Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
29. 5. 2018 16:05

Fake news sežerou slovníky. Nebude Cermat, nebude maturita, knihovny shoří

Příštím cílem alternativních fakt není nic menšího než školy.
V pochybnostech spalte knihovnu.
V pochybnostech spalte knihovnu. | Foto: Thinkstock

Kvůli dvěma chybám v maturitách a přijímacích zkouškách odvolal ministr školství Robert Plaga ředitele Cermatu Jiřího Zíku. Impulzem byla chyba u maturity z češtiny, která spočívala v následujícím: Ke slovům "… růže přináší" měli žáci doplnit další tak, aby vzniklo ustálené slovní spojení. Zatímco Cermat bral jako správnou odpověď pouze "trpělivost", po námitce jedné ze studentek uznal také slovo "čas". Správná odpověď ale měla být jen jedna. Není možné hodnocení testů dodatečně měnit a dělat v tom zmatek.

Přesto je namístě dát slovo "chyba" do velkých uvozovek. Čas přináší růže není ustálené slovní spojení, protože ustálené slovní spojení zní: Trpělivost přináší růže.

Vůbec není divu, že takový názor prošel přes češtináře a jazykovědce v takzvaných validačních komisích a Cermat podle něj hodnocení maturit připravil.

Maturita testuje jen schopnost žáků rutinně provést postup, kterému ani nemusí rozumět, tvrdí Oldřich Botlík z iniciativy Maturitní data - odtajněno.
24:57
Maturita testuje jen schopnost žáků rutinně provést postup, kterému ani nemusí rozumět, tvrdí Oldřich Botlík z iniciativy Maturitní data - odtajněno. | Video: Emma Smetana

A pak se ukázalo, že na Wikipedii, ve Wikicitátech, je i "čas růže přináší". Uvedeno jako české přísloví. Nespadlo to z nebe, "čas přináší růže" má i Karel Čapek v Zahradníkově roku. Jak si můžete za dvacet vteřin v pohodě vygooglovat. Ale ustálené rčení to přece není. Opravdu? Taky jste si to doteď mysleli? Zdroj internet ale hovoří jinak.

Záležitost obrací pozornost k fenoménu, který z kyberprostoru dobře známe: rozvolnění fakt, vachrlatost pravdy, alternativní skutečnost. Ne, alternativní odpověď u maturity z češtiny nebyla vycucaná z prstu. Ale zpráva o ní říká: Správná odpověď - pravda - může být i jiná, než jsme si doteď mysleli. Internet je plný informací, stačí chtít, jen do toho. ("Pomáhá mi internet a mé srdce," odpověděla svého času jedna poslankyně na otázku, z čeho čerpá.)  

Nastavit měřítka, co je správná odpověď a pravda, je čím dál obtížnější. Tenhle jev mimoděk pronikl až k maturitní zkoušce. Znepokojivá, zlověstná zkušenost.

Ředitel Zíka řekl, že v případě "čas přináší růže" postupovali podle zásady in dubio pro reo - při pochybnostech ve prospěch toho, kdo si stěžuje. Úředně správný postup. Ale není to taky škvíra, kudy vcházejí alternativní fakta? Námitky těch, kdo tvrdí, že je to jinak, než nám říkali? Takové to "názor ať si udělá každý sám" a "není to pravda - ale mohla by být"?

Já jen, abychom se nedivili, až někdo přijde s tím, že 123 456 zdrojů na internetu tvrdí, že Země je placatá, a bude to chtít akceptovat jako alternativní odpověď. A to jsem schválně vybral příklad poznání, které se nám zdá nesporné a u zkoušek snadno oznámkovatelné.

Na středních školách se od května neučí, přes rok jsou ředitelská volna, my jsme chodili do školy i v sobotu, chci zlepšit vzdělanost, říká Seidl
19:36
Na středních školách se od května neučí, přes rok jsou ředitelská volna, my jsme chodili do školy i v sobotu, chci zlepšit vzdělanost, říká Seidl | Video: DVTV, Emma Smetana

Nejen ustálená slovní spojení, ale i ustálená fakta to budou mít těžší a těžší. Kdo určí, co je a co není ustálené, aha? Kdo si osobuje právo rozhodovat, co si máme myslet - názor ať si udělá každý sám!

Příštím cílem alternativních fakt nebude nic menšího než školy. Relativizace poznání a dohody o pravdě, kterou sledujeme na webu a sociálních sítích, dřív nebo později prosákne i do sumy vzdělanosti. Začne rozežírat slovníky. Jednoznačně správných odpovědí bude ubývat. Falešné zprávy a konspirační teorie proniknou do knihoven. Ustálené nebude nic.

Ještě trochu apokalyptiky: Nebude možné nezpochybnitelně hodnotit správnost a pravdu. Cermat, maturity a suma informací lidstva, jak je známe, skončí. Knihovna shoří. A stavět novou bude zbytečné.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 41 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy