Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 10. 2019 17:15

Glosa - Komunisté, Babiš a spol. s církvemi prohráli, útoky na demokracii ale nekončí

Ústavní soudce Suchánek citoval z Nového zákona. Držme se toho: bázeň a čest nepatří lidem, kteří se rozhodli jít proti demokratickým principům.
Církve zcela výjimečně vyhrály, ale snaha je křižovat u komunistů a dalších odpůrců demokracie trvá.
Církve zcela výjimečně vyhrály, ale snaha je křižovat u komunistů a dalších odpůrců demokracie trvá. | Foto: Hana Stepanikova / Shutterstock.com

Stalo se, co jsme předpokládali, Ústavní soud (ÚS) rozhodl, že se finanční náhrady v církevních restitucích nebudou danit. Nález najdete zde. Plénum ÚS má nyní 14 členů, dva, Josef Fiala a Radovan Suchánek, uplatnili k nálezu odlišná stanoviska, takzvané disenty. Podle nich "nález nedostatečně rozlišuje mezi finanční náhradou za údajně nevypořádané restituce a finanční náhradou spojenou s odlukou". (Pozoruhodné je sousloví "údajně nevypořádané restituce".)

Nález odůvodnil soudce zpravodaj Jaromír Jirsa: "Dodatečné snížení finanční náhrady za křivdy způsobené zločinným komunistickým režimem míří proti demokratickým principům právního státu založeného na úctě a svobodách k právům člověka. Zákonodárce tím porušil principy právní jistoty, důvěry v právo, jeho předvídatelnost a ochrany nabytých práv jako stěžejní principy demokratické společnosti. Porušil též právo dotčených subjektů vlastnit majetek."

Drsné, vláda Andreje Babiše a velká část poslanců, stejně jako prezident Zeman jednali "proti demokratickým principům právního státu". Připomeňme zde, jak v lednu hlasovala sněmovna. Restituce chtělo zdanit 106 ze 172 přítomných poslanců: zákonodárci ANO (62 pro), SPD (19 pro), KSČM (13 pro) a ČSSD (12 pro). Proti hlasovalo 56 poslanců z ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Nález Ústavního soudu je zásadní - dál platí, že se můžeme považovat za právní stát. Vládnoucí garnitura včetně prezidenta Zemana naráží na silnou ústavní oponenturu. V době, kdy prezident neváhá označovat ústavní zvyklosti za "idiotské" a z konstituce samotné si dělá trhací kalendář, to dává naději.  Zároveň uklidňuje, že se ÚS postavil současnému bezbřehému populismu.

Komunista Vojtěch Filip prohrál. Tomio Okamura prohrál. Vicepremiér Jan Hamáček prohrál. A premiér Babiš, který se k nim se vší populistickou vervou připojil, prohrál také. Ale buďme si jisti, že se z prohry rychle otřepou.

Ústavní soud nyní funguje jako ochrana a garance změny z listopadu 1989. Nepochybujme o tom, že je pro lidi jako Zeman, Okamura a Filip jasným nepřítelem. Stejně jako jsou pro ně nepřáteli občanské iniciativy typu Milionu chvilek pro demokracii či Transparency International nebo neziskovky typu Člověka v tísni. Se stejným odporem se na ně dívá i Andrej Babiš. Teď se začne mnohem víc hrát o konstituční tribunál, o jeho obsazení. Ti, kteří neváhali podpořit zdanění náhrad a odhlasovali tak porušení dohodnutých dvoustranných smluv, to budou zkoušet pořád dál.

Soudce Radovan Suchánek svůj nesouhlas s nálezem odůvodnil mimo jiné takto: "Každému tedy, což jste povinni, dávejte. Komu daň, tomu daň; komu clo, tomu clo; komu bázeň, tomu bázeň; komu čest, tomu čest." Citoval verš 7. z 13. kapitoly Epištoly Pavla Římanům. Držme se toho: bázeň a čest lidem, kteří se rozhodli jít proti demokratickým principům, nepatří. Daně ano.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy