Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 4. 2018 13:30

Hamáček a Zimola vyjednávají odchod ČSSD do věčných lovišť

Účastník Zemanova lánského puče proti Sobotkovi v roce 2013 Michal Hašek senátorům vyčítá, že necítí loajalitu ke značce ČSSD. Pozor, to není vtip.
Hamáček a Zimola si zpívají: Hráli jsme kličkovanou, vždyť to znáš.
Hamáček a Zimola si zpívají: Hráli jsme kličkovanou, vždyť to znáš. | Foto: ČTK

Co to ČSSD tropí? Zachraňuje se, nebo ještě víc ničí, poškozuje? Její šéfové Hamáček a Zimola zachraňují předsedu ANO Babiše, zachraňují komunisty a chtějí, aby si voliči mysleli, že brání Česko před okamurovci. Voliči jim to nespolknou.

Špičky zdevastované sociální demokracie předvádějí "kličkovanou" či "ustupovanou" a nelze uvěřit, že to myslí s oranžovou partají dobře. Loni ve volbách získali třikrát méně než v roce 2013, 7,28 procenta, 15 poslanců (minule 20,45 procenta a 50 mandátů). S tímhle se hrkat do vlády, kterou vede agrofertní miliardář Babiš a mají ji podpořit komunisté? To už není "sociální" demokracie, ale "asociální nedemokracie".

Začalo to bušením se v prsa, že "s trestně stíhaným do vlády nikdy", nyní však vyjednávají, že s ním v kabinetu zasednou, a pokračují požadavkem, aby po případném nepravomocném odsouzení z vlády, z postu premiéra, odešel. On samo sebou nechce.

Za tím nijak odůvodněným ústupem od nepřijatelného trestního stíhání až po prvoinstanční odsouzení se krčí další malér. Nejenže skáčou, jak Miloš Zeman píská, ale ještě pomáhají napůl stalinistické KSČM, aby se poprvé dotkla vlády, aby na ní vláda závisela. Co to je za šílenou politiku? Jen si ještě užít pět ministerských křesel?

Jaký smysl to má pro české občany? Že odstaví Okamurovu extrémní, neofašistickou SPD? A odstaví ji? Hloupost, superpragmatický Babiš se klidně s Tomiem Okamurou dohodne, když bude potřebovat, ANO je s SPD jedna ruka.

Legračně zní tvrzení, že vyjednavači "dořešili programové záležitosti, kde jsme našli prakticky stoprocentní shodu" (Jaroslav Faltýnek). Stačí se podívat na všecky ty sliby, co Babiš nasekal, slevy na vlaky a kdovíco ještě, jak s tímhle může najít normální strana shodu? Je to jen PR. Jak může mít shodu s premiérem, který ač bez důvěry, dělá personální čistky, vyhnal i šéfa GIBS Murína? - Hamáček a Zimola vyjednávají odchod ČSSD do věčných lovišť.

Další prvek hry: Miloš Zeman. Likvidátor sociální demokracie, údajný levičák (nesmysl), který vehementně podporoval Babiše proti ČSSD a Sobotkovi. Hamáček prozápadní? Ha ha ha. Co je na Zemanových plánech západního? Coby členské zemi EU nám trvale škodí. Podporuje SPD a KSČM. Hamáčkovi nasadil uzdu, už není prozápadní, ale žádný.

Odtržení od reality. Rána do vazu

Sociální demokracie se rozhádala, rozpadá se (se svými 15 poslanci a 24 senátory) na křídlo východní a západní. Křídlo "moskevské" a "bruselské". To první chce dohodu s Babišem, to druhé se jí děsí.

Ozvali se senátoři. Předseda senátu Milan Štěch kritizuje couvající vedení: "Předseda vlády Andrej Babiš, který by měl být hlavním reprezentantem naší exekutivy, neustále zpochybňuje své stíhání, že to je účelovka," upozorňuje. "Šetření OLAF ve věci Čapího hnízda dopadlo výrokem, který si můžeme laicky přebrat, že to je podvod." Štěchovi a některým senátorům ještě jde o ČSSD, o její smysl.

Šéf senátorů ČSSD Petr Vícha: "Když teď sledujeme názory pana Babiše, že i v případě odsouzení on sám nikdy neodstoupí, tak on sám dělá všechno pro to, aby v případném referendu nemohla nikdy tato vláda u sociální demokracie získat důvěru." Ano, v sociální demokracii dosud zaznívají normální názory, nejen ty zemanovsko-babišovské.

Senátoři připomínají, že v jejich straně dosud platilo: každý, kdo kandidoval, předložil čistý trestní rejstřík i lustrační osvědčení. "Jestli přísná kritéria platí na ně na všechny, o to víc by to mělo platit pro premiéra," říká Vícha. Podle něj by se strana měla dát dohromady, ne lézt do vlády s Babišem. To zní velmi rozumně.

Zimola však kolegy kritizuje: "Jejich hlas nemá o nic větší váhu než hlas řadového člena strany. Naši senátoři bohužel jen ukazují, jak moc jsou odtrženi od reality a jak povýšenecky se chovají ke svým spolustraníkům." Držet slušný postoj je "být odtržen od reality" a "povýšenecké"? Tak mluvili bolševici za minulého režimu.

Účastník Zemanova lánského puče proti Sobotkovi (2013) Michal Hašek senátorům vyčítá, že necítí loajalitu ke značce ČSSD! (Ne, to není vtip.) Na Facebooku si vylil duši: "Milan i Petr dnes předvedli něco neuvěřitelného, uprostřed vážných jednání o možné účasti (téměř mrtvé) ČSSD v koaliční vládě. Jednání schválilo většinově legitimní vedení ČSSD. Toto se nedá brát jen jako nějaké okopávání kotníků, ale jako pokus o ránu do vazu novému vedení ČSSD." Rána do vazu? Komik.

Sociální demokracie je daleko víc v háji, než se zdálo loni po volbách. Nemá silný názor, jen strach a touhu po moci, ještě jednou si ji užít. Místo hodnot bere Babiše. Zapomíná, že KSČM se od SPD příliš neliší. Obě strany extrému, obě v podstatě antidemokratické, antiunijní, proti NATO, putinovské. Hamáček to ví, ale už tu není Sobotka, aby ho umravnil, už zbyl jen Zeman, Babiš a Zimola. Konec levice v Česku?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy