Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
29. 1. 2019 14:45

Nejhorší faux pas Vojtěcha Filipa na oslavách čínského nového roku Vepře

Když z politického hlediska vyhodnotím posledních 10 let Vepře za uplynulých 120 let…
Místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Vojtěch Filip na snímku z roku 2018.
Místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Vojtěch Filip na snímku z roku 2018. | Foto: ČTK

Předseda KSČM Vojtěch Filip minulý týden zavítal na oficiální oslavy čínského nového roku v pražském Paláci kultury, krycím jménem Kongresovém centru. Ve slavnostním projevu, který teď Mediální úsek ÚV strany zavěsil na její stránky, se podle záznamu pustil na tenký led.

Posuďte sami, z textu vybíráme:

Nadcházející rok, který začne podle čínského kalendáře 5. února, bude patřit Vepřovi, respektive Praseti, která (sic!) se v čínském jazyce nazývá Zhu.

Když z politického hlediska vyhodnotím posledních 10 let Vepře za uplynulých 120 let, tak mohu pozitivně konstatovat, že roky Vepře 1911, 1923, 1935, 1947 znamenaly vždy skutečnost, že tyto roky nebyly nikdy zataženy do světových válek. Z tohoto pohledu je radostné, že letošní rok Vepře 2019 taktéž nebude ohrožovat naši civilizaci světovou válkou.

Kdyby se býval pokusil o hodnocení Vepře z politického hlediska v Rudém právu nebo v Žen-min ž'-pao, rudá tužka cenzora by na stole poskočila: Jak jsi to vlastně myslel, soudruhu?! Ale to je pořád teprve začátek problémů, pojďme dál:

Lidé, kteří jsou narození v roce Vepře, jsou čestní a velkorysí. Tito jedinci mají dobré vychování, vkus a vynikající kulturní a hudební kvalifikaci. Tuto skutečnost mohu dokumentovat fakty, že jak významní světoví herci Alain Delon a Arnold Schwarzenegger, tak i českoslovenští herci Jiří Bartoška a Juraj Kukura se narodili v roce Vepře.

Očekávatelnou polemiku o dobrém vychování Delona a vynikající kulturní kvalifikaci Schwarzeneggera nechme na potom; ostatně, slušně rozjetý řečník pokračuje: Navíc vám v této souvislosti mohu sdělit, že jeden z nejvýznamnějších světových zpěváků Elton John a taktéž nejvýznamnější česká zpěvačka Helena Vondráčková se narodili v roce Vepře. Nejvýznamnější česká zpěvačka! (Tento text prosím utajte před Janem Rejžkem, je-li vám jeho a vlastně i váš život milý.)

Samozřejmě velkorysost, vědomost a inteligence pramenící z porodu v roce Vepře se dotýká i politiků, pokračuje Filip v genealogickém průzkumu minového pole a dokumentuje to na Georgi Washingtonovi (praotci zakladateli tažení proti Huawei, howgh!), svém "stranickém předsedajícím předchůdci" (míněn, ale nejmenován Miroslav Grebeníček, také on je vepří ročník 1947) a Jaroslavu Kuberovi.

To největší faux pas přesto spočívalo v něčem jiném. Ani to Filip nemusel říkat - a kdo by taky nechtěl z Pakulu vyváznout se zdravou kůží. V roce Vepře 1935 se totiž narodil i čestný a velkorysý, vynikajícně kulturně kvalifikovaný, inteligentní a dobře vychovaný Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, známější jako 14. tibetský dalajlama.

Zde hodnocení z politického hlediska zahučelo pod led. To je na vrácení legitimace: KSČ, KSČ i KSČM.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy