Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
23. 6. 2013 22:05

Glosa: Zeman popřel inaugurační projev, tlačí na pilu

Slíbil uklidnění politické scény. Tak proto politikům vnucuje vládu, kterou nechtějí?
Uklidní snad politickou scénu tím, že jí vnutí svou vládu?
Uklidní snad politickou scénu tím, že jí vnutí svou vládu? | Foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman dal 23. června najevo, že si přeje tzv. vládu odborníků. Kterou naopak nechce ani jedna parlamentní strana - jedni jsou pro předčasné volby hned, druzí by rádi vládli do voleb ve staré koalici.

Ze strany Zemana - řekl dokonce, že má vytipované čtyři možné premiéry - by tedy zjevně šlo o silové řešení.

Stojí za to si připomenout, co Miloš Zeman říkal 8. března v inauguračním projevu.

"Jako prezident, který není přímo ani nepřímo spojen s žádnou parlamentní stranou, nabízím, budou-li si to zúčastněné strany přát, roli prostředníka a roli moderátora, ale v žádném případě nikoli roli soudce, protože tato role prezidentu republiky evidentně nepřísluší." Aha.

Takže asi proto Zeman, který o inauguraci také ohlásil, že hodlá "uklidnit a stabilizovat politickou scénu," tlačí na řešení vládní krize, o které politické strany nestojí.

O inauguraci se také prezidentský úřad nabídl jako "neutrální pole pro dialog všech parlamentních stran" - výsledkem čehož po lánském dýchánku je, že Miloš Zeman udělá, co chce. Pocit Miroslavy Němcové, že tam nemuseli jezdit, se zdá být oprávněný. Bingo.

Úřednická vláda bez parlamentní podpory by byla kuriozita, leč nebezpečná. Asi málokdo tušil, jak důležité bylo, že se do Ústavy dopsal samorozpouštěcí mechanismus (3/5 většina může rozpustit sněmovnu, následují do 60 dnů nové volby). Ani ten ale nemůže prezidentovi zabránit, aby načas "vládl" prostřednictvím "své vlády". Ústava samozřejmě nepočítá s tím, že se tak bude chovat.

Čistě teoreticky - nebo možná bohužel i prakticky, Zeman může sestavit vládu „sebevrahů" proti vůli politických stran, ta do třiceti dnů požádá o důvěru (to musí, pokud Ústava skutečně není jen příslovečný cár papíru), důvěru nedostane a bude vládnout dál v demisi, několik měsíců. Takové „řešení" by nejen zjitřilo společenskou atmosféru (ve které by mezitím zřejmě proběhly předčasné volby), ale dokonce poškodilo důvěru v pravidla demokracie.

„Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně", píše se v Ústavě. Přečtěte si ji, pane prezidente, než bude pozdě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy