Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
19. 6. 2013 14:15

Glosa: Premiéry nejde měnit jen tak kus za kus

Když premiér položí funkci, ztrácejí pověření i ministři, které navrhl
Foto: Petr Vyoral

Pár slov k novému oblíbenému sportu vykladačů čs. ústavy, totiž jestli demise premiéra znamená nebo neznamená automaticky demisi jeho vlády. Ono to totiž - jako plno jiných věcí, ó hrůzo - není takhle polopatisticky napsané v Ústavě, takže jsme jako že bezradní - co teď?

Ale ne.

Samozřejmě že demise premiéra rovná se demisi vlády. A nejen proto, že už se to tak třikrát stalo (Klaus, Špidla, Gross). V Ústavě se přece jen něco píše, totiž například to, že „předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů."

Na jeho návrh.

Takže, ti lidi jsou ve vládě proto, že si je tam vybral její premiér. Když to ten premiér položí, ztrácejí nejen šéfa a legitimitu, ale i to původní pověření.

Rozumí se samo sebou, že ministry musí navrhnout premiér, který je ve funkci. A ne premiér, který tam už není a byl premiérem minulý měsíc, rok, nebo za krále klacka.

Kdyby to mělo být jinak, tak by se premiéři střídali jako na orloji, třeba proto, že se znelíbí své vlastní politické straně nebo si potřebujou dát voraz někde u moře, zatímco ministři by jeli vesele dál. Maglajz.

Neboli: Nejde vyměnit jen premiéra kus za kus a jinak nechat tu samou vládu. V tom je kus kancléřského systému. Respektive, premiéra vyměnit jde a i „jeho" ministři teoreticky mohou zůstat ve svých křeslech - ale jen v případě, že je nový premiér navrhne prezidentovi a ten je jmenuje znova. Což je pak regulérní nová vláda, včetně žádosti o důvěru atd.

Je to, řekl bych, jednodušší, než si myslíme.

Psáno jako status na facebookové stránce Jan Lipold - Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy