Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
29. 1. 2019 14:45

Nejhorší faux pas Vojtěcha Filipa na oslavách čínského nového roku Vepře

Když z politického hlediska vyhodnotím posledních 10 let Vepře za uplynulých 120 let…
Místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Vojtěch Filip na snímku z roku 2018.
Místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Vojtěch Filip na snímku z roku 2018. | Foto: ČTK

Předseda KSČM Vojtěch Filip minulý týden zavítal na oficiální oslavy čínského nového roku v pražském Paláci kultury, krycím jménem Kongresovém centru. Ve slavnostním projevu, který teď Mediální úsek ÚV strany zavěsil na její stránky, se podle záznamu pustil na tenký led.

Posuďte sami, z textu vybíráme:

Nadcházející rok, který začne podle čínského kalendáře 5. února, bude patřit Vepřovi, respektive Praseti, která (sic!) se v čínském jazyce nazývá Zhu.

Když z politického hlediska vyhodnotím posledních 10 let Vepře za uplynulých 120 let, tak mohu pozitivně konstatovat, že roky Vepře 1911, 1923, 1935, 1947 znamenaly vždy skutečnost, že tyto roky nebyly nikdy zataženy do světových válek. Z tohoto pohledu je radostné, že letošní rok Vepře 2019 taktéž nebude ohrožovat naši civilizaci světovou válkou.

Kdyby se býval pokusil o hodnocení Vepře z politického hlediska v Rudém právu nebo v Žen-min ž'-pao, rudá tužka cenzora by na stole poskočila: Jak jsi to vlastně myslel, soudruhu?! Ale to je pořád teprve začátek problémů, pojďme dál:

Lidé, kteří jsou narození v roce Vepře, jsou čestní a velkorysí. Tito jedinci mají dobré vychování, vkus a vynikající kulturní a hudební kvalifikaci. Tuto skutečnost mohu dokumentovat fakty, že jak významní světoví herci Alain Delon a Arnold Schwarzenegger, tak i českoslovenští herci Jiří Bartoška a Juraj Kukura se narodili v roce Vepře.

Očekávatelnou polemiku o dobrém vychování Delona a vynikající kulturní kvalifikaci Schwarzeneggera nechme na potom; ostatně, slušně rozjetý řečník pokračuje: Navíc vám v této souvislosti mohu sdělit, že jeden z nejvýznamnějších světových zpěváků Elton John a taktéž nejvýznamnější česká zpěvačka Helena Vondráčková se narodili v roce Vepře. Nejvýznamnější česká zpěvačka! (Tento text prosím utajte před Janem Rejžkem, je-li vám jeho a vlastně i váš život milý.)

Samozřejmě velkorysost, vědomost a inteligence pramenící z porodu v roce Vepře se dotýká i politiků, pokračuje Filip v genealogickém průzkumu minového pole a dokumentuje to na Georgi Washingtonovi (praotci zakladateli tažení proti Huawei, howgh!), svém "stranickém předsedajícím předchůdci" (míněn, ale nejmenován Miroslav Grebeníček, také on je vepří ročník 1947) a Jaroslavu Kuberovi.

To největší faux pas přesto spočívalo v něčem jiném. Ani to Filip nemusel říkat - a kdo by taky nechtěl z Pakulu vyváznout se zdravou kůží. V roce Vepře 1935 se totiž narodil i čestný a velkorysý, vynikajícně kulturně kvalifikovaný, inteligentní a dobře vychovaný Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, známější jako 14. tibetský dalajlama.

Zde hodnocení z politického hlediska zahučelo pod led. To je na vrácení legitimace: KSČ, KSČ i KSČM.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 8 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy