reklama
 
 

Glosa: Mirek Topolánek za vodou, ODS už pod vodou

10. 4. 2013 13:05
ODS v Ostravě chce zrušit buňku, jejímž členem je Mirek Topolánek. Proč?

Hrozí, že bude zrušena buňka ODS, v níž je členem bývalý předseda strany a bývalý premiér Mirek Topolánek. Oblastní rada ostravské ODS chce po výkonné radě, aby zrušila místní sdružení Ostrava-Centrum. Poněkud zvláštní. Členové zrušené buňky by se pak museli zaregistrovat jinde, jinak jejich členství ve straně skončí. Teď záleží na výkonné radě.

Je to typický obrázek ODS v posledních měsících.

Mezi lidem je modrá strana málo oblíbená, preference jí padly i pod deset procent. Z „reformního étosu" zbyly trosky. Vedení ODS v hrůze z konce otočilo a rok před sněmovními volbami nasadilo brutálně populistickou rétoriku. Ze strany odcházejí kmotři (Alexandr Novák, Patrik Oulický). Není jasné, jestli tím chtějí donutit Petra Nečase, aby zase poslouchal, nebo jestli už šilhají po budoucí vládní ČSSD.

To není všechno. Výkladní skříň „nové modré poctivosti" (zní to skoro neuvěřitelně), tedy Praha vedená primátorem Bohuslavem Svobodou, čelí velemaléru. Pražští radní byli policií obviněni ve věci Opencard. Není jasné, jestli právem, spíš to vypadá na atak kmotrů, kteří se mstí za zrušení oblastních sdružení ODS v Praze 4 a 12. Pěkný mazec.

Nemocná střeva ODS

Sdružení ODS zatím výkonná rada rušila kvůli náboru černých duší, což je způsob, jak buňku ovládnout a použít pro sebe. Když tedy modrá ostravská oblastní rada chce zrušit místní sdružení Ostrava-Centrum, vypadá to, že i zde asi byly černé duše, že je v tom nějaké svinstvo. To člověka napadne automaticky. Jenže oficiální vysvětlení je tu jiné.

Expředseda Mirek Topolánek rušení buňky vidí jako útok na svoji osobu: „Nejsou-li schopni někoho vyloučit, tak mu aspoň zruší místní sdružení. Vypovídá to o stavu a vnitřních mechanismech současné ODS."

Předseda oblastního sdružení a náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek (ODS) tvrdí něco jiného: „O Mirka Topolánka v žádném případě nejde. Vůbec to není téma. My máme v ODS princip, že na jeden městský obvod připadá jedno místní sdružení." Nejde tedy o expředsedu, nýbrž o princip. Štěpánek ještě přidal: „Ta dvě místní sdružení spolu nekomunikovala. Zjistili jsme, že to není funkční a je to zbytečně výjimka v systému. Teď je navrženo, aby se zrušila."

Sdružení Centrum míní, že jde o „mocenský boj" (o co jiného, že), a jeho předseda František Šmehlík hrozí, že členové zrušené buňky odejdou z ODS. Vysvětluje i smysl Centra: „Naše sdružení vzniklo před šesti lety kvůli nespokojenosti s tím, jak to ve sdružení Moravská Ostrava probíhalo."

Ne lídr, ale lotr na pravici

Naprostá klasika. Každý tvrdí něco jiného. Do skutečné podstaty problému není vidět. Topolánek to chápe jako snahu, aby byl vystrkán z ODS, k níž je po odchodu z předsednického postu krutě kritický. Další v tom vidí mocenskou tahanici. Jiní si budou myslet, že jde o černé duše. A máme tu Občanskou demokratickou stranu jako na dlani.

Hlava ODS, tedy premiér Petr Nečas, jako obvykle mlčí. A jako obvykle za něj hovoří první místopředseda strany, ministr průmyslu Martin Kuba: „Nemyslím, že by se měla rušit sdružení zrovna v momentě, kdy se to někomu, jedné či druhé straně, hodí. Vyvolává to různé mediální výklady, zvláště když v jednom místním sdružení je Mirek Topolánek."

Paradox - Topolánka a jeho stranické buňky se zastal člověk, který má zatraceně blízko k jihočeskému modrému kmotrovi Pavlovi Dlouhému (kníže z Hluboké). Martin Kuba je, spolu s Petrem Bendlem, experty považován za člověka kmotrů ve vládě. Přitom to byl Topolánek, kdo se jako předseda strany pokusil kmotrům vzepřít, omezit jejich vliv. (Sám měl k ruce Marka Dalíka, který si s kmotry nezadal.)

Veřejnosti je šum a fuk, jestli bude nebo nebude zrušeno místní sdružení Ostrava-Centrum. Lidem je lhostejné, jestli Topolánek zůstane v modré straně, nebo ne. O to už nejde. Ta strana je v agónii, do níž se dostala vlastní vinou. Zvenčí už je nemožné rozeznat, co je akce kmotrů, co akce čističů, pokud nějací existují. ODS pomalu končí, už není lídrem na pravici (spíš lotrem na pravici), dokonce není žádnou pravicí. Je to klientelistická, rozložená parta s pekelnou pověstí. Titanic, který jde ke dnu. Proto ji opouštějí kmotři.

A Topolánek? Může mu to být jedno. Dnes pracuje jako předseda výkonné rady a lobbista Teplárenského sdružení ČR, předseda dozorčí rady Elektráren Opatovice a člen dozorčí rady německých hnědouhelných dolů Mibrag. Je za vodou, zatímco ODS pomalu ale jistě pod vodou.

Názory Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

autor: Martin Fendrych | 10. 4. 2013 13:05

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama