Karel Hvížďala Karel Hvížďala | Komentáře
12. 10. 2015 12:45

Hitler už je tady zas a Berlíňané mu mávají. Film, ze kterého mrazí

Kritici namítají, že divák se těžko orientuje v tom, co je nahrané a co realita. Ale zřejmě právě to bylo režisérovým úmyslem.
Představitel hlavní role Oliver Masucci na premiéře v Berlíně.
Představitel hlavní role Oliver Masucci na premiéře v Berlíně. | Foto: Reuters

Er ist wieder da, česky Už je tady zas, satirická kniha Timura Vernese, kterou u nás vydalo nakladatelství Argo, se dočkala v Německu zfilmování. Není se čemu divit, protože dílo vydané v roce 2012 se drželo v žebříčku nejprodávanějších knih na špici dvacet týdnů, prodalo se ho 2,3 milionu exemplářů a statisíce namluvených nahrávek hercem Christophem Maria Herbstem. Během pár měsíců. Kniha je přeložena do 41 jazyků.

Lze to považovat za překvapení, protože Vermes, syn Maďara, který emigroval v roce 1956 po potlačeném povstání v Budapešti, a Němky, vystudovaný historik a politolog, se léta živil jako novinář v Abendzeitung v Mnichově a později v Expressu v Kolíně nad Rýnem, tedy rozhodně v žádných prestižních novinách, ale v bulváru. Satirický román o tom, co by se mohlo stát, kdyby se Hitler probudil v roce 2011 v Berlíně, začal vystupovat v různých televizních pořadech a získal si opět oblibu, je jeho knižním debutem.

Zfilmování se ujal David Wnendt, syn diplomatů, se kterými vyrůstal po celém světě včetně Prahy. Má za sebou dva velmi úspěšné filmy: Kriegerin (Bojovnice) o neonacistické scéně z roku 2011 a Feuchtgebiete (Vlhká místa), skandální film, který viděl milion diváků.

Jeho nový snímek začíná na louce v místech, kde kdysi po sebevraždě bylo 30. dubna 1945 spáleno Hitlerovo tělo. Tedy v místě, od něhož je to jen kousek k dnešnímu památníku šoa, holokaustu. A jak píší němečtí kritici, nebyl by to Wnendt, kdyby při zpracování románového textu vše neposunul ještě dál a neudělal z Hitlera televizní hvězdu. Diváci v něm totiž vidí nadaného šíleného komika.

Wnendt ve filmu předvádí, jak by - třeba - Německo přijalo Hitlera, a nechá ho hovořit tak, aby mluvil současnému lidu z duše. Sám režisér k tomu řekl, že pro něj bylo důležité zpracovat látku takovým způsobem, aby vypovídala něco o současném Německu. Aby se mu to povedlo, nechal herce Olivera Masucciho z vídeňského Burgtheateru cestovat po Německu v Hitlerově masce, takže ve filmu vidíme reálné, dokumentární záběry, kdy hovoří na ulici s penzisty, nezaměstnanými, pejskaři a bavorskými sedláky. Najednou se ukazuje, jaké skryté obavy se v lidech nacházejí, jaké předsudky jsou schopni vyslovit a kolik je v nich xenofobie. Jeden neonacista herci říká: "Já chápu demokracii tak, že člověk souzní s dobou," a Hitler mu odpovídá: "Tak já chápu demokracii také."

Celkově Wnendt natočil na cestě s představitelem Hitlera 380 hodin a samozřejmě jen malou část použil ve filmu. Kritici režisérovi vyčítají, že divák se pak těžko orientuje v tom, co je nahrané a co realita. Ale zřejmě právě o to se Wnendt snažil, totiž ukázat, jak moc je Hitler ještě zakořeněn v lidech a jak by i v současném systému mohl fungovat.

"Na rozdíl od většiny filmů, které se zabývají nacismem, počínaje Diktátorem Charlie Chaplina z roku 1940 až po Pád třetí říše Bernda Eichingera z roku 2004, v tomto filmu není Hitler monstrum, protože režisér chtěl ukázat, že bez podpory obyčejných lidí by nemohl nikdy existovat," napsal kritik časopisu Focus. Film končí tím, jak Hitler jede v otevřeném voze současným Berlínem a lidé mu mávají. Jen jeden mu vztekle ukazuje vztyčený ukazováček. Novináři se ptají: Jde skutečně o hororový obrázek? Nestálo by za to o tom přemýšlet?

 

Právě se děje

před 16 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
Další zprávy