Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
27. 4. 2016 16:15

Glosa: Jakeš chválí Zemana, havlovci jsou společným nepřítelem

Kůl v Zemanově plotě.
Miloš Jakeš na 1. máji komunistů, rok 2013.
Miloš Jakeš na 1. máji komunistů, rok 2013. | Foto: Ludvík Hradilek

Jakeš na chatu!, zvolal v úterý bulvární web Blesk.cz. Čti na četu, to bývalý generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa (1987–1989) odpovídal na otázky čtenářů. Předprvomájový online rozhovor.

Miloš Jakeš (93 let) je pasé a jeho stesky a nehoráznosti ohledně doby, kdy zodpovídal za řízení státu, očekávatelné. Stojí za to pozastavit se nad tím, že v rozhovoru pochválil Miloše Zemana. „Považuji kroky, které v zahraniční politice činí prezident republiky Zeman, za správné a odmítám neustálé útoky havlovců na jeho osobu,“ sdělil.

Za normálních okolností by šlo o menší polibek smrti. „Kůl v plotě“, který se nejen historicky znemožnil na Červeném Hrádku a jinde, prominentní reprezentant „zločinné a zavrženíhodné organizace“, jak KSČ definuje zákon o protiprávnosti komunistického režimu. A teď veřejně podporuje prezidenta (a pravděpodobného prezidentského kandidáta) a jeho styl.

Ve skutečnosti je všechno v nejlepším pořádku logiky věcí. Jakeš a Zeman jistě nejsou totéž (Zeman si například, doufejme, nemyslí, že Lenin byl „velký filozof“). Ale v mnoha ohledech k sobě pasují a pravděpodobnost, že by se prezident od pochybného uznání nějak distancoval, je asi stejná, jako že spadne meteorit do lánského rybníka.

O tom, že Miloš Zeman intenzivně oslovuje srdce a mysl komunistických voličů, imponuje jim, jsem psal minulý týden. Nebylo by divu, že jeho počínání chápe jako svou satisfakci i Miloš Jakeš. Třeba když nedávno pozoroval týden česko-čínského přátelství, to pro něj musela být hotová euforie.     

A když člověk srovná Jakešovu „hodnou holku“ Zagorovou a Zemanovu „chudinku holčičku“ Dusilovou, oba pány už podezřívá takřka ze splynutí duší.

Pokud jde o Zemanovy nekomunistické voliče: Miloš Jakeš je sice historickým symbolem úpadku komunistické normalizace, ale zároveň symbolem zapomenutým, irelevantním. Proto se bude jen málo lidem, kteří se Zemanem sympatizují, příčit, že se zároveň ocitají na stejné lodi s Jakešem. Nebudou se sami sebe ptát, jestli tady není něco špatně. Nebudou se před sebou stydět, jako je možná hanba fackovala před listopadem 89. Polibek smrti? Maximálně tak vzdušný.

Hlavní cílová skupina poselství zůstala plus mínus stejná. Vnitřní nepřítel: dřív zazobaní chartisti apod. škůdci, dnes vyžírkové z neziskovek apod. škůdci. Vyberte si. Zeman na Hrad - Jakeš na chatu!

 

Právě se děje

před 30 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy