| Komentáře
10. 8. 2012 15:50

Fotoblog: Povodeň v Praze - vzor 2002

Fotoblog: Povodeň v Praze - vzor 2002
Nové a Staré Město chrání vysoké nábřeží. Zároveň jsou na břehu instalovány nově připravené protipovodňové bariéry, poprvé použité v situaci ohrožení.
Výška bariér je vypočítána na hladinu řeky o 50 cm vyšší než při poslední velké povodni v roce 1890. To se nakonec ukázalo jako prozíravé, protože voda se zastavila jen 24 cm pod okrajem.
Od brzkých ranních hodin v úterý 13.8. je vyhlášena evakuace Karlína, dolní Libně, části Smíchova, Holešovic a Malé Strany. Policie za pomoci hasičského sboru postupně uzavírá ulice evakuované části města. Vypíná se tu elektřina. I lidé, kteří si mysleli, že povodeň tajně doma přečkají, postupně volají o pomoc a svážejí je čluny.
V průběhu 13. a 14.8. voda zatopila stanice metra.
Foto: Aktuálně.cz

To, co potkalo Prahu od 12. do 18. srpna 2002, nikdo z nás dosud nezažil a nejspíš už ani nezažije. Byla to událost, jaké se ještě i vnukům vyprávějí se vzrušením v hlase. Čechy zasáhly v první srpnové dekádě dvě mimořádně intenzivní vlny srážek. Při druhé vlně byla již koryta řek zcela plná a půda vodou zcela přesycená. Situace v Praze byla výsledem souběhu povodňové vlny na odtoku z vltavské kaskády, povodňové vlny na Berounce a zvýšeného přítoku ze Sázavy. 12. srpna ve 12 hodin přesáhla hladina Vltavy v Chuchli třetí stupeň povodňové aktivity, avšak kulminovala až o 48 hodin později 14. srpna na výšce 785 cm, což je více než desetinásobek průměrného stavu. Pod třetí stupeň povodňové aktivity se řeka vrátila zpět až po pěti dnech v noci ze 17. na 18. srpna. Povodeň je hodnocena jako pětisetletá voda, ale romantici ji považují za vodu tisíciletou. --- Autor: Kateřina Bečková, Muzeum hlavního města Prahy.

 

Právě se děje

Další zprávy