Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
21. 4. 2011 9:35

Hádka online, primátor a ministr na blogu řeší miliardy

Svoboda ve svém blogu na Aktuálně.cz obvinil Kalouska, že Praha bude tratit miliardy
Foto: Aktuálně.cz

Pražský primátor Bohuslav Svoboda obvinil ve svém blogu na Aktuálně.cz ministra financí Miroslava Kalouska, že jeho daňová reforma připraví hlavní město o miliardy. Kalousek (též ve svém blogu na Aktuálně.cz) Svobodovo obvinění obratem odmítl a do sporu se (také jako bloger) vložil i Kalouskův spojenec, předseda hnutí Starostové a nezávislí, poslanec TOP 09 Petr Gazdík

Svoboda tvrdí, že Kalousek změnil názor na financování měst a obcí, které má upravit novela zákona o rozpočtovém určení daní, teprve v nedávné době.

"...pan ministr Kalousek vloni na podzim opakovaně ujistil, že příjmy hlavního města případná novela v žádném případě nezkrátí. Ve snaze definitivně rozptýlit mé obavy mi pan ministr v dopise dne 8. 11. 2010 napsal mimo jiné toto: 'Neexistuje žádný návrh, který bych měl v úmyslu vládě předložit a který poškozuje příjmovou stránku hlavního města státu.'," napsal Svoboda.

V závěru svého blogu vyzval Kalouska, aby "srozumitelně vysvětlil a ospravedlnil svou změnu názoru, popř. aby se omluvil všem Pražanům za jejich diskriminaci."

Foto: Aktuálně.cz
Bohuslav Svoboda:
Praha má díky návrhům ministra Kalouska přijít o miliardy...

Kalousek reagoval ani ne za 48 hodin. Žádný definitivní návrh zákona o tzv. rozpočtovém určení daní podle něj zatím neexistuje, naopak jeho úřad údajně stále o všem jedná se zainteresovanými partnery, jako je např. Svaz měst a obcí, Sdružení místních samospráv, Spolek pro obnovu venkova či Asociace krajů.

"V kontextu všech připravovaných změn v oblasti rozpočtového určení daní je tedy vyloučeno, aby se daňové příjmy hlavního města snížily," napsal Kalousek.

Foto: Aktuálně.cz
Miroslav Kalousek:
Prahu diskriminovat nehodlám

Zároveň nepřímo vyzval primátora, aby se ujistil, že pražská radnice s penězi dobře hospodaří.

"Dovoluji připomenout, že jakýkoli rozpočet má i stranu výdajovou. Pokud hovoříme o investičních výdajích pražského magistrátu, je pan primátor přesvědčen, že zde nenajde žádné rezervy a prostředky daňových poplatníků vždy byly a jsou vynakládány efektivně? Odpověď na tuto otázku již ponechám na něm," dodal Kalousek.

Svoboda ve svém blogu část odpovědnosti za to, co klade za vinu Kalouskovi, svalil na jeho politické spojence. "TOP 09 je partnerem hnutí Starostové a nezávislí, kteří neskrývají svou touhu připravit Prahu až o 15 miliard, tedy 40 % jejích příjmů. Dá se tedy tušit, kdo přes zimu pomohl panu ministrovi změnit postoj," napsal Svoboda.

Proti tomu se ohradil šéf hnutí a poslanec za TOP 09 Gazdík.  Odmítl tvrzení, že by menší města a obce chtěly Prahu o cokoliv připravit, a vyrazil do protiútoku.

"Čím dál víc se ukazuje, že se pražský primátor stal maskotem zcela jiné koalice než té vládní. Je symbolem volebního podvodu na samotných Pražanech. Je evidentní, že si pokouší vyčistit ušpiněné triko účelovými a zavádějícími argumenty a stylizací do pozice obhájce Pražanů. V otázkách nápravy financování samospráv si jej však podle mého přesvědčení nevybílí. Ani kdyby použil firmu Dočista," míní Gazdík

Foto: Aktuálně.cz
Petr Gazdík:
Pražský primátor se mýlí. Praha přichází o miliardy už dnes

Není to zdaleka poprvé, co si politici či lidé veřejně činní vyměňují své názory přes blogy na Aktuálně.cz. K nejzajímavějším patřil například duel Jiřího Paroubka s ekonomem a členem NERV Pavlem Kohoutem o tom, jak čelit ekonomické krizi, či polemika publicisty Jana Urbana s bývalým mluvčím ministerstva zdravotnictví Tomášem Cikrtem o kauze Diag Human.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Provoz na dálnici D4 zastavila demolice mostu u Řitky

Provoz na dálnici D4 nedaleko Řitky u Prahy v sobotu večer zastavila policie kvůli demolici mostu. Uzavírka potrvá do nedělního rána, řidiči musejí úsek objíždět po vedlejších silnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové byla dálnice uzavřena v 19:00 a otevřena bude v neděli v 09:00.

"Máme tam celkem dvě policejní hlídky, které budou dohlížet na to, aby bylo vše v pořádku. Je tam odklon dopravy na objízdné trasy a dopravní značení," řekla Nováková. Ve směru na Prahu řidiči sjíždějí na exitu 18 u Mníšku pod Brdy a pokračují přes Čisovice na exit 14 u Řitky. V opačném směru začíná objížďka na 9. kilometru u Jíloviště, na dálnici se motoristé vracejí u Mníšku.

před 1 hodinou

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy