Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
29. 5. 2018 16:05

Fake news sežerou slovníky. Nebude Cermat, nebude maturita, knihovny shoří

Příštím cílem alternativních fakt není nic menšího než školy.
V pochybnostech spalte knihovnu.
V pochybnostech spalte knihovnu. | Foto: Thinkstock

Kvůli dvěma chybám v maturitách a přijímacích zkouškách odvolal ministr školství Robert Plaga ředitele Cermatu Jiřího Zíku. Impulzem byla chyba u maturity z češtiny, která spočívala v následujícím: Ke slovům "… růže přináší" měli žáci doplnit další tak, aby vzniklo ustálené slovní spojení. Zatímco Cermat bral jako správnou odpověď pouze "trpělivost", po námitce jedné ze studentek uznal také slovo "čas". Správná odpověď ale měla být jen jedna. Není možné hodnocení testů dodatečně měnit a dělat v tom zmatek.

Přesto je namístě dát slovo "chyba" do velkých uvozovek. Čas přináší růže není ustálené slovní spojení, protože ustálené slovní spojení zní: Trpělivost přináší růže.

Vůbec není divu, že takový názor prošel přes češtináře a jazykovědce v takzvaných validačních komisích a Cermat podle něj hodnocení maturit připravil.

Maturita testuje jen schopnost žáků rutinně provést postup, kterému ani nemusí rozumět, tvrdí Oldřich Botlík z iniciativy Maturitní data - odtajněno.
24:57
Maturita testuje jen schopnost žáků rutinně provést postup, kterému ani nemusí rozumět, tvrdí Oldřich Botlík z iniciativy Maturitní data - odtajněno. | Video: Emma Smetana

A pak se ukázalo, že na Wikipedii, ve Wikicitátech, je i "čas růže přináší". Uvedeno jako české přísloví. Nespadlo to z nebe, "čas přináší růže" má i Karel Čapek v Zahradníkově roku. Jak si můžete za dvacet vteřin v pohodě vygooglovat. Ale ustálené rčení to přece není. Opravdu? Taky jste si to doteď mysleli? Zdroj internet ale hovoří jinak.

Záležitost obrací pozornost k fenoménu, který z kyberprostoru dobře známe: rozvolnění fakt, vachrlatost pravdy, alternativní skutečnost. Ne, alternativní odpověď u maturity z češtiny nebyla vycucaná z prstu. Ale zpráva o ní říká: Správná odpověď - pravda - může být i jiná, než jsme si doteď mysleli. Internet je plný informací, stačí chtít, jen do toho. ("Pomáhá mi internet a mé srdce," odpověděla svého času jedna poslankyně na otázku, z čeho čerpá.)  

Nastavit měřítka, co je správná odpověď a pravda, je čím dál obtížnější. Tenhle jev mimoděk pronikl až k maturitní zkoušce. Znepokojivá, zlověstná zkušenost.

Ředitel Zíka řekl, že v případě "čas přináší růže" postupovali podle zásady in dubio pro reo - při pochybnostech ve prospěch toho, kdo si stěžuje. Úředně správný postup. Ale není to taky škvíra, kudy vcházejí alternativní fakta? Námitky těch, kdo tvrdí, že je to jinak, než nám říkali? Takové to "názor ať si udělá každý sám" a "není to pravda - ale mohla by být"?

Já jen, abychom se nedivili, až někdo přijde s tím, že 123 456 zdrojů na internetu tvrdí, že Země je placatá, a bude to chtít akceptovat jako alternativní odpověď. A to jsem schválně vybral příklad poznání, které se nám zdá nesporné a u zkoušek snadno oznámkovatelné.

Na středních školách se od května neučí, přes rok jsou ředitelská volna, my jsme chodili do školy i v sobotu, chci zlepšit vzdělanost, říká Seidl
19:36
Na středních školách se od května neučí, přes rok jsou ředitelská volna, my jsme chodili do školy i v sobotu, chci zlepšit vzdělanost, říká Seidl | Video: DVTV, Emma Smetana

Nejen ustálená slovní spojení, ale i ustálená fakta to budou mít těžší a těžší. Kdo určí, co je a co není ustálené, aha? Kdo si osobuje právo rozhodovat, co si máme myslet - názor ať si udělá každý sám!

Příštím cílem alternativních fakt nebude nic menšího než školy. Relativizace poznání a dohody o pravdě, kterou sledujeme na webu a sociálních sítích, dřív nebo později prosákne i do sumy vzdělanosti. Začne rozežírat slovníky. Jednoznačně správných odpovědí bude ubývat. Falešné zprávy a konspirační teorie proniknou do knihoven. Ustálené nebude nic.

Ještě trochu apokalyptiky: Nebude možné nezpochybnitelně hodnotit správnost a pravdu. Cermat, maturity a suma informací lidstva, jak je známe, skončí. Knihovna shoří. A stavět novou bude zbytečné.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy