Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
23. 6. 2013 22:05

Glosa: Zeman popřel inaugurační projev, tlačí na pilu

Slíbil uklidnění politické scény. Tak proto politikům vnucuje vládu, kterou nechtějí?
Uklidní snad politickou scénu tím, že jí vnutí svou vládu?
Uklidní snad politickou scénu tím, že jí vnutí svou vládu? | Foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman dal 23. června najevo, že si přeje tzv. vládu odborníků. Kterou naopak nechce ani jedna parlamentní strana - jedni jsou pro předčasné volby hned, druzí by rádi vládli do voleb ve staré koalici.

Ze strany Zemana - řekl dokonce, že má vytipované čtyři možné premiéry - by tedy zjevně šlo o silové řešení.

Stojí za to si připomenout, co Miloš Zeman říkal 8. března v inauguračním projevu.

"Jako prezident, který není přímo ani nepřímo spojen s žádnou parlamentní stranou, nabízím, budou-li si to zúčastněné strany přát, roli prostředníka a roli moderátora, ale v žádném případě nikoli roli soudce, protože tato role prezidentu republiky evidentně nepřísluší." Aha.

Takže asi proto Zeman, který o inauguraci také ohlásil, že hodlá "uklidnit a stabilizovat politickou scénu," tlačí na řešení vládní krize, o které politické strany nestojí.

O inauguraci se také prezidentský úřad nabídl jako "neutrální pole pro dialog všech parlamentních stran" - výsledkem čehož po lánském dýchánku je, že Miloš Zeman udělá, co chce. Pocit Miroslavy Němcové, že tam nemuseli jezdit, se zdá být oprávněný. Bingo.

Úřednická vláda bez parlamentní podpory by byla kuriozita, leč nebezpečná. Asi málokdo tušil, jak důležité bylo, že se do Ústavy dopsal samorozpouštěcí mechanismus (3/5 většina může rozpustit sněmovnu, následují do 60 dnů nové volby). Ani ten ale nemůže prezidentovi zabránit, aby načas "vládl" prostřednictvím "své vlády". Ústava samozřejmě nepočítá s tím, že se tak bude chovat.

Čistě teoreticky - nebo možná bohužel i prakticky, Zeman může sestavit vládu „sebevrahů" proti vůli politických stran, ta do třiceti dnů požádá o důvěru (to musí, pokud Ústava skutečně není jen příslovečný cár papíru), důvěru nedostane a bude vládnout dál v demisi, několik měsíců. Takové „řešení" by nejen zjitřilo společenskou atmosféru (ve které by mezitím zřejmě proběhly předčasné volby), ale dokonce poškodilo důvěru v pravidla demokracie.

„Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně", píše se v Ústavě. Přečtěte si ji, pane prezidente, než bude pozdě.

 

Právě se děje

Další zprávy