Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
22. 4. 2013 13:00

Glosa: Straka, Jágr a spol. na trhu práce. Stáří vpřed!

Naše vytržení nad hokejovými veterány je pochopitelné. Také chceme porazit čas
Společnost stárne. Hokejisté 40+ jsou vzory budoucnosti. (Martin Straka s pohárem pro vítěze ligy, 21. dubna 2013.)
Společnost stárne. Hokejisté 40+ jsou vzory budoucnosti. (Martin Straka s pohárem pro vítěze ligy, 21. dubna 2013.) | Foto: ČTK

Hokejisté Martin Straka (40 let), Jaromír Jágr (41) a Petr Nedvěd (41) o víkendu vsítili památné rozhodující góly. Za každým z nich, hráčem i gólem, je jímavý příběh; za Strakou největší, protože šlo o branku nejslavnější.

Ty příběhy stojí na tom, že jde o legendy, hrdiny, hráče velezkušené, ano, napalme to rovnou na bránu: staré. Sportovní důchodce. Na sportovcích jako Straka a Jágr dávno neobdivujeme jen jejich umění, ale - třeba podvědomě - také charisma jejich stáří. Jak to dokážou - v TOMHLE věku.

Když se někdo vymkne pravidlům a jakoby porazí čas, moderní euroamerická kultura se svým kultem mládí je z toho v šoku. Někdo, „kdo už tady vlastně nemá co dělat", rozdává i pro čtyřicítce hokejovou radost plnými doušky, nebo jak se to říkává. Jak působivé.

„Ageismus (age - anglicky věk) je apriorní vyřazování starších lidí z různých aktivit, z činností, které vyžadují zvýšenou odpovědnost, pozornost, nebo z vedoucích a nadřízených pozic pod dojmem, že nebudou schopni kvalifikovaně rozhodovat a adekvátně jednat," píše Wikipedie. „Způsoben je pocitem, že stáří je nemoc, respektive že staří lidé už na většinu věcí prostě nestačí."

Naše vytržení nad osudy věkovitých hokejistů existenci ageismu nepopírá, ale naopak potvrzuje.

Žasneme, jak někdo přemohl „age". Sice už možná není tak dynamický a perspektivní, zato jeho životní zkušenosti, nadhled a sociální dovednosti jsou nenahraditelné. Nejedná zbrkle. Má pozitivní vliv na mladší kolegy a je nezbytnou součástí „týmové chemie". Zaměstnavatelé oceňují jeho loajalitu k organizaci.

Ano, takhle mluví o „vrstevnících" Straky a Jágra skauti z ne-hokejového trhu práce. Kde, když je vám nad padesát, máte dost často zatracený problém sehnat nějaké slušné místo. Protože těm, kdo by vám ho mohli dát, připadáte moc staří. Žádný příplatek za úctu k šedinám nečekejte.

Doufejme, že příklad užitečných starých hokejistů - a že je jich čím dál tím víc! - změní i přístup ke stáří jako takovému. Musí změnit, i vzhledem k demografickým předpovědím, či spíš jistotám, o stárnutí společnosti. Stáří vpřed!

Ostatně, v hokeji už si uvědomili, jak těžkou konkurenci předdůchodci znamenají. A schválili pravidlo, že každé ligové mužstvo musí mít alespoň tři hráče ve věku 20 až 22 let a další dva nejvýš devatenáctileté. Normální ageismus naruby, zvykejte si.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Egyptské úřady zadržují loď, která téměř týden blokovala Suezský průplav. Požadují po jejím majiteli odškodné 916 milionů dolarů, píše Reuters

Zdroj: ČTK
Další zprávy