Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 3. 2013 12:14

Glosa: Koho musel vyděsit Zemanův inaugurační projev

Miloš Zeman znovu předvedl, že neunáší kritiku, jiné postoje. Neodpouští je
Jak vážně tedy Zeman myslel svůj ,,boj" proti kmotrům? Dává nám najevo, že se chce od lidí jako Šlouf odstřihnout? Doufejme.
Jak vážně tedy Zeman myslel svůj ,,boj" proti kmotrům? Dává nám najevo, že se chce od lidí jako Šlouf odstřihnout? Doufejme. | Foto: Ludvík Hradilek

Miloš Zeman se v pátek 8. března v 10 hodin 17 minut stal prezidentem Milošem Zemanem. Má za sebou svůj první hradní projev. Pronesl ho spatra, suverénně, v klidu, jak se čekalo.

Ve sváteční atmosféře dokonce jednou sklidil silný potlesk během řeči. To když hovořil o „ostrovech negativní deviace" a když mezi ně zařadil (na třetím místě) i „podstatnou část českých médií", těch, která podle něj „manipulují veřejným míněním" s minimálními znalostmi a maximálním sebevědomím. Trefil se přesně do nálady části přítomných. Za to u nás politici tleskají.

Zůstaňme u jeho ostrovů negativní deviace, protože to byla zřetelně nejzásadnější část jeho slavnostních slov. Zeman se přihlásil k boji proti třem skupinám lidí v naší zemi. První z nich tvoří „kmotrovské mafie", které na republice „parazitují" a „vysávají krev". S tím se nedá než souhlasit a je dobře, že se čerstvý prezident - aspoň slovně - snaží od těchto postav oddělit. Navrhuje přijmout zákon, který by umožnil zabavení jejich majetku.

V pořádku. Zeman nemluvil o korupci, z ní se stalo klišé, ale rovnou o kmotrech v té nejobecnější rovině. Sám má, jak všichni víme, velmi blízko k bývalému komunistickému funkcionáři Miroslavu Šloufovi. Tento pán proslul svými vazbami na podnikatele, kmotra Františka Mrázka. Vysloužil si od něj přezdívku „Vodník" nebo „Panděrák" a navštěvoval Šloufa přímo na Úřadu vlády.

Jak vážně tedy Zeman myslel svůj „boj" proti kmotrům? Dává nám najevo, že se chce od lidí jako Šlouf odstřihnout? Doufejme. A doufejme také, že se časem neobjeví nějaké temné vazby Zemanova okolí na pražské kmotry. Třeba v souvislosti s financováním jeho prezidentské kampaně.

Za druhý ostrov negativní deviace Zeman prohlásil neonacistické bojůvky, které občas řádí v ulicích našich měst. To je jistě dobré, cenné, že se od „hnědých" distancoval. Naprosto v pořádku.

Působí ale šíleně, neuvěřitelně, že vedle kmotrů a nácků Zeman postaví novináře. Samo sebou ty novináře, kteří, jak on řekl, „manipulují veřejné mínění".

Co tím myslel? Během své kampaně čelil tvrdé antizemanovské kampani, většina médií se skutečně postavila na stranu jeho soupeře Karla Schwarzenberga. Jenže ten postoj byl poměrně přesně vyargumentovaný, podložený. Nebyla to „manipulace", ale obavy novinářů z toho, že se na Hrad má dostat politik, který zkonstruoval spolu s Václavem Klausem opoziční smlouvu, tím prudce snížil parlamentní kontrolu v zemi a dal zelenou lidem, kteří jsou dnes nazýváni kmotry.

Mimochodem oposmlouvu, české politické trauma, ve svém projevu pochvalně zmínil, dvě největší strany se podle něj dokázaly domluvit a vyvést zemi z krize. Ano, z jedné ji vyvedly, ale do druhé, hlubší a dodnes trvající ji dovedly.

Zeman v této části projevu naprosto ztratil glanc. Po svém si to s novináři „vyřídil". Napadl je, zaútočil, přirovnal je k mafiánům a hnědému moru. To je silně za hranou. Potom se slova o tom, že chce být „prezidentem všech občanů", dají vysvětlit jen těžko. Leda tak, že ten, kdo Zemana zrovna „nežere", není občan...

Projev musel vyděsit Bohuslava Sobotku a valnou část sociální demokracie. Zeman znovu předvedl, že neunáší kritiku, jiný názor, jiné postoje. Neodpouští je. A ČSSD dá její deset let starý hřích sežrat.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy