Karel Hvížďala Karel Hvížďala | Komentáře
12. 10. 2015 12:45

Hitler už je tady zas a Berlíňané mu mávají. Film, ze kterého mrazí

Kritici namítají, že divák se těžko orientuje v tom, co je nahrané a co realita. Ale zřejmě právě to bylo režisérovým úmyslem.
Představitel hlavní role Oliver Masucci na premiéře v Berlíně.
Představitel hlavní role Oliver Masucci na premiéře v Berlíně. | Foto: Reuters

Er ist wieder da, česky Už je tady zas, satirická kniha Timura Vernese, kterou u nás vydalo nakladatelství Argo, se dočkala v Německu zfilmování. Není se čemu divit, protože dílo vydané v roce 2012 se drželo v žebříčku nejprodávanějších knih na špici dvacet týdnů, prodalo se ho 2,3 milionu exemplářů a statisíce namluvených nahrávek hercem Christophem Maria Herbstem. Během pár měsíců. Kniha je přeložena do 41 jazyků.

Lze to považovat za překvapení, protože Vermes, syn Maďara, který emigroval v roce 1956 po potlačeném povstání v Budapešti, a Němky, vystudovaný historik a politolog, se léta živil jako novinář v Abendzeitung v Mnichově a později v Expressu v Kolíně nad Rýnem, tedy rozhodně v žádných prestižních novinách, ale v bulváru. Satirický román o tom, co by se mohlo stát, kdyby se Hitler probudil v roce 2011 v Berlíně, začal vystupovat v různých televizních pořadech a získal si opět oblibu, je jeho knižním debutem.

Zfilmování se ujal David Wnendt, syn diplomatů, se kterými vyrůstal po celém světě včetně Prahy. Má za sebou dva velmi úspěšné filmy: Kriegerin (Bojovnice) o neonacistické scéně z roku 2011 a Feuchtgebiete (Vlhká místa), skandální film, který viděl milion diváků.

Jeho nový snímek začíná na louce v místech, kde kdysi po sebevraždě bylo 30. dubna 1945 spáleno Hitlerovo tělo. Tedy v místě, od něhož je to jen kousek k dnešnímu památníku šoa, holokaustu. A jak píší němečtí kritici, nebyl by to Wnendt, kdyby při zpracování románového textu vše neposunul ještě dál a neudělal z Hitlera televizní hvězdu. Diváci v něm totiž vidí nadaného šíleného komika.

Wnendt ve filmu předvádí, jak by - třeba - Německo přijalo Hitlera, a nechá ho hovořit tak, aby mluvil současnému lidu z duše. Sám režisér k tomu řekl, že pro něj bylo důležité zpracovat látku takovým způsobem, aby vypovídala něco o současném Německu. Aby se mu to povedlo, nechal herce Olivera Masucciho z vídeňského Burgtheateru cestovat po Německu v Hitlerově masce, takže ve filmu vidíme reálné, dokumentární záběry, kdy hovoří na ulici s penzisty, nezaměstnanými, pejskaři a bavorskými sedláky. Najednou se ukazuje, jaké skryté obavy se v lidech nacházejí, jaké předsudky jsou schopni vyslovit a kolik je v nich xenofobie. Jeden neonacista herci říká: "Já chápu demokracii tak, že člověk souzní s dobou," a Hitler mu odpovídá: "Tak já chápu demokracii také."

Celkově Wnendt natočil na cestě s představitelem Hitlera 380 hodin a samozřejmě jen malou část použil ve filmu. Kritici režisérovi vyčítají, že divák se pak těžko orientuje v tom, co je nahrané a co realita. Ale zřejmě právě o to se Wnendt snažil, totiž ukázat, jak moc je Hitler ještě zakořeněn v lidech a jak by i v současném systému mohl fungovat.

"Na rozdíl od většiny filmů, které se zabývají nacismem, počínaje Diktátorem Charlie Chaplina z roku 1940 až po Pád třetí říše Bernda Eichingera z roku 2004, v tomto filmu není Hitler monstrum, protože režisér chtěl ukázat, že bez podpory obyčejných lidí by nemohl nikdy existovat," napsal kritik časopisu Focus. Film končí tím, jak Hitler jede v otevřeném voze současným Berlínem a lidé mu mávají. Jen jeden mu vztekle ukazuje vztyčený ukazováček. Novináři se ptají: Jde skutečně o hororový obrázek? Nestálo by za to o tom přemýšlet?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy