Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 10. 2019 17:15

Glosa - Komunisté, Babiš a spol. s církvemi prohráli, útoky na demokracii ale nekončí

Ústavní soudce Suchánek citoval z Nového zákona. Držme se toho: bázeň a čest nepatří lidem, kteří se rozhodli jít proti demokratickým principům.
Církve zcela výjimečně vyhrály, ale snaha je křižovat u komunistů a dalších odpůrců demokracie trvá.
Církve zcela výjimečně vyhrály, ale snaha je křižovat u komunistů a dalších odpůrců demokracie trvá. | Foto: Hana Stepanikova / Shutterstock.com

Stalo se, co jsme předpokládali, Ústavní soud (ÚS) rozhodl, že se finanční náhrady v církevních restitucích nebudou danit. Nález najdete zde. Plénum ÚS má nyní 14 členů, dva, Josef Fiala a Radovan Suchánek, uplatnili k nálezu odlišná stanoviska, takzvané disenty. Podle nich "nález nedostatečně rozlišuje mezi finanční náhradou za údajně nevypořádané restituce a finanční náhradou spojenou s odlukou". (Pozoruhodné je sousloví "údajně nevypořádané restituce".)

Nález odůvodnil soudce zpravodaj Jaromír Jirsa: "Dodatečné snížení finanční náhrady za křivdy způsobené zločinným komunistickým režimem míří proti demokratickým principům právního státu založeného na úctě a svobodách k právům člověka. Zákonodárce tím porušil principy právní jistoty, důvěry v právo, jeho předvídatelnost a ochrany nabytých práv jako stěžejní principy demokratické společnosti. Porušil též právo dotčených subjektů vlastnit majetek."

Drsné, vláda Andreje Babiše a velká část poslanců, stejně jako prezident Zeman jednali "proti demokratickým principům právního státu". Připomeňme zde, jak v lednu hlasovala sněmovna. Restituce chtělo zdanit 106 ze 172 přítomných poslanců: zákonodárci ANO (62 pro), SPD (19 pro), KSČM (13 pro) a ČSSD (12 pro). Proti hlasovalo 56 poslanců z ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Nález Ústavního soudu je zásadní - dál platí, že se můžeme považovat za právní stát. Vládnoucí garnitura včetně prezidenta Zemana naráží na silnou ústavní oponenturu. V době, kdy prezident neváhá označovat ústavní zvyklosti za "idiotské" a z konstituce samotné si dělá trhací kalendář, to dává naději.  Zároveň uklidňuje, že se ÚS postavil současnému bezbřehému populismu.

Komunista Vojtěch Filip prohrál. Tomio Okamura prohrál. Vicepremiér Jan Hamáček prohrál. A premiér Babiš, který se k nim se vší populistickou vervou připojil, prohrál také. Ale buďme si jisti, že se z prohry rychle otřepou.

Ústavní soud nyní funguje jako ochrana a garance změny z listopadu 1989. Nepochybujme o tom, že je pro lidi jako Zeman, Okamura a Filip jasným nepřítelem. Stejně jako jsou pro ně nepřáteli občanské iniciativy typu Milionu chvilek pro demokracii či Transparency International nebo neziskovky typu Člověka v tísni. Se stejným odporem se na ně dívá i Andrej Babiš. Teď se začne mnohem víc hrát o konstituční tribunál, o jeho obsazení. Ti, kteří neváhali podpořit zdanění náhrad a odhlasovali tak porušení dohodnutých dvoustranných smluv, to budou zkoušet pořád dál.

Soudce Radovan Suchánek svůj nesouhlas s nálezem odůvodnil mimo jiné takto: "Každému tedy, což jste povinni, dávejte. Komu daň, tomu daň; komu clo, tomu clo; komu bázeň, tomu bázeň; komu čest, tomu čest." Citoval verš 7. z 13. kapitoly Epištoly Pavla Římanům. Držme se toho: bázeň a čest lidem, kteří se rozhodli jít proti demokratickým principům, nepatří. Daně ano.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy