Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 2. 2013 13:15

Glosa: Nesmírně trapné Klausovo odcházení

Václav Klaus v březnu končí na Hradě. Konec svého prezidentování nezvládá

Je mi líto Václava Klause - takhle si své ODCHÁZENÍ asi nepředstavoval. Od prvního ledna 2013 to s ním jde z kopce a ne a ne ten sešup zastavit. Naopak, jako by v něm seděl zlý malý Klaus, který ho nutí dělat jednu botu za druhou a přesvědčit ustrnulý český národ, že věřit prezidentovi opravdu není radno. Začalo to vypečenou amnestií, o jaké se nám až dosud ani nesnilo. Zároveň běžela kampaň, do níž náš pan dosluhující „hlava státu" zapojil, jak on to umí, skoro celou svoji famílii, manželku i syna - ředitele PORGu. Společně to dávali sežrat Karlu Schwarzenbergovi, který je pro Klause nepřijatelný jako jakési „pokračování Havla". A do třetice je tu právě Klausova obsese Havlem, kope do něj, nemůže si pomoct, je to jakési libidózní nutkání, jež ho nutí mrtvému soku ubližovat, nakládat, vyrovnávat si s ním účty. Ponižovat ho, urážet.

Kopání do mrtvoly

Česká média upozornila na rozhovor, který Václav Klaus poskytl polskému deníku Do Rzeczy. Havla tam vydává za extrémního levičáka, který chtěl bořit existující lidský řád. „Václav Havel (a jeho specifická ideologie, pro kterou nemám lepší název než havlismus) byl absolutně jiný svět. Trh nazýval hokynářstvím, místo demokracie chtěl elitářskou postdemokracii, místo konzervatismu a tradičních hodnot prosazoval modernistické boření existujícího lidského řádu. Byla to spíše ozvěna francouzského jakobínství než britský konzervativní princip klasického liberalismu. Bylo to extrémní levičáctví."
Dobře že náš milý pan prezident mluví o trhu. Ten český se z hokynářství rychle mění v mafiánství. Svědčí o tom jedna akce za druhou. Naposledy kupříkladu výběrové řízení na nového ředitele Lesů ČR, jež je krásnou ukázkou, jak funguje český klausovský trh. Jde o to, aby tu partu vedl někdo, kdo nenechá vyšetřit všechny staré zakázky, vykrádání státních peněz. Samo sebou „tržně".

Klaus pokračoval: „Měl bych ale snad také alespoň zmínit jeho kosmopolitismus proti mé důvěře ve stát, ve kterém žijeme. Byl to také výbojný zahraničněpolitický intervencionismus (a humanitární bombardování) místo respektu ke kterékoli zemi světa." Vypadá to, jako by si Klaus myslel, že Havel proti němu někam kandiduje...

Hakenkreuz na PORGu

Možná prezident tolik kope, protože se mu vážně nedaří. Jeho syn Václav během prezidentské kampaně upozorňoval na to, že tchán kandidáta na hlavu státu Karla Schwarzenberga Johann Hardegg byl nacistou. Sám prezident Schwarzenberga viděl jako cizáka, který v této zemi nežil, tudíž nemá co kandidovat na jejího prezidenta. A bác ho, Lidové noviny přijdou najednou s tím, že se otec prezidentovy manželky Livie v roce 1940 přestěhoval z Prahy do Bratislavy a pracoval tam pro totalitní Ústřednu státní bezpečnosti. Také pro fašisty sepisoval majetek slovenských Židů. V roce 1948 pak vlezl do Komunistické strany Slovenska. Na budovu gymnázia PORG, kde řediteluje Václav Klaus junior, pak někdo nastříkal hákový kříž, rudou hvězdu a iniciály Š. M. Tedy zřejmě Štefan Miština, otec paní Livie.

Do toho jiné trápení - denně se veřejnost dozvídá, kdo další byl na základě amnestie Václava Klause, její aboliční části, omilostněn. Který tunelář, korupčník, zloděj ani po letech nepůjde sedět. Klaus možná věděl o některých, které omilostní, ale určitě ne o všech. Musí pro něj být peklo ráno otevřít noviny.

Beránek boží a Antikrist

Když končil Václav Havel na Hradě, herečka Květa Fialová ho při oslavě v Národním divadle oslovovala Beránku boží (tak, jak je v bibli označován Ježíš Kristus). Bylo to přepjaté, absurdní. Člověk ani nechce domyslet, jak by tato dáma oslovila Václava Klause při jeho odcházení. Zvlášť když Klausův nejbližší spolupracovník, vicekancléř Petr Hájek (který také bývá vnímán jako Klausův guru) napsal, že Havel byl Antikrist.

Člověk s Klausem často nemusel souhlasit, ale míval úroveň. Tu ztratil. Z jeho odcházení se stává nesmírně trapné divadlo. Jako by chtěl, abychom si oddychli, až po něm nastoupí Miloš Zeman.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 52 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy