Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 9. 2019 14:00

Firmám chybí 350 tisíc lidí. Málo schopná vláda, xenofobie, nemodernost

Ekonomové upozorňují, že přes montovny česká cesta nevede. Potřebujeme se změnit v mistry technologií, začít používat roboty. Neděláme to však.
Nejvíc dělníků chybí na stavbách a v montovnách.
Nejvíc dělníků chybí na stavbách a v montovnách. | Foto: Charles C. Ebbets / Wikipedia / Public domain

Srpnová čísla: v Česku chybí 350 tisíc pracovníků. Přesně zaměstnavatelé nabízejí 350 564 volných míst. U tří čtvrtin z nich majitelé a manažeři firem uváděli, že by na ně přijali i zahraniční pracovníky. Nejvíce volných pozic bylo v Praze. Podivuhodné, jak se u nás nedostává lidí. Ve školách 6000 učitelů, v nemocnicích 2500 lékařů, loni tamtéž chybělo asi 3600 sester, chybí policisté.

Lidé chybí prakticky všude. Firmy potřebují dělníky na stavby, montážní dělníky (těch asi nejvíc), pomocníky ve výrobě, uklízeče a pomocníky v hotelích, řidiče nákladních aut, obsluhu vysokozdvižných vozíků, skladníky, svářeče, kuchaře. Chybí i kvalifikovaní řemeslníci a odborníci v informačních technologiích. 

Vláda o tom ví už velmi dlouho, a přece se situace dál zhoršuje, nedostatek lidí brání tomu, co nejen Babišovi ministři nejvíc vyznávají - hospodářskému růstu. Kabinet proto zvýšil kvóty pro gastarbeitry na 50 tisíc ročně. Už na tom čísle ale vidíme zřetelnou disproporci: potřeba je sedmkrát víc lidí, z toho tři čtvrtiny mohou přijít z ciziny.

Pro srovnání: v roce 2001 firmy v Česku zaměstnávaly 103 tisíc cizinců, zatímco loni počet stoupl více než pětkrát, na 568 tisíc. "Pro Ukrajince jsme teď dosavadní kvótu zdvojnásobili. Ve zrychleném režimu jich tedy do Česka bude moci ročně přicházet 40 tisíc. Kvóty zvyšujeme i pro pracovníky z dalších zemí, jako je Bělorusko, Kazachstán či Indie," oznámil nedávno ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v České televizi. Ani zdaleka to nestačí. Firmy, jak vidíme ze statistických údajů, potřebují lidí podstatně víc.

Proč nejsou kvóty vyšší? Proč se Česko víc neotevře? Důvodů najdeme víc, jedním z nich je nepružnost celého systému. Jakmile systém není dost otevřený, jakmile neumožňuje příchod dostatečného počtu legálních pracovníků, okamžitě začne kvést černý trh, přicházejí "nelegálové". Je to logické, získat "legála" dá zabrat a je to poměrně drahé, taková malá stavební firma si to nemůže dovolit. Aby přežila, aby nemusela odmítat zakázky, vezme buď rovnou černého zaměstnance, nebo kontaktuje nelegální agenturu, která jí lidi dodá. Cenou je ovšem nemalé riziko, že se na to přijde a firma zaplatí pokutu.

Cizáci a akce "Voňavka"

Druhou příčinu onoho nepříznivého stavu tvoří xenofobie, dlouhodobě pěstovaný strach z cizinců (pokud k nám nepřijedou či nepřiletí jako turisté a neutrácejí tady po hotelích, to je pak vítáme dokonce i v hidžábu, čádoru či nikábu).

Na jednu stranu u nás pracuje skoro 570 tisíc cizinců, a bez nich by to dnes už nešlo, na druhou stranu jsou vnímáni stále jako cizáci. Jako nebezpečný prvek. Podle statistik u nás pracuje nejvíc Ukrajinců, kteří se českému prostředí velmi dobře přizpůsobují. Jazyková bariéra je malá, překonatelná, většinou jsou houževnatí a pracovití (a přece ze všech cizinců vydělávají nejméně). Každou chvíli jsme informováni o "policejní razii proti cizincům", akce s krycím názvem "Voňavka" na Mělnicku a podobné zátahy. Policie hrdě hlásí, kolik černých pracovníků "ulovila" a vyhostila.

Pohled na nařízení vlády o maximálním počtu žádostí o vízum k pobytu nad 90 dnů kombinovaný s pohledem na tabulku maximálního počtu povolených zaměstnaneckou karet, říká: Alžír maximálně 60 lidí, Ammán 60, Ankara 300, Bagdád 30, Islámábád 30… Ta nízká čísla znamenají jediné: bojíme se lidí, kteří přicházejí z islámského světa. Třebaže si je můžeme důkladně prověřit, třebaže nežádají o občanství, ale jen o časově omezené povolení zaplnit u nás neobsazená pracovní místa.

Není divu, když se u nás strach doslova pěstuje. Když na něj politické strany a hnutí chytají voliče. Strašení zní z SPD, zní z Pražského hradu. A své hlasatele neblahého mají - přiznejme si to - i další parlamentní partaje.

Strach přiživují i média. Není dne, abychom se nedočetli o tom, jaké uprchlické vlny způsobí sucho a změny klimatu. A my? Místo abychom se s nimi učili koexistovat (když žijí u nás, potíže s nimi ve zdrcující většině případů nejsou), prostě se jich bojíme.

Nelze ovšem zamlčet ani další moment masivního nedostatku pracovníků v Česku. Kde lidé nejvíc chybí? V našich slavných montovnách. Chybí levní, nekvalifikovaní, nebo jen málo kvalifikovaní pracovníci. Zároveň každý průměrný ekonom upozorňuje, že tudy cesta nevede. Že se potřebujeme změnit v mistry technologií, začít používat roboty. Pak by chybělo méně lidí "na pásech".

Změna se ale nekoná. Tahle vláda umí efektně jen mluvit, schopnost efektivně posouvat věci do předu jí chybí.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Utkání s Italy rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

V páté směně Italové dvakrát odpálili a Chrousta na "kopci" vystřídal nejzkušenější český hráč Petr Minařík. Domácím se přesto podařilo přidat pátý bod. Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování souboje nepřipustila.

Zákrok večera předvedl v zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a body nestáhl. Stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) měli Češi více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Aktualizováno před 1 hodinou

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

Další zprávy