Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
18. 7. 2014 13:05

Glosa: Putinovo pokrytectví nad troskami letu MH17

Ať už Putinovi do hlavy vidí, nebo ne, cizí státníci to nemohou nechat jen tak a nechat si sestřelovat letadla na dálkových linkách. V sázce je přece jejich důvěryhodnost.
Kdo za to může?
Kdo za to může? | Foto: Aktuálně.cz

Necelých 24 hodin po otřesné tragédii letu MH17 se chce mlčet a myslet na nevinné oběti a jejich blízké. Ale není čas, neodbytných otázek a vykřičníků je mnoho.

Tak například: Vladimir Putin tvrdí, že plnou odpovědnost za zřícení letadla nese Ukrajina, protože se katastrofa odehrála na jejím území (jak se někdy pěkně říkává, „výsostném území“). Tak proč „Doněcká lidová republika“ (nikoli ukrajinské úřady) okamžitě vozí černou skříňku do Ruska? A proč ji tedy Rusko obratem neodmítne a nevrátí na Ukrajinu, když je to všechno její věc, se kterou nemá Moskva nic společného? (Aktualizace pátek 15:15: Rusko nemá v úmyslu nechat si černé skříňky, řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zabavení nahrávek by podle něj bylo porušením mezinárodního práva.)

A nepatří podle Putinovy logiky trosky letadla náhodou Ukrajině? Proč je tedy zabrali proruští separatisté, kteří s regulérní ukrajinskou armádou válčí? Co na to Putin?       

Boeing 777 byl sestřelen raketou země-vzduch. Nad Evropou! Takové barbarství, tak nízká cena života.

Rozum se vzpírá to akceptovat. Což ale bohužel není u zpráv z východu Ukrajiny, Krymem počínaje, první případ. Odkudsi naklonovanými, po zuby ozbrojenými vojáky bez výložek to začalo. Už několik měsíců sledujeme úkazy obtížně stravitelné úsudkem průměrného Středoevropana.

Putin má jasno. Za sestřelení letadla může Kyjev, protože armáda rozjela vojenskou operaci proti povstalcům. "K této tragédii by nedošlo, kdyby v této zemi panoval mír a kdyby nebyly obnoveny bojové akce na jihovýchodě Ukrajiny.“ Kdo čekal, že z oblohy smetené letadlo s 298 lidmi přiměje ruského prezidenta ubrat plyn, zatím se mýlí. Tak jako při anexi Krymu, Západ s otevřenými ústy pozoruje Putinův komunikační kód. Je totiž úplně jiný.

Putinův postoj je licoměrný a cynický. Tisíce těžce vyzbrojených, dobře vycvičených a organizovaných bojovníků, disponujících zjevně kvalitní logistikou a bytelným rozpočtem, se zřejmě jen tak vylíhly odnikud. Moskva jim maximálně drží palce. A nebýt zlého Kyjeva, zavládl by už dávno mír. (Tak určitě, kdyby se nějaká obdoba „Doněcké lidové republiky“ objevila na území Ruska, Putin by tam ze všeho nejdřív poslal mírové poselstvo…)

Při pohledu na státní příslušnost pasažérů letu MH17 je jasné, že občanská válka na východě Ukrajiny dostala světový rozměr. Ať už Putinovi do hlavy vidí, nebo ne, cizí státníci to nemohou nechat jen tak a nechat si sestřelovat letadla na dálkových linkách. Až bude k dispozici víc ověřených informací o vinících tragédie, musí výzvu přijmout a najít řešení. V sázce je přece jejich důvěryhodnost. Že už to dávno není jen ostřelování jedněch chlapů v maskovacích uniformách druhými kdesi na Východě, je snad po čtvrtku jasné dost.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

před 18 minutami

Před nemocnicí v Paříži se střílelo, jeden člověk zemřel

Po střelbě před nemocnicí Henry Dunant v Paříži jeden člověk zemřel a jeden je těžce raněný. Pachatel ujel na skútru, píší francouzská média.

Zdroj: ČTK
Další zprávy