Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 9. 2016 7:30

Hofer u Zemana: Ze summitu dvou antiuprchlíků se klube pátá kolona Moskvy v Unii

Projekt "V5" nemusí, ale může mít velmi silný rozkladný náboj. Další oslabování Evropské unie v době, kdy maximálně potřebuje jednotu.
Návštěva Norberta Hofera na Hradě se moc nepovedla. Se Zemanem se asi nejvíc shodnou v náklonnosti k Putinovi.
Návštěva Norberta Hofera na Hradě se moc nepovedla. Se Zemanem se asi nejvíc shodnou v náklonnosti k Putinovi. | Foto: ČTK

Znělo to divně, když Hrad oznámil, že Miloše Zemana poctí návštěvou Norbert Hofer, rakouský prezidentský kandidát. Klíč k té návštěvě se zdál jasný: Hofer je „proti uprchlíkům“ (tak se to u nás podávalo), Zeman je taky proti uprchlíkům, kteří už od loňska proudí do Evropské unie, a to je celý smysl návštěvy. Summit dvou antiuprchlíků.

Hofer chtěl možná v Rakousku předvést, že bude pěstovat dobré sousedské vztahy. Zeman zase hledá každou možnost, jak poškodit Brusel (pro nej je EU stále víc "oni", už vůbec ne "my") v oblasti řešení migrační krize. Jak poškodit německou kancléřku Angelu Merkelovou, jak se ukázat jako uprchlíkobijec.

Původní těsný vítěz rakouských prezidentských voleb Alexander Van der Bellen vidí věci opačně, zjednodušeně řečeno je prouprchlický, přesněji solidární. Což je bývalému předsedovi české sociální demokracie zcela cizí. Jen ne soucit, jen ne pochopení. Takže Zeman „vstoupil do rakouské kampaně“ a přijal Norberta Hofera.

(Popravdě je však těžké si představit, že by člověk s tak malým významem v EU, jako je Zeman, politik natolik obskurní, známý svým obdivem k Putinovi a Si Ťin-pchingovi, mohl v Rakousku cokoliv ovlivnit.)

Takže šlo zjevně o domácí demonstraci: Brusel mě nechce, tak já si zvu Hofera, protože Brusel, jak víme, nechce ani Hofera. Bruselským politikem je jednoznačně Van der Bellen.

Avšak ona antibruselská demonstrace dopadla mizerně a prezidentovi rádci by měli být ostře pokáráni. Nedomysleli, že Hofer kandiduje nikoli v Polabské nížině, ale v alpské zemi. Že tam dělá kampaň. Nedocvaklo jim, že jsou dvě neuralgické spojnice mezi Českem a Rakouskem a že je kandidát při cestě do Prahy nemůže obejít, i kdyby snad chtěl. Temelín a Benešovy dekrety. V obou případech má Hofer opačný postoj než Zeman. A nerozpakoval se to nahlas vysypat.

Takže přijel do Prahy říct svým voličům, že poválečný násilný odsun vnímá jako bezpráví a že nechce české jádro u hranic s Rakouskem. Dvě velmi bolavá témata. Jedno ekonomické, druhé historické. Rádci Zemana opravdu na vyhození.

Hofer byl pozván jako muslimobijec. Ale on není žádný Konvička. Je mírnější než Zeman. Prosazuje „lidskost vůči uprchlíkům“ a zároveň „nikoli přetížení své země“. Chce brát uprchlíky, kteří jsou opravdu pronásledováni, nikoli ekonomické migranty. Zeman by nebral žádné z „jiné kultury“, žádné muslimy. Takže ani v tom se neshodnou.

Zemanovi rádci zapomněli, že Hofer je z Rakouska a že tamní společnost vyrůstala ve svobodě delší dobu a nedá se tak snadno manipulovat jako ta česká.

V4 táhne na V5

Co ty dva vlastně spojuje? Vztah k Moskvě. Hofer kandiduje za FPÖ (Freiheitliche Partei Österreichs, Svobodná strana Rakouska), což je pravicově populistická strana, jež podporuje německou Pegidu. Někteří politologové se bojí, že za Hofera se Rakousko začne fašizovat. FPÖ má styky s francouzskou Národní frontou, Alternativou pro Německo nebo nizozemskou Stranou pro svobodu Geerta Wilderse. Orientuje se na Rusko. A Moskva tato uskupení v zemích EU podporuje.

Moskevská orientace je to, co Zemana spojuje s Hoferem. Ten v Praze řekl: „Mluvili jsme o tom, jestli by bylo možné dát do budoucna střední Evropě silnější hlas v rámci Evropské unie, protože máme společnou historii, podobný způsob diskutování o věcech.“ Co si představuje? „Chceme vytvořit unii v Unii.“

Podstatu nápadu vysvětlil na Twitteru mluvčí Jiří Ovčáček: „Norbert Hofer představil svůj projekt 'Unie v Unii', který zhruba koresponduje s představou rozšířené Visegrádské skupiny na Visegrád plus.“

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Za Hofera by se tedy Rakousko spojilo s V4, se čtyřmi postkomunistickými zeměmi, s Polskem, Maďarskem, Slovenskem a s námi? Jako páka proti Bruselu? Páka proti Německu? Zvláštní.

Kdyby šlo o to, aby i malé země měly svou váhu, silný hlas, pak O. K. Ale navrhuje to politik ze strany, pro kterou je Putin partner. Ten projekt nemusí, ale může mít velmi silný rozkladný náboj. Další rozkládání, oslabování EU v době, kdy maximálně potřebuje jednotu.

Pak by se taková V5 změnila v pátou kolonu Ruska a mohla by se jmenovat Moskevská pětka. Jedno víme jistě: pro Poláky by to bylo absolutně nepřijatelné. Naštěstí. (Takže by se dali vyšoupnout? A nahradit ve V4 Poláky?)

 

Právě se děje

Další zprávy