Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
21. 4. 2011 9:35

Hádka online, primátor a ministr na blogu řeší miliardy

Svoboda ve svém blogu na Aktuálně.cz obvinil Kalouska, že Praha bude tratit miliardy
Foto: Aktuálně.cz

Pražský primátor Bohuslav Svoboda obvinil ve svém blogu na Aktuálně.cz ministra financí Miroslava Kalouska, že jeho daňová reforma připraví hlavní město o miliardy. Kalousek (též ve svém blogu na Aktuálně.cz) Svobodovo obvinění obratem odmítl a do sporu se (také jako bloger) vložil i Kalouskův spojenec, předseda hnutí Starostové a nezávislí, poslanec TOP 09 Petr Gazdík

Svoboda tvrdí, že Kalousek změnil názor na financování měst a obcí, které má upravit novela zákona o rozpočtovém určení daní, teprve v nedávné době.

"...pan ministr Kalousek vloni na podzim opakovaně ujistil, že příjmy hlavního města případná novela v žádném případě nezkrátí. Ve snaze definitivně rozptýlit mé obavy mi pan ministr v dopise dne 8. 11. 2010 napsal mimo jiné toto: 'Neexistuje žádný návrh, který bych měl v úmyslu vládě předložit a který poškozuje příjmovou stránku hlavního města státu.'," napsal Svoboda.

V závěru svého blogu vyzval Kalouska, aby "srozumitelně vysvětlil a ospravedlnil svou změnu názoru, popř. aby se omluvil všem Pražanům za jejich diskriminaci."

Foto: Aktuálně.cz
Bohuslav Svoboda:
Praha má díky návrhům ministra Kalouska přijít o miliardy...

Kalousek reagoval ani ne za 48 hodin. Žádný definitivní návrh zákona o tzv. rozpočtovém určení daní podle něj zatím neexistuje, naopak jeho úřad údajně stále o všem jedná se zainteresovanými partnery, jako je např. Svaz měst a obcí, Sdružení místních samospráv, Spolek pro obnovu venkova či Asociace krajů.

"V kontextu všech připravovaných změn v oblasti rozpočtového určení daní je tedy vyloučeno, aby se daňové příjmy hlavního města snížily," napsal Kalousek.

Foto: Aktuálně.cz
Miroslav Kalousek:
Prahu diskriminovat nehodlám

Zároveň nepřímo vyzval primátora, aby se ujistil, že pražská radnice s penězi dobře hospodaří.

"Dovoluji připomenout, že jakýkoli rozpočet má i stranu výdajovou. Pokud hovoříme o investičních výdajích pražského magistrátu, je pan primátor přesvědčen, že zde nenajde žádné rezervy a prostředky daňových poplatníků vždy byly a jsou vynakládány efektivně? Odpověď na tuto otázku již ponechám na něm," dodal Kalousek.

Svoboda ve svém blogu část odpovědnosti za to, co klade za vinu Kalouskovi, svalil na jeho politické spojence. "TOP 09 je partnerem hnutí Starostové a nezávislí, kteří neskrývají svou touhu připravit Prahu až o 15 miliard, tedy 40 % jejích příjmů. Dá se tedy tušit, kdo přes zimu pomohl panu ministrovi změnit postoj," napsal Svoboda.

Proti tomu se ohradil šéf hnutí a poslanec za TOP 09 Gazdík.  Odmítl tvrzení, že by menší města a obce chtěly Prahu o cokoliv připravit, a vyrazil do protiútoku.

"Čím dál víc se ukazuje, že se pražský primátor stal maskotem zcela jiné koalice než té vládní. Je symbolem volebního podvodu na samotných Pražanech. Je evidentní, že si pokouší vyčistit ušpiněné triko účelovými a zavádějícími argumenty a stylizací do pozice obhájce Pražanů. V otázkách nápravy financování samospráv si jej však podle mého přesvědčení nevybílí. Ani kdyby použil firmu Dočista," míní Gazdík

Foto: Aktuálně.cz
Petr Gazdík:
Pražský primátor se mýlí. Praha přichází o miliardy už dnes

Není to zdaleka poprvé, co si politici či lidé veřejně činní vyměňují své názory přes blogy na Aktuálně.cz. K nejzajímavějším patřil například duel Jiřího Paroubka s ekonomem a členem NERV Pavlem Kohoutem o tom, jak čelit ekonomické krizi, či polemika publicisty Jana Urbana s bývalým mluvčím ministerstva zdravotnictví Tomášem Cikrtem o kauze Diag Human.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy