inkasovat částky v řádu miliard. Skutečně nezaujatě? Jde skutečně jen o problém žalobce? Má stát nárok na procesní škodolibost, nebo má naopak určité veřejnoprávní povinnosti?" ptá se Kalvoda.

Foto: Jan Langer
Diag Human: Kalvoda polemizuje se Sokolem

Na nároky dvou "tajemných" firem upozornil již dříve ve svém blogu Jan Urban.

"Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr a sám rozhodce Petr Kužel by měli co nejrychleji vyvrátit podezření, kolující na ministerstvu zdravotnictví a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, že tuto transakci sami připravili a mohou z ní mít prospěch. Premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota by měli vysvětlit, proč jejich podřízení tak aktivně pomáhají zmizení možná až několika miliard korun do neznámých kapes," napsal Urban.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Urban:
Chce česká vláda financovat Al Kajdu nebo podvodníky?
Pomáhají státní úředníci megapodvodu?

Sokol označil ve svém blogu informace z Urbanova textu za nepřesné. Kalvoda jej ve své reakci rovnou nazval popletou.

 

Právě se děje

Další zprávy