Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 1. 2016 12:30

Generál Pavel: Rusko je pro nás největší riziko, ne uprchlíci. Putin nikdy nespí

Utečenci nedisponují jaderným arzenálem a propagandistickými nástroji jako Moskva. Jejich přísun neřídí temné síly, tvrdí generál Pavel.
Ovládá jaderný arsenál. Řídí ruskou propagandu. Pravděpodobně nechal zabít Litiviněnka. Putin.
Ovládá jaderný arsenál. Řídí ruskou propagandu. Pravděpodobně nechal zabít Litiviněnka. Putin. | Foto: Reuters

Ne příval uprchlíků, ale Rusko je závažnější hrozbou pro země Severoatlantické aliance. Pro Česko. Slovenskému Denníku N to ve středečním rozhovoru řekl generál Petr Pavel, předseda vojenského výboru NATO. Tedy muž vycházející ze zpravodajských analýz a masivních vojenských informací.

Důležitý hlas. My totiž žijeme už rok v pocitu, ve víře, že jsme zásadně, existenčně ohroženi uprchlíky. Po Silvestru v Kolíně nad Rýnem ten strach ještě zesílil. Souvisí to se dvěma faktory: s mediální a politickou masáží. Když denně slyšíte a čtete, že se z Evropy stane za pár let muslimský region, pomalu tomu nesmyslu začnete věřit.

Rubem té mylné víry je nejen zesilující odpor vůči muslimským uprchlíkům, ale i fakt, že občané na hrozbu Ruska poznenáhla zapomínají. Nezdá se tak vážná. A to je, alespoň podle analýz NATO, chyba. "Pokud se díváme na to, která z těch hrozeb je závažnější, tak stát, který vlastní mimořádný vojenský arzenál, včetně jaderných zbraní, a který se neostýchá porušit mezinárodní dohody, je nepochybně rizikem číslo jedna," vysvětlil Pavel.

K tomu se přidává další fakt: ekonomická situace Ruska je kvůli cenám ropy a mezinárodním sankcím mizerná. Generál Pavel však upozorňuje, že Moskva neuvažuje normálně, neplatí pro ni pravidlo "nulového součtu", čím hůře pro jednu stranu (Rusko), tím lépe pro druhou (země NATO). "Některé vlády by špatná ekonomická situace možná tlačila ke změně postoje, Rusko je ale jiný případ."

Jiný v tom, že i když se ruská ekonomika potýká s velkými potížemi, Putin bez váhání investuje obří sumy do zbrojení a do armády. Tím se potenciální hrozba Ruska výrazně umocňuje. Ozbrojený konflikt může být pro Rusko východiskem z nouze. Pavel tedy jako voják nabádá, aby Západ hledal cestu, jak Rusku pomoci, aby se vyhnulo "ekonomickému kolapsu. Ten by neprospěl nikomu."

Současná dvojka v NATO je svým způsobem mezinárodně nejvýše postavený a nejvlivnější Čech. Nedělá politiku. V rozhovoru však neváhal uvést na pravou míru i dohady, které vyslovuje velký zastánce Vladimira Putina, prezident Miloš Zeman. Ten opakoval, že příliv uprchlíků řídí Muslimské bratrstvo, jež tak chce ovládnout Evropu. Podobně se vyjadřuje slovenský premiér Robert Fico.

Generál Pavel k tomu suše poznamenal: "Obávám se, že tvrzení, že uprchlická krize je někým jednotně koordinovaná, nemá žádnou oporu ve zpravodajských analýzách dostupných všem členským státům NATO. Já bych těžko mohl takovou spekulaci podpořit." Nejde jen o to, že se Zeman mýlí. Představa, jak temné muslimské síly ovládají imigrační vlnu, vyvolává ještě silnější strach. Pavel ho mírní.

Pjervyj kanal a Litviněnko

Vraťme se k Rusku. Moskvě potíže Evropské unie s uprchlíky vyhovují. Jestli Putin něco nechce, je to silná, akceschopná a jednotná EU (jednotnost osmadvacítky je velmi důležitá). Bere nás jako soupeře, protivníka. Uprchlickou krizi využívá ke svým propagandistickým cílům.

Svědčí o tom také případ z Německa, o kterém informoval server HlídacíPes.org. Právník Martin Luithle podal k berlínskému státnímu zastupitelství trestní oznámení. Důvodem podání je šíření dezinformací a nenávisti. Oznámení míří na zpravodaje Ivana Blagije, který pracuje v ruské státní televizi „Pjervyj kanal“. Ta působí i v Německu.

Blagij nedávno vyrobil nepravdivou zprávu o údajném únosu a znásilnění třináctileté dívky pocházející z ruské rodiny žijící v Německu. Prý se ho měli dopustit uprchlíci „vzezření odněkud z Blízkého východu". Zpráva byla doprovázena tvrzeními o důkazu o sexuálním přepadení nezletilé dívky a o "nových pořádcích, které nyní platí v Německu".

Luithle tvrdí, že Pjervyj kanal může oslovit (v daném případu proti uprchlíkům poštvat) až šest milionů rusky hovořících lidí v Německu, což není málo. Luithle používá západní způsob obrany, právní cestu. Což je cenný přístup.

O hrozbě Ruska leccos vypovídá i ve čtvrtek zveřejněná britská zpráva o vyšetřování vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který zemřel v roce 2006 na otravu poloniem. Jedním ze závěrů soudního vyšetřování je, že ruský prezident pravděpodobně odsouhlasil operaci FSB (následovnice KGB), jejímž cílem bylo Litviněnka zabít. Na schůzce s ruskými agenty Kovtunem a Lugovým tehdy vypil zelený čaj smíchaný s poloniem 210.

Rozhovor generála Pavla i výsledky britského vyšetřování jsou cenné. Vracejí nás do reality. Ukazují, před čím se máme mít na pozoru. Pavel připomíná, že mocný ruský jaderný arzenál nese zásadně větší riziko než utečenci. Británie a Německo zase ukazují, že Putin "nikdy nespí". Bývalý kágébák se neštítí ničeho.

 

Právě se děje

Další zprávy