Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 10. 2019 17:15

Glosa - Komunisté, Babiš a spol. s církvemi prohráli, útoky na demokracii ale nekončí

Ústavní soudce Suchánek citoval z Nového zákona. Držme se toho: bázeň a čest nepatří lidem, kteří se rozhodli jít proti demokratickým principům.
Církve zcela výjimečně vyhrály, ale snaha je křižovat u komunistů a dalších odpůrců demokracie trvá.
Církve zcela výjimečně vyhrály, ale snaha je křižovat u komunistů a dalších odpůrců demokracie trvá. | Foto: Hana Stepanikova / Shutterstock.com

Stalo se, co jsme předpokládali, Ústavní soud (ÚS) rozhodl, že se finanční náhrady v církevních restitucích nebudou danit. Nález najdete zde. Plénum ÚS má nyní 14 členů, dva, Josef Fiala a Radovan Suchánek, uplatnili k nálezu odlišná stanoviska, takzvané disenty. Podle nich "nález nedostatečně rozlišuje mezi finanční náhradou za údajně nevypořádané restituce a finanční náhradou spojenou s odlukou". (Pozoruhodné je sousloví "údajně nevypořádané restituce".)

Nález odůvodnil soudce zpravodaj Jaromír Jirsa: "Dodatečné snížení finanční náhrady za křivdy způsobené zločinným komunistickým režimem míří proti demokratickým principům právního státu založeného na úctě a svobodách k právům člověka. Zákonodárce tím porušil principy právní jistoty, důvěry v právo, jeho předvídatelnost a ochrany nabytých práv jako stěžejní principy demokratické společnosti. Porušil též právo dotčených subjektů vlastnit majetek."

Drsné, vláda Andreje Babiše a velká část poslanců, stejně jako prezident Zeman jednali "proti demokratickým principům právního státu". Připomeňme zde, jak v lednu hlasovala sněmovna. Restituce chtělo zdanit 106 ze 172 přítomných poslanců: zákonodárci ANO (62 pro), SPD (19 pro), KSČM (13 pro) a ČSSD (12 pro). Proti hlasovalo 56 poslanců z ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Nález Ústavního soudu je zásadní - dál platí, že se můžeme považovat za právní stát. Vládnoucí garnitura včetně prezidenta Zemana naráží na silnou ústavní oponenturu. V době, kdy prezident neváhá označovat ústavní zvyklosti za "idiotské" a z konstituce samotné si dělá trhací kalendář, to dává naději.  Zároveň uklidňuje, že se ÚS postavil současnému bezbřehému populismu.

Komunista Vojtěch Filip prohrál. Tomio Okamura prohrál. Vicepremiér Jan Hamáček prohrál. A premiér Babiš, který se k nim se vší populistickou vervou připojil, prohrál také. Ale buďme si jisti, že se z prohry rychle otřepou.

Ústavní soud nyní funguje jako ochrana a garance změny z listopadu 1989. Nepochybujme o tom, že je pro lidi jako Zeman, Okamura a Filip jasným nepřítelem. Stejně jako jsou pro ně nepřáteli občanské iniciativy typu Milionu chvilek pro demokracii či Transparency International nebo neziskovky typu Člověka v tísni. Se stejným odporem se na ně dívá i Andrej Babiš. Teď se začne mnohem víc hrát o konstituční tribunál, o jeho obsazení. Ti, kteří neváhali podpořit zdanění náhrad a odhlasovali tak porušení dohodnutých dvoustranných smluv, to budou zkoušet pořád dál.

Soudce Radovan Suchánek svůj nesouhlas s nálezem odůvodnil mimo jiné takto: "Každému tedy, což jste povinni, dávejte. Komu daň, tomu daň; komu clo, tomu clo; komu bázeň, tomu bázeň; komu čest, tomu čest." Citoval verš 7. z 13. kapitoly Epištoly Pavla Římanům. Držme se toho: bázeň a čest lidem, kteří se rozhodli jít proti demokratickým principům, nepatří. Daně ano.

 

Právě se děje

Další zprávy