Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 3. 2013 12:14

Glosa: Koho musel vyděsit Zemanův inaugurační projev

Miloš Zeman znovu předvedl, že neunáší kritiku, jiné postoje. Neodpouští je
Jak vážně tedy Zeman myslel svůj ,,boj" proti kmotrům? Dává nám najevo, že se chce od lidí jako Šlouf odstřihnout? Doufejme.
Jak vážně tedy Zeman myslel svůj ,,boj" proti kmotrům? Dává nám najevo, že se chce od lidí jako Šlouf odstřihnout? Doufejme. | Foto: Ludvík Hradilek

Miloš Zeman se v pátek 8. března v 10 hodin 17 minut stal prezidentem Milošem Zemanem. Má za sebou svůj první hradní projev. Pronesl ho spatra, suverénně, v klidu, jak se čekalo.

Ve sváteční atmosféře dokonce jednou sklidil silný potlesk během řeči. To když hovořil o „ostrovech negativní deviace" a když mezi ně zařadil (na třetím místě) i „podstatnou část českých médií", těch, která podle něj „manipulují veřejným míněním" s minimálními znalostmi a maximálním sebevědomím. Trefil se přesně do nálady části přítomných. Za to u nás politici tleskají.

Zůstaňme u jeho ostrovů negativní deviace, protože to byla zřetelně nejzásadnější část jeho slavnostních slov. Zeman se přihlásil k boji proti třem skupinám lidí v naší zemi. První z nich tvoří „kmotrovské mafie", které na republice „parazitují" a „vysávají krev". S tím se nedá než souhlasit a je dobře, že se čerstvý prezident - aspoň slovně - snaží od těchto postav oddělit. Navrhuje přijmout zákon, který by umožnil zabavení jejich majetku.

V pořádku. Zeman nemluvil o korupci, z ní se stalo klišé, ale rovnou o kmotrech v té nejobecnější rovině. Sám má, jak všichni víme, velmi blízko k bývalému komunistickému funkcionáři Miroslavu Šloufovi. Tento pán proslul svými vazbami na podnikatele, kmotra Františka Mrázka. Vysloužil si od něj přezdívku „Vodník" nebo „Panděrák" a navštěvoval Šloufa přímo na Úřadu vlády.

Jak vážně tedy Zeman myslel svůj „boj" proti kmotrům? Dává nám najevo, že se chce od lidí jako Šlouf odstřihnout? Doufejme. A doufejme také, že se časem neobjeví nějaké temné vazby Zemanova okolí na pražské kmotry. Třeba v souvislosti s financováním jeho prezidentské kampaně.

Za druhý ostrov negativní deviace Zeman prohlásil neonacistické bojůvky, které občas řádí v ulicích našich měst. To je jistě dobré, cenné, že se od „hnědých" distancoval. Naprosto v pořádku.

Působí ale šíleně, neuvěřitelně, že vedle kmotrů a nácků Zeman postaví novináře. Samo sebou ty novináře, kteří, jak on řekl, „manipulují veřejné mínění".

Co tím myslel? Během své kampaně čelil tvrdé antizemanovské kampani, většina médií se skutečně postavila na stranu jeho soupeře Karla Schwarzenberga. Jenže ten postoj byl poměrně přesně vyargumentovaný, podložený. Nebyla to „manipulace", ale obavy novinářů z toho, že se na Hrad má dostat politik, který zkonstruoval spolu s Václavem Klausem opoziční smlouvu, tím prudce snížil parlamentní kontrolu v zemi a dal zelenou lidem, kteří jsou dnes nazýváni kmotry.

Mimochodem oposmlouvu, české politické trauma, ve svém projevu pochvalně zmínil, dvě největší strany se podle něj dokázaly domluvit a vyvést zemi z krize. Ano, z jedné ji vyvedly, ale do druhé, hlubší a dodnes trvající ji dovedly.

Zeman v této části projevu naprosto ztratil glanc. Po svém si to s novináři „vyřídil". Napadl je, zaútočil, přirovnal je k mafiánům a hnědému moru. To je silně za hranou. Potom se slova o tom, že chce být „prezidentem všech občanů", dají vysvětlit jen těžko. Leda tak, že ten, kdo Zemana zrovna „nežere", není občan...

Projev musel vyděsit Bohuslava Sobotku a valnou část sociální demokracie. Zeman znovu předvedl, že neunáší kritiku, jiný názor, jiné postoje. Neodpouští je. A ČSSD dá její deset let starý hřích sežrat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy