Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
18. 7. 2014 13:05

Glosa: Putinovo pokrytectví nad troskami letu MH17

Ať už Putinovi do hlavy vidí, nebo ne, cizí státníci to nemohou nechat jen tak a nechat si sestřelovat letadla na dálkových linkách. V sázce je přece jejich důvěryhodnost.
Kdo za to může?
Kdo za to může? | Foto: Aktuálně.cz

Necelých 24 hodin po otřesné tragédii letu MH17 se chce mlčet a myslet na nevinné oběti a jejich blízké. Ale není čas, neodbytných otázek a vykřičníků je mnoho.

Tak například: Vladimir Putin tvrdí, že plnou odpovědnost za zřícení letadla nese Ukrajina, protože se katastrofa odehrála na jejím území (jak se někdy pěkně říkává, „výsostném území“). Tak proč „Doněcká lidová republika“ (nikoli ukrajinské úřady) okamžitě vozí černou skříňku do Ruska? A proč ji tedy Rusko obratem neodmítne a nevrátí na Ukrajinu, když je to všechno její věc, se kterou nemá Moskva nic společného? (Aktualizace pátek 15:15: Rusko nemá v úmyslu nechat si černé skříňky, řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zabavení nahrávek by podle něj bylo porušením mezinárodního práva.)

A nepatří podle Putinovy logiky trosky letadla náhodou Ukrajině? Proč je tedy zabrali proruští separatisté, kteří s regulérní ukrajinskou armádou válčí? Co na to Putin?       

Boeing 777 byl sestřelen raketou země-vzduch. Nad Evropou! Takové barbarství, tak nízká cena života.

Rozum se vzpírá to akceptovat. Což ale bohužel není u zpráv z východu Ukrajiny, Krymem počínaje, první případ. Odkudsi naklonovanými, po zuby ozbrojenými vojáky bez výložek to začalo. Už několik měsíců sledujeme úkazy obtížně stravitelné úsudkem průměrného Středoevropana.

Putin má jasno. Za sestřelení letadla může Kyjev, protože armáda rozjela vojenskou operaci proti povstalcům. "K této tragédii by nedošlo, kdyby v této zemi panoval mír a kdyby nebyly obnoveny bojové akce na jihovýchodě Ukrajiny.“ Kdo čekal, že z oblohy smetené letadlo s 298 lidmi přiměje ruského prezidenta ubrat plyn, zatím se mýlí. Tak jako při anexi Krymu, Západ s otevřenými ústy pozoruje Putinův komunikační kód. Je totiž úplně jiný.

Putinův postoj je licoměrný a cynický. Tisíce těžce vyzbrojených, dobře vycvičených a organizovaných bojovníků, disponujících zjevně kvalitní logistikou a bytelným rozpočtem, se zřejmě jen tak vylíhly odnikud. Moskva jim maximálně drží palce. A nebýt zlého Kyjeva, zavládl by už dávno mír. (Tak určitě, kdyby se nějaká obdoba „Doněcké lidové republiky“ objevila na území Ruska, Putin by tam ze všeho nejdřív poslal mírové poselstvo…)

Při pohledu na státní příslušnost pasažérů letu MH17 je jasné, že občanská válka na východě Ukrajiny dostala světový rozměr. Ať už Putinovi do hlavy vidí, nebo ne, cizí státníci to nemohou nechat jen tak a nechat si sestřelovat letadla na dálkových linkách. Až bude k dispozici víc ověřených informací o vinících tragédie, musí výzvu přijmout a najít řešení. V sázce je přece jejich důvěryhodnost. Že už to dávno není jen ostřelování jedněch chlapů v maskovacích uniformách druhými kdesi na Východě, je snad po čtvrtku jasné dost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy