Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 4. 2013 13:05

Glosa: Mirek Topolánek za vodou, ODS už pod vodou

ODS v Ostravě chce zrušit buňku, jejímž členem je Mirek Topolánek. Proč?
Mirek Topolánek na oslavách dvaceti let ODS, duben 2011.
Mirek Topolánek na oslavách dvaceti let ODS, duben 2011. | Foto: Ludvík Hradilek

Hrozí, že bude zrušena buňka ODS, v níž je členem bývalý předseda strany a bývalý premiér Mirek Topolánek. Oblastní rada ostravské ODS chce po výkonné radě, aby zrušila místní sdružení Ostrava-Centrum. Poněkud zvláštní. Členové zrušené buňky by se pak museli zaregistrovat jinde, jinak jejich členství ve straně skončí. Teď záleží na výkonné radě.

Je to typický obrázek ODS v posledních měsících.

Mezi lidem je modrá strana málo oblíbená, preference jí padly i pod deset procent. Z „reformního étosu" zbyly trosky. Vedení ODS v hrůze z konce otočilo a rok před sněmovními volbami nasadilo brutálně populistickou rétoriku. Ze strany odcházejí kmotři (Alexandr Novák, Patrik Oulický). Není jasné, jestli tím chtějí donutit Petra Nečase, aby zase poslouchal, nebo jestli už šilhají po budoucí vládní ČSSD.

To není všechno. Výkladní skříň „nové modré poctivosti" (zní to skoro neuvěřitelně), tedy Praha vedená primátorem Bohuslavem Svobodou, čelí velemaléru. Pražští radní byli policií obviněni ve věci Opencard. Není jasné, jestli právem, spíš to vypadá na atak kmotrů, kteří se mstí za zrušení oblastních sdružení ODS v Praze 4 a 12. Pěkný mazec.

Nemocná střeva ODS

Sdružení ODS zatím výkonná rada rušila kvůli náboru černých duší, což je způsob, jak buňku ovládnout a použít pro sebe. Když tedy modrá ostravská oblastní rada chce zrušit místní sdružení Ostrava-Centrum, vypadá to, že i zde asi byly černé duše, že je v tom nějaké svinstvo. To člověka napadne automaticky. Jenže oficiální vysvětlení je tu jiné.

Expředseda Mirek Topolánek rušení buňky vidí jako útok na svoji osobu: „Nejsou-li schopni někoho vyloučit, tak mu aspoň zruší místní sdružení. Vypovídá to o stavu a vnitřních mechanismech současné ODS."

Předseda oblastního sdružení a náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek (ODS) tvrdí něco jiného: „O Mirka Topolánka v žádném případě nejde. Vůbec to není téma. My máme v ODS princip, že na jeden městský obvod připadá jedno místní sdružení." Nejde tedy o expředsedu, nýbrž o princip. Štěpánek ještě přidal: „Ta dvě místní sdružení spolu nekomunikovala. Zjistili jsme, že to není funkční a je to zbytečně výjimka v systému. Teď je navrženo, aby se zrušila."

Sdružení Centrum míní, že jde o „mocenský boj" (o co jiného, že), a jeho předseda František Šmehlík hrozí, že členové zrušené buňky odejdou z ODS. Vysvětluje i smysl Centra: „Naše sdružení vzniklo před šesti lety kvůli nespokojenosti s tím, jak to ve sdružení Moravská Ostrava probíhalo."

Ne lídr, ale lotr na pravici

Naprostá klasika. Každý tvrdí něco jiného. Do skutečné podstaty problému není vidět. Topolánek to chápe jako snahu, aby byl vystrkán z ODS, k níž je po odchodu z předsednického postu krutě kritický. Další v tom vidí mocenskou tahanici. Jiní si budou myslet, že jde o černé duše. A máme tu Občanskou demokratickou stranu jako na dlani.

Hlava ODS, tedy premiér Petr Nečas, jako obvykle mlčí. A jako obvykle za něj hovoří první místopředseda strany, ministr průmyslu Martin Kuba: „Nemyslím, že by se měla rušit sdružení zrovna v momentě, kdy se to někomu, jedné či druhé straně, hodí. Vyvolává to různé mediální výklady, zvláště když v jednom místním sdružení je Mirek Topolánek."

Paradox - Topolánka a jeho stranické buňky se zastal člověk, který má zatraceně blízko k jihočeskému modrému kmotrovi Pavlovi Dlouhému (kníže z Hluboké). Martin Kuba je, spolu s Petrem Bendlem, experty považován za člověka kmotrů ve vládě. Přitom to byl Topolánek, kdo se jako předseda strany pokusil kmotrům vzepřít, omezit jejich vliv. (Sám měl k ruce Marka Dalíka, který si s kmotry nezadal.)

Veřejnosti je šum a fuk, jestli bude nebo nebude zrušeno místní sdružení Ostrava-Centrum. Lidem je lhostejné, jestli Topolánek zůstane v modré straně, nebo ne. O to už nejde. Ta strana je v agónii, do níž se dostala vlastní vinou. Zvenčí už je nemožné rozeznat, co je akce kmotrů, co akce čističů, pokud nějací existují. ODS pomalu končí, už není lídrem na pravici (spíš lotrem na pravici), dokonce není žádnou pravicí. Je to klientelistická, rozložená parta s pekelnou pověstí. Titanic, který jde ke dnu. Proto ji opouštějí kmotři.

A Topolánek? Může mu to být jedno. Dnes pracuje jako předseda výkonné rady a lobbista Teplárenského sdružení ČR, předseda dozorčí rady Elektráren Opatovice a člen dozorčí rady německých hnědouhelných dolů Mibrag. Je za vodou, zatímco ODS pomalu ale jistě pod vodou.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 25 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy