Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
9. 4. 2014 8:00

Glosa: Co Čech, to petent

Kdo se podepíše na všechny petiční archy, bude zařazen do slosování o zajímavý jackpot.
Nechcete euro?
Nechcete euro? | Foto: Bára Sobotková

V zemi s tak pestrou historickou zkušeností s podepisováním lecčehos to skoro překvapí. Ale české partaje před volbami do Evropského parlamentu zjevně usoudily, že zdravé podpisové instinkty v národu stále dřímají. A vsadily na petice. Kdo nepořádá nějakou petici, ten jako by nebyl.

Namátkový výčet, pokud jsem na někoho zapomněl, omlouvám se:

ODS a DSSS mají petici proti euru. Lidovci petici proti letnímu času. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury sbírá podpisy za zpřísnění imigrační europolitiky. Zelení jsou tu s peticí za eurovolební práva Čechů v zahraničí. Svobodní mají petici za zrušení registračních pokladen. A pokud neznáte OK stranu, dříve Pravou frakci ODS, je to chyba, protože ta drží v rukou petici „proti regulaci soukromých zbraní a sebeobranných prostředků ze strany EU“.

Co Čech, to petent. Ten, kdo se podepíše na všechny vyjmenované petiční archy, měl by být zařazen do slosování o jackpot. Tak jako nás má účtenková loterie nabádat k placení daní, tohle by byla výchova k ryzímu občanství.

Teď vážně. Petice jako takové jsou samozřejmě v pořádku, ale nejlíp jim je v rukou občanské společnosti, do které s dovolením politické strany, zhusta financované státem, zase tolik nepočítám. Petice proti stavbě přefouknutého sídliště nebo za silniční obchvat jsou celkem přirozenou, autentickou součástí společenského dialogu. Zejména v situaci, kdy lidé mají oprávněný pocit, že stát, respektive jeho samospráva a úřady, nefunguje v jejich zájmu, jak by měl.

Něco jiného jsou petice v režii politických stran. Tady opatrně. Ne že by podpisy sbírat nemohly, ale jejich kolbištěm jsou přece především volby, a i mimo ně mají k dispozici řadu dalších instrumentů sebeprosazování. Přivlastňovat si hlas lidu ještě tímto způsobem je poněkud nefér. Sebrané podpisy pak svým způsobem neslouží věci, ale především partaji, která je může využít k posílení svého vlivu en bloc. Vyfotí se s balíky podpisů a dá to na Facebook – a uvidí se. Jak dalece bude myslet i na ty, co jí to nepodepsali?

Politické strany jsou, řekněme, nekalou konkurencí na petičním trhu. Nezačalo to jistě až teď, vždyť například Zemanovci vloni stavěli volební kampaň na petici za majetková přiznání.

V zemi panuje nespokojenost s poměry (viz průzkumy) a odrazem toho je i petiční inflace, což je vlastně dobrá zpráva o tom, že lidem leží na srdci veřejné problémy. Oblibu petic rozpoznaly a využívají i politické strany - až příliš.

Aby nedošlo k omylu: Nezpochybňuji roli petic jako identifikátoru závažných celostátních problémů, které zatím nikdo nevyhmátl a nenastolil. Tak jako když se umělec Maxim Velčovský onehdy na Facebooku sháněl: „Existuje petice za zákaz parfémování hajzlpapírů?“

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy