Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
19. 6. 2013 14:15

Glosa: Premiéry nejde měnit jen tak kus za kus

Když premiér položí funkci, ztrácejí pověření i ministři, které navrhl
Foto: Petr Vyoral

Pár slov k novému oblíbenému sportu vykladačů čs. ústavy, totiž jestli demise premiéra znamená nebo neznamená automaticky demisi jeho vlády. Ono to totiž - jako plno jiných věcí, ó hrůzo - není takhle polopatisticky napsané v Ústavě, takže jsme jako že bezradní - co teď?

Ale ne.

Samozřejmě že demise premiéra rovná se demisi vlády. A nejen proto, že už se to tak třikrát stalo (Klaus, Špidla, Gross). V Ústavě se přece jen něco píše, totiž například to, že „předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů."

Na jeho návrh.

Takže, ti lidi jsou ve vládě proto, že si je tam vybral její premiér. Když to ten premiér položí, ztrácejí nejen šéfa a legitimitu, ale i to původní pověření.

Rozumí se samo sebou, že ministry musí navrhnout premiér, který je ve funkci. A ne premiér, který tam už není a byl premiérem minulý měsíc, rok, nebo za krále klacka.

Kdyby to mělo být jinak, tak by se premiéři střídali jako na orloji, třeba proto, že se znelíbí své vlastní politické straně nebo si potřebujou dát voraz někde u moře, zatímco ministři by jeli vesele dál. Maglajz.

Neboli: Nejde vyměnit jen premiéra kus za kus a jinak nechat tu samou vládu. V tom je kus kancléřského systému. Respektive, premiéra vyměnit jde a i „jeho" ministři teoreticky mohou zůstat ve svých křeslech - ale jen v případě, že je nový premiér navrhne prezidentovi a ten je jmenuje znova. Což je pak regulérní nová vláda, včetně žádosti o důvěru atd.

Je to, řekl bych, jednodušší, než si myslíme.

Psáno jako status na facebookové stránce Jan Lipold - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy