Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
11. 9. 2014 12:30

Hitler prodává. Můžeme si za to sami, tohle soud nevyřeší

Nemyslím, že čím víc „konzumujeme Hitlera“, tím jsme „varovanější“. Spíš naopak: zlo se stává banálnějším a Hitler působí jako figurka padoucha na hraní.
Zákon nabídky a poptávky.
Zákon nabídky a poptávky. | Foto: Reuters

Brněnský soud ve středu osvobodil vydavatele knihy Adolf Hitler: Projevy, obžalované ze schvalování genocidy. Nevím, jestli je to spíš dobrý, nebo spíš špatný rozsudek. Ten škvár bych si v životě nekoupil, ale fixace na trestný čin spáchaný papírem se mi zdá trochu přehnaná, protože kdo po führerových myšlenkách takto baží, může se saturovat i jinými způsoby.

Nejzajímavější zprávou z procesu byla obhajoba obžalovaných. Zestručněná do věty jednoho z nich: „Hitler prodává“.

To je totiž pravda. A taky příležitost zamyslet se proč.

Hitler na titulních stranách časopisů „funguje“ a takové číslo dobře „prodává“, to je v mediální branži ověřeno. A kdyby Hitler „neprodával“, asi by televize nechrlily a nerecyklovaly další a další dokumenty o něm, jeho mužích, ženách, o nacistických zbraních, nacistickém umění, ideologii a tak dále. Hitler a třetí říše dnes „prodávají“ na desítky způsobů. Od počítačových her po dominy v pornoprůmyslu.

A ovšemže i v knihkupectvích. Obžalovaní u soudu po právu namítli, že Hitlera jsou přece „plné regály“. Ostatně, své, pardon, jeho projevy vydali v bestsellerovém nákladu deseti tisíc výtisků.

Světem, nejen u nás už dlouho bublá jakási hitlermanie. Hitler je vlastně pop-ikona.

Proč se politikům na plakátech přikresluje Hitlerův knírek, a Stalinovy fousy by nikoho nenapadly? Jak to, že Hitler prodává (je tak trochu všude), a Stalin neprodává (není skoro nikde)?

Nacistické a bolševické zlo jsou plně srovnatelné – ale fascinace jimi, v našem kulturním prostoru, už nikoli. Hitler je zlem „západním“, vyrostlým v civilizované, nám blízké zemi, plné středostavovských, spořádaných občanů. Stalinovo zlo je původem „cizí“, vzdálené, zrozené ve státě s miliony negramotných mužiků. Takže nás spíš zajímá a přitahuje to první.

Kromě toho, Hitler a nacismus byli „modernější“, a tím pádem daleko „mediálně vyspělejší“ než Stalin a bolševismus. Hitler, na rozdíl od Stalina, měl Riefenstahlovou, Speera, Goebbelse a další. Po třetí říši zůstalo nesrovnatelně víc „materiálu“, kterým se dá zas a znovu zaobírat. (A protože Američané válčili s Hitlerem, ne se Stalinem, je i logické, když se nejdůležitější pramen showbyznysu věnuje stokrát víc nacismu než bolševismu. Steven Spielberg ani Quentin Tarantino zatím nic o politických komisařích nebo bitvě u Kurska nenatočili.)

Nacistický fenomén je samozřejmě třeba analyzovat, zločiny nacismu připomínat. Historická paměť je zásadní a Hitler není tabu, naopak. Ale hranice mezi zkoumáním zla a prosakováním nacismu do pop-kultury není tak úplně jasná. Kdy Hitlera „zkoumáme“, a kdy „prodává“? Nebo ho zkoumáme proto, že prodává? Prodává proto, že ho zkoumáme? Dá se to vůbec oddělit?

Hitler v hlavě

Pro pořádek – nejsme v tom sami. Skandály, kdy nějaká celebrita trousí nacistické hlášky nebo přijde na večírek v esesáckém kostýmu, jsou relativně běžnou součástí zahraničních zpravodajství. S „nocí dlouhých nožů“ nebo „konečným řešením“ se v řeči hauzíruje – ale slyšeli jste snad někoho, aby dal k lepšímu něco od Stalina nebo Beriji?

Je přehitlerováno. Není to příjemné. Nemyslím, že čím víc „konzumujeme Hitlera“, tím jsme „varovanější“ před historickou zkušeností. Nejsme informovanější o kořenech zla, ani obezřetnější před jeho příznaky. Spíš naopak, existuje riziko: nekonečným mediálním převařováním třetí říše se zlo stává banálnějším. A šíří se mylný dojem, že jde o uzavřenou kapitolu, se kterou jsme si kvit a která se nevrátí. Že Hitler je něco jako logo zla, figurka padoucha na hraní.

„Banální“ a „vypořádané“, zároveň ale stále omílané zlo má nebezpečnou vlastnost - může se nenápadně, a přitom účinně roztahovat v našem myšlení. Což se očividně děje. Nedivte se tak, když někdo v novinách říká, že za Hitlera se přece stavěly dálnice a nebyla nezaměstnanost.

Vydavatelé Hitlerových projevů po soudu se zadostiučiněním prohlásili, že "přidají plyn a zařadí dvojku". Neboli, program NSDAP už vyšel. V prostředí, kde „Hitler prodává“, to vypadá až příliš samozřejmě.

Za to si ovšem můžeme sami, my „kupující Hitlera“. To nevyřeší žádné soudy. Ale není už načase se v naší poptávce po „Hitlerovi“ uskrovnit? Než zjistíme, že nám vzadu v hlavě mašírují okované holínky?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy