Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček | Komentáře
16. 4. 2019 17:10

Hra o trůny? Otravní jsou fanoušci i nefanoušci. Otázka je, kdo víc

Skalní fanoušky Hry o trůny čeká osm týdnů spekulací o vývoji děje a instagramových storíček s úvodní znělkou. Nad nimi budou znechuceně kroutit hlavou skalní nefanoušci, kteří nevynechají jedinou příležitost, aby se někde pochlubili, že kdysi dávno možná viděli jeden díl a ani ne celý.
Emilia Clarkeová jako Daenerys Targaryen a Kit Harington coby Jon Sníh.
Emilia Clarkeová jako Daenerys Targaryen a Kit Harington coby Jon Sníh. | Foto: HBO

Po více než roce dlouhého čekání se příznivci (včetně mě) dočkali finální série seriálu Hra o trůny. Skalní fanoušky čeká osm vzrušujících týdnů plných spekulací o vývoji děje a instagramových storíček s úvodní znělkou u každého dalšího nového dílu. Nad nimi budou znechuceně kroutit hlavou skalní nefanoušci, kteří nevynechají jedinou příležitost, aby se někde pochlubili, že kdysi dávno možná viděli jeden díl a ani ne celý.

Obě skupiny jsou trochu otravné. Nerozumím sice lidem, kteří v pondělí vstávají o hodinu a půl dřív, aby si nový díl stihli stáhnout, a ještě si ho před prací pustili (viděno na zmíněných Instagram stories). Já mám tedy v pondělí ráno úplně jiné starosti, třeba sám se sebou. Na druhou stranu aspoň z toho čiší upřímná radost a natěšení.

Vlastně je zajímavé se zamyslet nad tím, do jaké míry je podobné těšení se na novou sérii seriálu, jeho kolektivní sledování s partou přátel a sledování a fandění sportovních utkání a zápasů. Není to do určité míry, principiálně, trochu podobné?

Kdežto druhá skupina, skalní nefanoušci, akorát brblají nad seriálem a lidmi, kteří jej mají rádi. A kdo ví, co po večerech sledují oni. Otázka je, kdo z těch dvou skupin je otravnější? Za mě asi ti moralisti, co nechápavě ohrnují nos a ptají se: "Jak se na to někdo může dívat?" nebo "Mám rád lidi, kteří jsou v neděli večer venku, protože to jsou ti, co se nadávají na Hru o trůny" (nalezeno na amerických internetech).

Pěkně se taky vyrýsovala jedna paralela se seriálem a situací v České republice. Téměř všichni hlavní hrdinové se v prvním díle osmé série setkávají v Zimohradu, sídle rodu Starků (Winterfell), aby čelili největší hrozbě, která tamní civilizaci čeká - bitva proti Nočnímu králi a jeho armádě zombies, se kterými míří na jih.

A první zastávka bude Zimohrad, kde se pravděpodobně uskuteční epická bitva mezi živými a mrtvými. Západozemí (jak se říká říši ve Hře o trůny) je protkáno vzájemnou nevraživostí mezi jednotlivými rody a dynastiemi. Teď ale musí odhodit vše za hlavu, spojit se a společnými silami stočit osud na svou stranu, aby Západozemí bylo říší živých, ne mrtvých.

Lidé v České republice by se taky měli spojit, polknout staré sváry a spojit se proti bizarnímu nebezpečí, které tu doposud nebylo - fantasy kandidatuře Jaromíra Soukupa na post prezidenta naší Západozemě. To už bych raději toho Nočního krále.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy