Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 2. 2013 13:15

Glosa: Nesmírně trapné Klausovo odcházení

Václav Klaus v březnu končí na Hradě. Konec svého prezidentování nezvládá

Je mi líto Václava Klause - takhle si své ODCHÁZENÍ asi nepředstavoval. Od prvního ledna 2013 to s ním jde z kopce a ne a ne ten sešup zastavit. Naopak, jako by v něm seděl zlý malý Klaus, který ho nutí dělat jednu botu za druhou a přesvědčit ustrnulý český národ, že věřit prezidentovi opravdu není radno. Začalo to vypečenou amnestií, o jaké se nám až dosud ani nesnilo. Zároveň běžela kampaň, do níž náš pan dosluhující „hlava státu" zapojil, jak on to umí, skoro celou svoji famílii, manželku i syna - ředitele PORGu. Společně to dávali sežrat Karlu Schwarzenbergovi, který je pro Klause nepřijatelný jako jakési „pokračování Havla". A do třetice je tu právě Klausova obsese Havlem, kope do něj, nemůže si pomoct, je to jakési libidózní nutkání, jež ho nutí mrtvému soku ubližovat, nakládat, vyrovnávat si s ním účty. Ponižovat ho, urážet.

Kopání do mrtvoly

Česká média upozornila na rozhovor, který Václav Klaus poskytl polskému deníku Do Rzeczy. Havla tam vydává za extrémního levičáka, který chtěl bořit existující lidský řád. „Václav Havel (a jeho specifická ideologie, pro kterou nemám lepší název než havlismus) byl absolutně jiný svět. Trh nazýval hokynářstvím, místo demokracie chtěl elitářskou postdemokracii, místo konzervatismu a tradičních hodnot prosazoval modernistické boření existujícího lidského řádu. Byla to spíše ozvěna francouzského jakobínství než britský konzervativní princip klasického liberalismu. Bylo to extrémní levičáctví."
Dobře že náš milý pan prezident mluví o trhu. Ten český se z hokynářství rychle mění v mafiánství. Svědčí o tom jedna akce za druhou. Naposledy kupříkladu výběrové řízení na nového ředitele Lesů ČR, jež je krásnou ukázkou, jak funguje český klausovský trh. Jde o to, aby tu partu vedl někdo, kdo nenechá vyšetřit všechny staré zakázky, vykrádání státních peněz. Samo sebou „tržně".

Klaus pokračoval: „Měl bych ale snad také alespoň zmínit jeho kosmopolitismus proti mé důvěře ve stát, ve kterém žijeme. Byl to také výbojný zahraničněpolitický intervencionismus (a humanitární bombardování) místo respektu ke kterékoli zemi světa." Vypadá to, jako by si Klaus myslel, že Havel proti němu někam kandiduje...

Hakenkreuz na PORGu

Možná prezident tolik kope, protože se mu vážně nedaří. Jeho syn Václav během prezidentské kampaně upozorňoval na to, že tchán kandidáta na hlavu státu Karla Schwarzenberga Johann Hardegg byl nacistou. Sám prezident Schwarzenberga viděl jako cizáka, který v této zemi nežil, tudíž nemá co kandidovat na jejího prezidenta. A bác ho, Lidové noviny přijdou najednou s tím, že se otec prezidentovy manželky Livie v roce 1940 přestěhoval z Prahy do Bratislavy a pracoval tam pro totalitní Ústřednu státní bezpečnosti. Také pro fašisty sepisoval majetek slovenských Židů. V roce 1948 pak vlezl do Komunistické strany Slovenska. Na budovu gymnázia PORG, kde řediteluje Václav Klaus junior, pak někdo nastříkal hákový kříž, rudou hvězdu a iniciály Š. M. Tedy zřejmě Štefan Miština, otec paní Livie.

Do toho jiné trápení - denně se veřejnost dozvídá, kdo další byl na základě amnestie Václava Klause, její aboliční části, omilostněn. Který tunelář, korupčník, zloděj ani po letech nepůjde sedět. Klaus možná věděl o některých, které omilostní, ale určitě ne o všech. Musí pro něj být peklo ráno otevřít noviny.

Beránek boží a Antikrist

Když končil Václav Havel na Hradě, herečka Květa Fialová ho při oslavě v Národním divadle oslovovala Beránku boží (tak, jak je v bibli označován Ježíš Kristus). Bylo to přepjaté, absurdní. Člověk ani nechce domyslet, jak by tato dáma oslovila Václava Klause při jeho odcházení. Zvlášť když Klausův nejbližší spolupracovník, vicekancléř Petr Hájek (který také bývá vnímán jako Klausův guru) napsal, že Havel byl Antikrist.

Člověk s Klausem často nemusel souhlasit, ale míval úroveň. Tu ztratil. Z jeho odcházení se stává nesmírně trapné divadlo. Jako by chtěl, abychom si oddychli, až po něm nastoupí Miloš Zeman.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 20 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 56 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy