Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 12. 2017 13:20

Horáček není Ondráček, "ztělesňuje hodnoty 17. listopadu" fikaněji než Drahoš

Kandidát Horáček vybral jednodušší a chytlavější téma než kandidát Drahoš. Češi jsou na listopad 1989 citlivější než na ruskou hybridní válku.
Michal Horáček přišel letos 17. listopadu na Národní třídu, kde rozmlouval s lidmi. Nikdo mu tam nevyčítal, že by "neztělesňoval hodnoty" sametu...
Michal Horáček přišel letos 17. listopadu na Národní třídu, kde rozmlouval s lidmi. Nikdo mu tam nevyčítal, že by "neztělesňoval hodnoty" sametu... | Foto: Jakub Plíhal

Jak na sebe strhnout pozornost? Jak ji na sebe upoutat vhodně, šikovně? Jak se trefit do nálady veřejnosti, aby mi to pomohlo? Takové rébusy řeší kandidáti přímé prezidentské volby ve finiši před lednovým prvním kolem.

Michal Horáček zabodoval s dopisem, který poslal Andreji Babišovi a v němž ho žádá, aby uplatnil svůj vliv a nedopustil zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela poslanecké komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Důvod, který Horáček uvádí, známe; Ondráček "… v roce 1989 coby člen pohotovostního pluku zasahoval brutálním způsobem proti občanům na Václavském náměstí během Palachova týdne. Stal se tak přímým aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlasti."

Ideální je zvolit téma, na které jsou čeští občané citliví, ale zároveň není politiky buď bagatelizováno, nebo rovnou zpochybňováno. Podle průzkumů druhý nejsilnější kandidát přímé volby, Jiří Drahoš, přišel minulý týden s varováním, že české volby ovlivňuje ruská hybridní válka.

S touhle vážnou hrozbou ovšem narazil. Ač je jistě pravda, co Drahoš tvrdí, řeší to celá EU, Kremlem řízení trollové naše vnímání reality a rozhodování značně ovlivňují (potvrzují to i zprávy tajné služby BIS), prezident Zeman se mu obratem vysmál a ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka vzkázal, že BIS o ničem takovém nemá relevantní informace.

Drahoš sice na své varující tiskovce nezveřejnil žádné konkrétní ukázky ruského ovlivňování, které by se týkaly přímo jeho kampaně, ale později se na jeho webu objevily důkazy, jež vyvracejí lživá tvrzení dezinformačních webů a mailů kupříkladu o tom, že spolupracoval s StB. S výroky o ovlivňování voleb se však pro většinu veřejnosti dostal do roviny tvrzení proti tvrzení, do oblasti, v níž má Miloš Zeman letité zkušenosti (relativizace reality).

Horáček vybral téma jednodušší a chytlavější. Češi jsou hákliví jak na rok 1968, na ruskou dodnes přežívající interpretaci, že nás okupanti "přišli osvobodit", tak na listopad 1989 a události, jež mu předcházely. Zeman to schytal, když se objevil na Albertově 17. listopadu 2015 s xenofobem Martinem Konvičkou a nepustil tam studenty: znevážil Listopad. Jako podobné znevážení lidé z nejrůznějších skupin vnímají fakt, že Ondráček, mlátička z Palachova týdne, má předsedat komisi pro kontrolu GIBS.

Horáček se s dopisem obrátil rovnou na Babiše, nešel jako Drahoš za Bohuslavem Sobotkou, drží se zásady jít ke kováři, ne ke kovaříčkovi. A vyšlo mu to, Babiš zareagoval, hnutí ANO požádalo komunisty, ať nominaci Ondráčka do čela výboru zváží. (Ti to obratem odmítli.)

Babiš: Já taky "ztělesňuju"!

Horáček téma dál rozvíjí, tweetoval: "Komunisti trvají na jmenování mlátičky Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. To se nesmí stát. Oslovte ty, které jste volili, ať se připojí k mé výzvě. #kdomlcisouhlasi @P_Fiala  @PavelBelobradek @petrgazdik @IvanCzechPir8 @Pospisil_Jiri @Milan_Chovanec @tomio_cz". Oslovuje všechny šéfy sněmovních stran včetně Tomia Okamury, přikládá pod kotel, je silně "aktivistický".

Sledujte rozhovor se Zdeňkem Ondráčkem z KSČM.
10:48
Sledujte rozhovor se Zdeňkem Ondráčkem z KSČM. | Video:

Jiné volby ve sněmovně ho tolik nevytočily, třeba fakt, že Stanislav Grospič patřící do stalinistického křídla KSČM povede imunitní výbor. To odbyl tweetem: "Funkce v PSP se začínají plnit poslanci za KSČM a SPD. Jedna strana je založena na nenávisti k demokracii, druhá svou politiku založila na komerčním nacionalismu a kapitalizaci strachu. Přesto věřím, že jim nedovolíme příliš. Ceremoniální důstojnost prezidenta stačit nebude." (My = já + vy.)

Ondráček je však přímo, svým služebním obuškem, spojen s minulým režimem. Horáček tady zdůraznil to, co mu chtěli vzít, že i on je s Listopadem osobně spojen, jen zcela opačně než Ondráček. Při letošních akcích v Praze, když se vzpomínalo na "samet", Horáčka nepustili na pódium u koně nahoře na Václavském náměstí, kde probíhal Koncert pro budoucnost. Prý "neztělesňuje hodnoty 17. listopadu".

Takové zdůvodnění není fér, Horáček není Ondráček, usiloval o pád komunistického režimu a stál a stojí o svobodu. Teď to předvádí při snaze nenechat mlátičku řídit důležitou kontrolní komisi. To, že na jeho výzvu slyší nejen sociální sítě, ale i Babiš, je pro něj satisfakcí. Dokazuje, že hodnoty 17. listopadu ztělesňuje.

Typické bylo, že Babiš na Drahošovo varování nereagoval (jistě taky ví, že jsou u nás ruské tajné služby velmi aktivní a škodí, ale nechce dráždit Putinova přítele Zemana, proto tohle ryze premiérské, státní téma radši nechal plavat). Horáčkovy výzvy se naopak ujal, i on potřebuje ukázat, že pád komunismu vítal (aby ne, díky sametu je z něj druhý nejbohatší tuzemec).

Horáček, zdá se, dokáže líp než Drahoš využít nálad české veřejnosti. A ještě jeden postřeh, Zemana lidé jako Grospič nebo Ondráček nechávají v klidu, jeho by ani ve snu nenapadlo se nad nimi sebeméně pozastavovat. Přitom i jeho Listopad vynesl hodně vysoko…

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 4 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 4 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 4 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy