Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
9. 7. 2015 14:30

Fotky veřejných domů jsou veřejné. Co je na tom divného?

Svoboda panoramatu má být zachována a privatizace veřejného prostoru ve městech zastavena.
Televizní vysílač v Praze na Žižkově. Veřejně viditelný skoro odevšad, chráněn autorským právem.
Televizní vysílač v Praze na Žižkově. Veřejně viditelný skoro odevšad, chráněn autorským právem. | Foto: ČTK

Evropském parlamentu se řešila takzvaná svoboda panoramatu. Respektive to, jestli si kdokoli může svobodně fotografovat z veřejného prostoru přístupný objekt a s onou fotografií pak svobodně nakládat. Piráti a spol. médiím před časem vnukli, že běží o to, zda si můžete fotit Karlův most a pak to dát na Facebook, čímž se problém posunul do úplně nesmyslné roviny. Ale začalo se o něm mluvit, což je důležité. Protože kromě velkých nesmyslů jde i o ty menší, ne tak sugestivní.

Podstatou sporu je, jestli má mít architekt nebo majitel autorských práv k nějaké budově - ale třeba taky ke kašně v parku - nárok na „tantiémy“, pokud snímek oné stavby někdo využije ke komerčním účelům.

Jde o natolik neuchopitelnou materii, že je vůbec kupodivu, kdyby se jí někdo dokázal zmocnit právními předpisy. Vždyť i europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL), nejznámější odborník v této záležitosti, připouští, že „dosud není vymezena definice komerčního a nekomerčního užití.“ Takže o čem je tu řeč?

Ano, i v architektuře existují autorská práva, jakkoli budovy bývají kolektivním dílem a opisování je snazší. Veřejná architektura, chcete-li „veřejný dům“, je ale něco jiného než obraz v galerii. Byla „dána k dispozici“, vystavena veřejnému pohledu z veřejných pozemků, slouží veřejnosti a veřejnosti se týká, i když ji veřejnost přímo nepoužívá. Například tím, že před domem stojí kruhový objezd a za ním parkoviště, k domu vede MHD a podobně.

Copyright se, marná sláva, musí přizpůsobit tomu, že taková budova je veřejná. Chtít po lidech, aby stavbu obcházeli a pozorovali, ale zároveň si dávali majzla na to, jestli ji fotí „privátně“, anebo už „komerčně“, je nepřijatelné. V Praze nejde jen o obligátní Tančící dům, ale třeba i zamýšlený „maršmeloun“ Na Františku. Představte si to – pokud vznikne, můžete se nad ním vztekat nebo usmívat, ale hlavně, pozor, fotit a zveřejňovat nekomerčně!

A to ještě sedmdesát let po smrti architekta, jak předepisují autorská práva. Bude se po nás žádat, abychom při práci s fotkami zkoumali, zda je dotyčný po smrti 68, nebo už 72 let, takže šíření jeho díla je pod zákonem, nebo volné?

Kolik zajímavých budov z 20. století se stává obětí demolice bez ohledu na to, že sedmdesátiletá lhůta autorských práv pravděpodobně ještě neuplynula? Míříme snad k situaci, kdy se dům může zbourat, ale dokud stojí, nemůžete si ho komerčně vyfotografovat?

V případě hotelu Thermal patří autorská práva architektům Machoninovým, ale práva na interiér vlastníkům. Z tohoto pohledu se může s budovou stát něco jiného zvenku a zevnitř, ostatně na úpravy interiéru už došlo. Totéž by platilo i pro komerční využití fotografií, jinak venku, jinak vevnitř. Ale jsme snad tohle povinni pokaždé vědět, studovat?

Nevím, jak to chodí s autorskými právy na kancelářské novostavby a jejich snímky. Co vím, je, že když jsem v kancelářské čtvrti v Praze-Michli před časem soukromě fotografoval, z jednoho takového sklopaneláku vylezla ochranka a začala mě vyhazovat, že tady se fotit nesmí a že tam nemám co pohledávat. Samozřejmě že jsem stál na veřejné ulici, na veřejném místě, nikde žádný nápis Soukromý pozemek, Vstup zakázán ani cedule s přeškrtnutým fotoaparátem, proč taky, nejsme ve vojenském prostoru. Jen na každém rohu bezpečnostní kamery a jinak pusto a prázdno.

Privatizace veřejného prostoru jako vyšitá. A taky nelegální. Zatím.

To je reálný stav. Cokoli, co by mohlo vést k jeho utužení, je špatně. Veřejná architektura, i ta soudobá, má zůstat veřejně přístupná a jakkoli „šiřitelná“. Není třeba pokoušet se to omezit nějakými krkolomnými pravidly, která by asi ovládalo a dokázalo využít jen pár vyvolených.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy