Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
17. 3. 2016 12:45

Hra s Babišem je hrou s ohněm. Zeman do něj přikládá a požár se začíná šířit

Kauza Čapí hnízdo povede k tomu, že lidé budou ještě znechucenější z politiky. To nahraje extrémním stranám a Zemanovi.
Zeman a Babiš. Ti dva se hledali, až se našli.
Zeman a Babiš. Ti dva se hledali, až se našli. | Foto: Ludvík Hradilek

Stabilita vlády je v trapu. Odehrávají se současně dva zásadní děje. První je kauza Čapí hnízdo. Druhá pak snaha vládních stran i opozice odříznout Andreje Babiše a případně i další podobné politiky od ovládání korporací.

Změna zákona o střetu zájmů, kterou navrhuje poslanec Jan Chvojka (ČSSD), dále zakazuje členům vlády vlastnit jakýkoliv podíl ve vydavatelství, kam patří rozhlas, televize, noviny. Změna by platila až pro kabinet, který vzejde z příštích voleb. Předseda hnutí ANO to samozřejmě bere jako "podraz", útok na svou osobu, útok "starých stran", zkompromitovaných, proti jeho čistému hnutí.

Do komedie okolo Čapího hnízda se zapojil prezident Zeman. Nemohl se nezapojit. Je do značné míry závislý na Babišovi. Poté, co v podstatě zkrachoval projekt Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ), později Strany práv občanů (SPO), Zeman nutně potřebuje politické zázemí v Parlamentu i ve vládě. ČSSD se mu nepovedlo rozpárat napůl, rozdělit, takže má "jen" Babiše a jeho ANO.

Všecko to spolu souvisí. Sociální demokraté, lidovci, TOP 09 a ODS jdou proti Babišovi, který je podle průzkumů válcuje v oblibě. Zároveň tyto všecky strany (ČSSD zdaleka nikoli celá) stojí v opozici vůči prezidentovi, který je nebezpečně proruský a maximálně populistický. Nikoho nepřekvapí, že si tak dobře rozumí Babiš se Zemanem.

Kauza Čapí hnízdo se těm dvěma nehodí, bagatelizují ji. Babiš říká, že on a jeho ANO jsou "chyba systému", pokouší se z kauzy udělat (pro své voliče) spiknutí proti ANO. Zeman se k případu vyjádřil přes mluvčího Jiřího Ovčáčka: „Představa, že sleduji kauzu Čapí hnízdo, drozdí hnízdo, kukaččí hnízdo a podobně, je naprosto nadsazená. Zabývám se pouze věcmi, které mají hodnotu přesahující miliardu korun, jako jsou některé daňové úniky. Kauzami, jako je OKD, kde je dokonce daňový únik šest miliard korun."

Poskytl Babišovi gigantický pardon, 54 milionů korun podle něj nestojí za pozornost. (Jak by měla na takový postoj zareagovat policie, žalobci, soudy? Mají se soustředit jen na miliardové škody a ostatní nechat plavat?) To vyjádření bylo šokující, ale přesně zapadá do Zemanova: dělám si, co chci.

Děti z Klokánků jako krytí

Ti dva si rozumějí do hloubky. Když Babiš skočil do politiky, mluvil podobně jako nyní Zeman. Řekl, že chce úplatky z řádů stamilionů a miliard dostat zpět na úroveň milionů či desítek milionů. Jaká náhoda, že dotace na Čapí hnízdo činí něco přes 50 milionů! Tedy "drobné" (o jakých se malým firmám a živnostníkům nesní).

Ve středu zašel Babiš za prezidentem na Hrad. Výsledek schůzky: "Není důvod rezignovat," řekl šéf ANO při odchodu. Mluvčí Zemana tweetoval: "Babiš pozval p. prezidenta na návštěvu Čapího hnízda. Odpovědí bylo ano, návštěva bude v dubnu. Pozvány budou i děti z Klokánků."

Jaká synergie! Co ten hradní vzkaz znamená? Babiše nedám. A nejsem žádné ořezávátko, populismus je můj denní chleba, vezmu s sebou děti z Klokánků. Zeman založil fond na umoření státního dluhu. Z něj vzal peníze a dal je na Klokánky. Chápete? Dělá si, co chce. Vždy tak, aby nabral levné body. Teď tedy děti z Klokánků budou dělat štít možnému dotačnímu podvodu.

Absolutní shoda na Hradě nenastala. Babiš má svoje zájmy, Zeman svoje. Babiš přišel s tím, že by chtěl o pár měsíců zkrátit volební období vlády, posunout volby blíž, na červen 2017. Zeman to při schůzce odmítl. Babiš pak sdělil: "Pan prezident mi to vytknul, že jsem to nedomyslel a že se mám nejdříve informovat."

Proč v tomto neshoda? Zeman zřejmě počítá s tím, že spojí svoji prezidentskou kampaň s kampaní ANO. Pokud by se volby do Sněmovny odehrály v říjnu, nikoli předčasně, probíhaly by de facto společně s kampaní na Hrad. Prezidentská volba se odehraje zřejmě v prosinci či na začátku ledna.

Zmizí Agrofert do kmenových listů?

Představte si dvojku Zeman + Babiš, jak spolu, i když oficiálně nikoli spolu, jedou kampaň. Už jsme psali o tom, že ti dva dohromady vydají za jednoho Donalda Trumpa. Babiš už naznačil, že dobrou variantou pro ANO je podpořit Zemana. (Kandidatura proamerického ministra obrany Martina Stropnického zjevně upadla v zapomenutí.)

Čapí hnízdo se má rozseknout ve středu. Babiš prý ve Sněmovně oznámí jméno vlastníka hnízda v době, kdy dostalo dotaci od EU. Nic se tím nerozsekne. Je jisté, že se za anonymními akciemi neskrývá Babiš sám, ale jiná osoba. Takže se celé pátrání jen posune, začne se zjišťovat, jaké vazby má onen vlastník na Agrofert, kde vzal peníze a kolik atd. Smysl: nechat to vyšumět, až lidé zapomenou.

Kauza Čapí hnízdo je neuvěřitelná. Pan Přísný, pan všecky dostanu, pan EET, ministr financí (!) mlží, kličkuje, popírá své starší výroky, odmítá oznámit vlastníka anonymních akcií. Přitom je doslova zavalen jasnými indiciemi, že hnízdo ovládali lidé blízcí jemu osobně, Agrofertu. Ale znovu: to činí ministr financí, který by měl mít účty, majetky, firmy v pořádku. Neskutečné.

A pokus poslance Chvojky odříznout Babiše od Agrofertu a od jím vlastněných médií? Předseda ANO se tomu směje, prý přepíše holding na manželku (kterou zatím nemá). Nebo využije jiné možnosti; majetek se dá i dnes, kdy neexistují anonymní akcie, dobře skrýt. Právníci říkají, že třeba do kmenových listů. Ale potíž by to pro Babiše byla. A celé by to jelo nanovo: kdo je za kmenovými listy, zůstal Babiš vlastníkem? Mohli bychom se připravit na Čapí hnízdo II.

Výsledek toho všeho? Kauza Babišovi a ANO nepomohla. Ukazuje se čím dál víc, že "je jako politici". Hnízdo vážně poškozuje i vládu, jejíž existence je na ANO plně závislá. Babiš se víc a víc spojuje se Zemanem, což škodí a bude škodit Česku. A co lid český? Poroste znechucení politikou, což nahrává extrémním stranám. Všecko špatně. Hra s Babišem je hra s ohněm. A požár se začíná šířit.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy