Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
19. 7. 2016 15:15

Hejtman Hašek má perfektní spojku s tiskem. Kterou nezná. A ta částka taky nesouhlasí!

Umělecký pseudonym a skrytá identita tiskové mluvčí, to je v politickém PR unikát. Výsměch, ne legrace.
Hašek existuje.
Hašek existuje. | Foto: Ludvík Hradilek

Od té doby, co o lánské schůzce 11krát lhal v přímém přenosu, bude mít hejtman Michal Hašek (ČSSD) vždycky jistý problém s důvěryhodností toho, co říká. To je prostě osud.

Takže když se teď ukázalo, že několik let k médiím a skrze ně k veřejnosti promlouvá prostřednictvím osoby se skrytou identitou, měl by to brát vážně. A ve vlastním zájmu svůj handicap neposilovat.

Žádná Lucie Proutníková, která redakcím rozesílá hejtmanova vyjádření, ve skutečnosti neexistuje, zjistila MF Dnes. A opravdu, ani v databázi příjmení kdejsme.cz, která čerpá z údajů ministerstva vnitra, není po „Proutníkovi“ nebo „Proutníkové“ stopy.

Možnosti jsou v zásadě dvě. Buď se objevil falešný mluvčí, tedy branže, kterou proslavil mediální dobrodruh a podvodník Lukáš Kohout. Ale protože žádná informace, žádná Haškova citace, které „Proutníková“ kdy zprostředkovala a které létaly tiskem zleva zprava, nebyla nikdy zpochybněna, natož dementována, a hejtman nijak neprotestoval proti tomu, když média Proutníkovou titulovala jako jeho mluvčí, je takřka jistá možnost číslo dvě. Tedy že dotyčná osoba žije a pracuje, pouze vystupuje pod uměleckým pseudonymem, což je v politickém PR unikát.

Michal Hašek nedělá dobře, když na dotaz MF Dnes ohledně Proutníkové odpovídá „Netuším, kdo to je." Tím pádem zpochybňuje všechny její minulé (že vzniknou i nějaké budoucí, to asi není pravděpodobné) tiskové výstupy. Což nebyly jen jeho vlastní komentáře, ale třeba i „3. stupeň požárního poplachu byl vyhlášen v souvislosti s požárem lesa v těžko přístupném terénu v okolí Javorníku. Bohužel vítr znemožňuje nasazení vrtulníku, na místě je cca 120 profesionálních i dobrovolných hasičů z 15 jednotek. Po dohodě s krajským ředitelem HZS ČR Jihomoravského kraje vyrážím také na místo, abych se seznámil s průběhem zásahu. Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje.“

Tohle není žádná legrace, jakkoli se to v ni Hašek snaží obrátit. Zdrojem relevantních, oficiálních informací o práci vysoce postaveného politika je člověk, o kterém on sám tvrdí, že ho nezná. Ve světě konspiračních webů by to až tak nevadilo. Při kontrole fungování veřejné moci to vadí velmi. Takže výsměch, ne legrace.

MF Dnes píše, že „Proutníkovou“ je ve skutečnosti zkušená lobbistka Jana Mrencová. Ta to popřela. Pokud by to byla pravda, jde o další rozměr problému, protože Mrencová byla letos nepravomocně odsouzena k roční podmínce za to, že za úplatu nabízela ovlivnění novinářů.

Zbývá ještě pár otázek voliče - daňového poplatníka: Kdo tedy opravdu používá e-mail Proutníkové (pokud vyloučíme možnost, že sledujeme performanci Ztohoven)? Měla či má Proutníková komunikaci s médii jménem jihomoravského hejtmana jako svůj koníček, nebo jí za to někdo platí? Kdo, kolik a z čeho? A komu vůbec?

Hejtman Hašek je těžce nad věcí a místo odpovědi pořídil selfíčko se svojí pod vlastním jménem vystupující tiskovou mluvčí Eliškou Windovou (od které, na rozdíl od Proutníkové, žádné maily do redakce nechodí). Pokračování příště.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy