Petr Hlinomaz | Komentáře
20. 3. 2013 11:50

Glosa: Co dál? Evropa obrátila Kypr směrem k Rusům

I když EU ujišťuje, že jinde platí nedotknutelnost vkladů, semínko nedůvěry bylo zaseto
Když Evropská unie řekla, že zdanění bankovních vkladů se bude týkat jen Kypru, dala tamním politikům i veřejnosti dobré argumenty k tomu, aby její řešení odmítli.
Když Evropská unie řekla, že zdanění bankovních vkladů se bude týkat jen Kypru, dala tamním politikům i veřejnosti dobré argumenty k tomu, aby její řešení odmítli. | Foto: Reuters

Důrazné Ne zdanění bankovních vkladů v kyperských bankách, vyslovené v úterý večer kyperským parlamentem, posouvá příběh Kypru o něco dále. Z pohledu finančních trhů lze říci, že pokud trhy čekaly na nějakou rozbušku k většímu poklesu, pak se jí kyperská anabáze (nejen rozhodnutím parlamentu) dříve nebo později může stát. Minimálně v Evropě, a to alespoň ze dvou důvodů:

a) růst (evropských) akcií během posledních měsíců je obecně velmi dlouhý, rychlý a fundamentálně těžko obhajitelný aktuální výkonností evropských ekonomik,

b) džin byl vypuštěn z láhve, a ať již představitelé EU jakkoliv ujišťují, že jinde v Evropě platí nedotknutelnost bankovních vkladů, semínko nedůvěry bylo zaseto. Možná to uvidíme v příštích týdnech na vývoji bankovních vkladů v Itálii a Španělsku.

Zatím finanční trhy ale již několikrát odolaly negativním impulsům, takže je možné, že reakce budou zatím stále jen mělké.

Příběh Kypru má i širší rozměr, který patří asi více do sféry politologických komentářů. Přesto za zmínku stojí podle mého názoru následující:

Tím, že EU vynechala možnost přímé finanční pomoci kyperským bankám a jednalo se jen o zprostředkované pomoci kyperskému státu (je pravda, že o finanční pomoc požádal kyperský stát, a ne banky), si sama Evropa omezila prostor pro reálné řešení.

Tím, že pak vypustila variantu zdanění bankovních vkladů do éteru a současně řekla, že to je jen případ Kypru a žádné jiné země, dala kyperským politikům i veřejnosti jen argumenty k tomu, aby její řešení odmítli a možná se i více odvrátili od Evropy.

Kombinací obou těchto skutečností dala Evropa větší prostor Rusku k jednání s Kyprem, neboť právě Rusko podle různých zdrojů nabízí mimo jiné přímou pomoc kyperským bankám a současný vývoj takovým jednáním pak nahrává. Vliv Evropy na praní špinavých peněz z Ruska tak také může slábnout.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 52 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy