Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 5. 2013 8:00

Hrad lže o amnestii Václava Klause. Autorem Koudelka?

Proč má smysl vědět, kdo připravil amnestii? Aby bylo jasné, zda nebyla ušita na míru
Jediným skutečným autorem amnestie jsem já, opakuje bývalý prezident Václav Klaus. Můžeme mu věřit?
Jediným skutečným autorem amnestie jsem já, opakuje bývalý prezident Václav Klaus. Můžeme mu věřit? | Foto: Ludvík Hradilek

Je k popukání, jak na Hradě hledají autory amnestie Václava Klause a co „odhalení" tvůrců vyvolává. Před týdnem kancléř prezidenta Vratislav Mynář zveřejnil údajné tvůrce: „Praví otcové amnestie jsou pan Jakl, pan Hájek a pan Hasenkopf, což je právník u nás na Hradě." A toto pondělí vydal prezident Miloš Zeman prohlášení k amnestii, v němž tvrdí, že se Pavel Hasenkopf podílel zejména na té části amnestie, která se zabývá zastavením vlekoucích se případů (abolicí). 

Kdybychom žili třeba v Německu, dalo by se všem těm slovům snad i věřit. U nás však věty kancléře Mynáře i Miloše Zemana mají nejpíš úplně jiný účel než odhalit „viníky". (O to totiž v tom poněkud připitomělém hledání jde, najít viníky. Amnestie, její článek dvě, tedy aboliční část, je široce chápána jako provinění a teď se hraje hra na odhalení škůdců.) Není nemožné, že ona odhalení mají pravé autory naopak zakrýt.

Ihned po zveřejnění svých jmen se ozvali hned dva jmenovaní, bývalý vicekancléř Petr Hájek a dnes již bývalý právník Hradu Pavel Hasenkopf, že to je lež jako věž. A znovu promluvil bývalý prezident Václav Klaus: „Jak už bylo mnohokráte mnou a mými nejbližšími spolupracovníky zdůrazněno, autorem novoroční amnestie jsem já a nikdo jiný. Já jsem ji podepsal a já jsem ji vyhlásil." - Po pondělním prohlášení Miloše Zemana právník Hasenkopf zveřejnil na sereveru Lidovky.cz tvrzení, že skutečným autorem aboliční části amnestie je ústavní expert a nyní státní zástupce Zdeněk Koudelka, Zemanův známý, a zároveň muž blízký Klausovi. Ten ho mimo jiné loni navrhl na ústavního soudce, ale Senát Koudelku odmítl. - Jak jinak, Koudelka oznámil, že není autorem finální verze amnestie. 

Amina na míru ušitá

Nabízejí se dvě otázky. První: proč Vratislav Mynář téma amnestie, které pomalu začalo upadat v zapomnění, znovu vytasil? Druhá: proč je vlastně tak strašně důležité, kdo amnestii technicky, legislativně připravil? Nestačí, že ji podepsal tehdejší prezident Václav Klaus?

Přípravu Klausovy amnestie měl koordinovat tajemník minulého prezidenta Ladislav Jakl. Odvedl povedenou práci.
Přípravu Klausovy amnestie měl koordinovat tajemník minulého prezidenta Ladislav Jakl. Odvedl povedenou práci. | Foto: Ludvík Hradilek

Vezměme odpovědi odzadu. Advokátka Hana Marvanová, jejíž někteří klienti byli amnestií poškozeni, říká: „Veřejnost by se měla dozvědět všechno, co se amnestie týká, její přípravy, kdo se na přípravě amnestie podílel, jakým způsobem byla amnestie projednána, kdy tu amnestii odsouhlasil premiér a také jakou roli v tom hrál ministr spravedlnosti a samozřejmě s kým prezident konzultoval tu amnestii, zda těmi osobami, s nimiž konzultoval amnestii, nebyly osoby, které byly blízké těm, kteří byli amnestováni. To znamená, zdali si vlastně tu amnestii někdo nemohl tímto způsobem ušít na míru ve prospěch těch osob, které vlastně z amnestie měly profit."

Marvanová vysvětluje, že amnestie byla veřejným aktem a že veřejnost má právo vědět i to, jak a kde ten akt vznikal. Kdyby se ukázalo, že toto plošné vyvinění a zastavení vyšetřování či dokonce souzení vznikalo ve spolupráci s potrefenými nebo jejich právníky, byl by to malér.

V politických kuloárech se totiž hojně mluvilo o tom, že část amnestie byla připravena na objednávku. Zatloukání okolo amnestie je také podezřelé. Klaus akt bere na sebe, protože je jako hlava státu nepostižitelný. Ale těžko si představit, že on, Petr Hájek a Ladislav Jakl sepsali všecky ty právní články. To by, při vší úctě k těm pánům, asi neuměli. Není to jejich obor. Navíc to neodpovídá práci v úřadě, který disponuje právníky. Ne, někdo to musel přinejmenším přeložit do právničiny, do paragrafů. A Hasenkopf svoji účast poměrně věrohodně odmítá.

Dostal skutečný autor zaplaceno? Vyrobil finální znění z oddanosti k Václavu Klausovi? Nebo snad měl jiný motiv? Veřejná správa včetně Hradu má být průhledná. Na amnestii po zveřejnění nemá být nic tajného a nejasného. Pokud jsou autoři tajeni, vzbuzuje to ty nejhorší možné představy (zastavení stíhání za peníze nebo jiné zásadní protislužby).

Jedním z autorů amnestie, tvrdí nový hradní kancléř, měl být Petr Hájek. Ten říká, že kancléř
Jedním z autorů amnestie, tvrdí nový hradní kancléř, měl být Petr Hájek. Ten říká, že kancléř | Foto: Aktuálně.cz

Zeman na straně dobra

Zpět k první otázce. Proč to výbušné téma Mynář vytáhl? Prezident Miloš Zeman věc vysvětlil takto: „Tak uložil jsem panu kancléři, protože rád plním svoje sliby, a toto byl jeden ze slibů, aby zjistil, kdo amnestii připravoval. Pan kancléř tento úkol splnil. Dnes tato jména zveřejnil. No a tím celou záležitost pokládám za uzavřenou, protože slib byl splněn."

Zeman tedy tvrdí, že plní slib. Amnestie je již od 1. ledna téma pro populisty jako dělané. A Zeman populista je. Nemůže nevyužít tak ideální příležitosti, aby se postavil na stranu dobra.

Říká, že slib byl splněn, věc pokládá za uzavřenou. Omyl. Slib nebyl splněn, vždyť dva z označených tvrdí, že autory nebyli. A Hasenkopf pro své tvrzení předložil dost pádných argumentů. Zveřejnil jméno Zdeňka Koudelky, který má být podle něj skutečným autorem zavrženíhodné abolice. Nabídl i důkaz (elektronickou stopu jeho počítače). Navíc se postavil proti mnoha mocným: proti bývalému i současnému hradnímu pánovi, proti premiérovi, ministru spravedlnosti atd. Proč by lhal? Proč by si ničil kariéru? - Zeman používá jako "důkaz" mailovou korespondenci Hasenkopfa s Jaklem, ale ta finální autorství nedokazuje.

Pokud amnestie vznikla pokoutně, nefér způsobem, pak Vratislav Mynář nemá šanci odhalit, jak to přesně proběhlo. Možná více ví tajná služba BIS nebo podobné složky. Možná ví více ústavní expert Koudelka, postava minimálně pro senátory nedůvěryhodná. Nevěřme, že Zeman chce obnažit skutečnou pravdu o amnestii. S Václavem Klausem je pevně spojen. Zveřejněna byla lež, ti tři finální verzi amnestie zřejmě nepsali.

Zeman má ovšem jasno. Jeho známý Koudelka to nebyl. Byl nalezen obětní beránek Hasenkopf a tím je malér vyřešen. Pro Hrad ano, pro nás ne. Spor o autorství se nedůstojně potáhne dál.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy