Blogy a názory | Komentáře
17. 6. 2013 11:55

Hazard, korupce, politici. Matěj Hollan odpovídal

Praha má na 190 kasin, normální by bylo, kdyby měla tři, míní úspěšný aktivista
Foto: Vojtěch Marek

* Online odpovědi Matěje Hollana na otázky čtenářů Aktuálně.cz najdete pod článkem

Už několik let se Matěj Hollan, devětadvacetiletý hudebník z Brna, snaží přimět úřady, aby zakročily proti hernám, hracím automatům a hazardu vůbec. Jeho hlas je slyšet čím dál silněji, takže už jej nemohou ignorovat ani politici, ani ti, kdo na hazardu vydělávají.   

Hollan neúnavně píše ministrům, poslancům i starostům, přesvědčuje, navrhuje řešení.

Matěj Hollan

Předseda občanského sdružení Brnění. Veřejně známým se stal zejména svými aktivitami za regulaci hazardu a některým kontroverzním tématům, jako byl spor o podzemní garáže pod Zelným trhem v Brně, spor o odsun brněnského hlavního nádraží nebo o podobu brněnského územního plánu. Spolupracuje také na projektu Rekonstrukce státu a s hnutím Vraťte nám stát.

Spolu s dalšími sestavil „mapu hazardu", informuje veřejnost o tom, jak boj s hazardem pokračuje (před nedávnem ve svém blogu obvinil starostu Prahy 13 Davida Vodrážku z toho, že si jej údajně koupila mafie).

„V České republice je kolem sto tisíc hazardních přístrojů, které jsou rozmístěny jak v hospodách, tak v hernách, tak v kasinech. Speciálně kasin má Praha 190. Kdyby to zůstalo v rozumné míře, budou v takto velkém městě třeba tři kasina, což by samozřejmě vůbec nevadilo," řekl před nedávnem Matěj Hollan v rozhovoru pro Český rozhlas.

Co je pro to nutné udělat? Jak se hazardní průmysl brání? A jak se k tomu stavějí politici, úředníci či třeba představitelé měst a obcí? Na to v pondělí 17. června od 10 hodin odpovídal Matěj Hollan v online rozhovoru na Aktuálně.cz.

Foto: Vojtěch Marek

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy