Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 3. 2013 13:30

Glosa: Nepremiér Nečas a loupežníci v Lesích

Lesy ČR zůstávají bez ředitele. Podle znalců se odtud ročně vyvede až miliarda korun
Jana Nagyová seděla v utajované Bendlově komisi, která marně vybírala šéfa Lesů ČR.
Jana Nagyová seděla v utajované Bendlově komisi, která marně vybírala šéfa Lesů ČR. | Foto: Ludvík Hradilek

Ve středu 13. března oznámil ministr zemědělství Petr Bendl (ODS), že ruší výběrové řízení na nového generálního ředitele státního podniku Lesy ČR. Mělo skončit v lednu, bez ředitele je firma od listopadu 2012. O kandidátech, které mu doporučila pečlivě utajovaná komise, Bendl řekl: „Prostě jsem nebyl přesvědčený o tom, že někdo z nich může být generálním ředitelem." Na tom, že nikoho nevyberou, se domluvil s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Neuvěřitelné.

Nejmenování šéfa Lesů = pokračování katastrofálního stavu, který v tomto státním podniku podle více svědectví vládne. Jak známo, podnik kontroloval Nejvyšší kontrolní úřad. Výsledek byl velmi špatný. Na podnik udělala zátah protikorupční policie, vyšetřuje tam podvody. Znalci Lesů popisují, jak je firma vykrádána, jak je z ní ročně odčerpána až miliarda korun! To je strašné číslo i na české kmotrovské poměry. Muž v pozadí je podle těchto svědectví kmotr Ivo Rittig, který má kontakty na šéfku premiérova kabinetu, jeho pravou ruku Janu Nagyovou. Ta také podle zjištění Aktuálně.cz seděla ve výběrové komisi.

400 milionů za právní služby

Nevýběr nového šéfa Lesů znamená, že podnik dál povede Michal Gaube, tedy náměstek Svatopluka Sýkory, který musel loni v listopadu, když už bylo skandálů moc, skončit. Nic se nezmění. A přesně o to šlo lidem, kteří podle více zpráv odvádějí z Lesů stamiliony.

Vláda přestává vládnout. Vykšeftovat posty je zhruba rok před koncem kabinetu čím dál těžší. Konec se blíží a všichni chtějí urvat co nejvíc.

Zpět k Lesům. Proč Nečas a Bendl výběr zrušili, není jasné. Pro Nečase jsou Lesy třaskavina. Je za ně odpovědný. Navíc si podle zpráv z vlády na sebe stáhl právo o osobě ředitele rozhodnout, ač za to nese odpovědnost ministr zemědělství Bendl. V pozadí měly být kontakty Bendla a Rittiga a Nagyové a Rittiga. Nečas se obává, že mu vládu vede někdo jiný. V tom případě pokračování Michala Gaubeho znamená, že Nagyová vyhrála a v Lesích zůstane vše při starém. Pro daňové poplatníky malér.

Ivo Rittig je muž, kterého Lesy ČR extrémně zajímají. Prý nechce, aby se měnily.
Ivo Rittig je muž, kterého Lesy ČR extrémně zajímají. Prý nechce, aby se měnily. | Foto: Ludvík Hradilek

Malý příklad. Na stránkách serveru Silvarium.cz se dočteme, že Lesy ČR chtějí vypsat veřejnou zakázku na poskytování právních služeb za 400 milionů korun na období čtyř let. Slušná sumička na to, že podle zdroje z Lesů ČR má podnik přes 20 vlastních právníků. Co tito lidé dělají? Koukají, jak místo nich Lesy zastupují sjednané právní firmy? Bylo by zajímavé zjistit, co tyto kanceláře (jejichž služby shledala jako předražené i kontrola NKÚ) pro Lesy kdy získaly. Podle znalců prakticky nic. Prý to chodilo tak, že právní kancelář dodala do Lesů svého člověka, ten ovládl právní odbor a pak potvrzoval sjednané právní služby...

Oni rozkradou, my zaplatíme

Mimochodem nový tendr má být vbrzku vypsán i na IT služby, další kanál, kudy podle expertů peníze z Lesů ve velkém odtékaly. Zřejmě proto je tak důležité, aby se ve firmě co nejdéle nic neměnilo.

Co bude následovat? Jak už bylo řečeno, pokračuje Gaube, pokračuje jeho a Sýkorův styl hospodaření. Pokračuje to, co měl nový ředitel zastavit.

Ministr Bendl (jak známo osobně navázaný na Ivo Rittiga) prý sežene nějakou soukromou agenturu, která se pokusí vybrat nového ředitele Lesů. To, co sledujeme čtvrt roku, tedy bude pokračovat dál.

Smutné. Skandální. Mezi horkými kandidáty byl jen jeden, který chtěl vykrádání zastavit, měl to jako program (Miloš Pochobradský). Údajně kandidát, kterého preferoval Nečas, ministr spravedlnosti Pavel Blažek a ministr dopravy Zbyněk Stanjura (oba ODS). Všecko marné, Nagyová a Rittig, zdá se, mají navrch. Premiér je naprosto paralyzovaný, je to repremiér. Výsledek té totální vládní neschopnosti? Platit budeme my, nikoli Nečas a Bendl.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:


 

Právě se děje

Další zprávy