Ve středu večer, nedlouho po sedmé hodině, jsme viděli teatrální gesto (ještě) poslance a (stále dál) jihomoravského hejtmana Michala Haška. Zjevil se v přímém přenosu České televize, v hlavních zprávách. Na sedmou večer Hašek oznámil tiskovou konferenci - člověk by čekal nějaké světoborné oznámení. Třeba že Jihomoravský kraj obsadili Rusové, nebo že u něj na dvorku přistálo UFO a on hned s Ufony dohodl, že s nimi vytvoří meziplanetární frakci v ČSSD. Hašek však jen oznámil, co se dalo čekat, totiž že končí s funkcí poslance a ponechá si funkci hejtmana. A předsedy Rady Asociace krajů ČR, kterou nyní vykonává.
V ČT nelenil dodat, že za několik dní bude na předsedu Asociace opět kandidovat. To by mohlo vysvětlovat ono světové načasování jinak poměrně nicotné události. Potřeboval být zase jednou co nejvíc vidět, aby byl opět zvolen. Také dodal, že Asociace je takové „beranidlo“, které prosazuje zájmy krajů, měst a obcí.
Haškovi trvalo skoro půl roku, než si vybral mezi funkcí poslance a hejtmana. Sok předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky opět prohrál. Ztrapnil se. Nechal se usnesením strany donutit, aby opustil jednu z funkcí, což nechtěl. Dokonce se kvůli tomu dal do legislativního pohybu. Připravil s dalšími kolegy „souběžáky“ hned dva návrhy zákonů, jeden o klouzavém mandátu, druhý o tom, že při souběhu mandátu si souběžák smí ponechat jen jeden plat. Ale funkce obě.
Dále dodejme, že vykonávat roli poslance a hejtmana zároveň, vykonávat ji nikoli jen „presenčně“, symbolicky, jako, ale skutečně pracovat, není možné. Jednu z obou rolí takový omnipotentní politik zákonitě musí flákat. Anebo – to v Česku známe – v obou maká jen na sebe.
Mimochodem, abychom neukazovali pouze na Michala Haška, podobně je na tom Andrej Babiš (ANO). Dokonce velmi podobně. Je zároveň předsedou strany (hnutí), ministrem financí a místopředsedou vlády - a ještě majitelem Agrofertu. Ani Babiš si tedy neumí či nechce vybrat mezi podnikem a politikou. Kam se hrabe chudák Hašek.
Prezident už ho nepotřebuje
V ČT Hašek také pravil, že se sám, dobrovolně vzdal role prvního místopředsedy ČSSD, tedy stranické dvojky. To bylo hodně nejapné tvrzení. Každý ví, co Hašek v den, kdy skončily volby do Sněmovny, provedl. Že spolu s prezidentem Zemanem spustili puč v ČSSD, který měl z postu předsedy odstranit Sobotku. Lánský puč nevyšel, Michal Hašek lhal, až se za kočárem prášilo, a když to prasklo, musel odstoupit. Neměl jinou možnost.
Haškova prohra začala právě lánským pučem. Není to chlap, který má svou hlavu a jede podle ní. Ne, on poslouchal Zemana, který si to špatně spočítal. Prezident ho pak v maléru nechal vykoupat. Zjevně už s ním nepočítá, Hašek pro něj nadále neznamená nic. Zeman se obrátil k Babišovi, to je dnes politický magnet, který ho přitahuje. S Babišem bude chtít jednat, odstranit Sobotku.
Hašek mluvil cosi o tom, že bude pracovat pro kraj a pro voliče. Řeči, které mu málokdo soudný polkne. Ve skutečnosti si totiž měl nechat mandát poslance, nikoli hejtmana. Proč? Protože už hejtmanem byl, když se rozhodl kandidovat do Sněmovny. Voličům tedy sdělil, že chce poslancovat, že už má hejtmanování dost. A ve středu večer voliče, kteří mu dali hlas do Sněmovny, podrazil.
Když se na to díváte s odstupem, je vážně drsné, že Hašek a další čtyři hejtmani nepoložili ihned po volbách krajské mandáty. Proč kandidují do Sněmovny, když práci poslance nechtějí dělat? Je to smutný důkaz, jak málo má ČSSD kvalitních lidí. (Viz volby do europarlamentu, kam ČSSD vede sociolog Jan Keller, nestraník a profesor, který teď kope za kvalitní potraviny; komické.)
Hašek si tedy vybral. Na poslední chvíli. Neomylně sáhl po lepším soustu. Není ani dost velký frajer na to, aby si nechal obě funkce, aby čelil usnesení své strany, když mu přece, jak sám prohlásil, ústava ani zákony v souběhu funkcí nebrání.
Samo sebou by si byl Hašek nejraději nechal obě funkce, ale podívejme se na věc reálně. Bez Zemana není nic víc než regionální politik, dál nesahá. Jako řadový poslanec má zanedbatelný význam; leda že by se zase přidal k nějaké vzpurné, odbojné skupince. Na post ministra nemá šanci, jedině v nějaké jiné vládě.
Není frajer
Naopak coby hejtman je někdo, místní gubernátor, má velkou moc, regionální vliv. Z jeho pohledu by bylo hloupé hejtmana položit. Odtud taky může lépe škodit premiérovi Sobotkovi. Jak řekl, stane se „beranidlem“, bude prosazovat zájmy kraje či krajů. Pokud obhájí post předsedy Rady Asociace krajů ČR, což je významná, viditelná funkce, bude moci ještě lépe a účinněji oponovat vládě.
Pro Bohuslava Sobotku by zřejmě bylo bývalo lepší, kdyby hyperambiciózní Hašek zůstal sedět ve sněmovní škamně. Měl by ho tam pěkně na očích. Takhle neví, s kým se kde sčuchne a kdy se mu pokusí podrazit nohy znovu.
Lidé jako Michal Hašek vážně nabourávají představu, že politik má růst odspodu, z obce a kraje. Hašek odtud vyrostl a do politiky nic poctivého nepřinesl (pokud tedy puč upečený s prezidentem není symbolem poctivosti).
Hašek je typický český politik se vším, co k tomu patří: nemá úroveň, neumí riskovat (jako pučista zřejmě Zemanovi zbaštil, že to musí klapnout, zjevně v prezidenta slepě věřil), kdykoli je ochoten zradit nejen voliče, ale i předsedu své strany. Neosobnost, nerozhodný, záludný, klidně lže v přímém přenosu a není mu to trapné. Vůbec nechápe, že má zastupovat své voliče, nikoli je vodit za nos.
Hašek si tedy vybral. Na poslední chvíli. Neomylně sáhl po lepším soustu. Není ani dost velký frajer na to, aby si nechal obě funkce, aby čelil usnesení své strany, když mu přece, jak sám prohlásil, ústava ani zákony v souběhu funkcí nebrání. (Ona mu asi ústava a zákony brání, neboť má funkci vykonávat co nejlépe; ale to je maličkost.)
Jak si vybrali zbylí nerozhodnutí, tedy hejtman Vysočiny Jiří Běhounek a karlovarský hejtman Josef Novotný? Ten druhý se straně i voličům vzepřel a ponechá si oba mandáty.