Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 5. 2013 8:00

Hrad lže o amnestii Václava Klause. Autorem Koudelka?

Proč má smysl vědět, kdo připravil amnestii? Aby bylo jasné, zda nebyla ušita na míru
Jediným skutečným autorem amnestie jsem já, opakuje bývalý prezident Václav Klaus. Můžeme mu věřit?
Jediným skutečným autorem amnestie jsem já, opakuje bývalý prezident Václav Klaus. Můžeme mu věřit? | Foto: Ludvík Hradilek

Je k popukání, jak na Hradě hledají autory amnestie Václava Klause a co „odhalení" tvůrců vyvolává. Před týdnem kancléř prezidenta Vratislav Mynář zveřejnil údajné tvůrce: „Praví otcové amnestie jsou pan Jakl, pan Hájek a pan Hasenkopf, což je právník u nás na Hradě." A toto pondělí vydal prezident Miloš Zeman prohlášení k amnestii, v němž tvrdí, že se Pavel Hasenkopf podílel zejména na té části amnestie, která se zabývá zastavením vlekoucích se případů (abolicí). 

Kdybychom žili třeba v Německu, dalo by se všem těm slovům snad i věřit. U nás však věty kancléře Mynáře i Miloše Zemana mají nejpíš úplně jiný účel než odhalit „viníky". (O to totiž v tom poněkud připitomělém hledání jde, najít viníky. Amnestie, její článek dvě, tedy aboliční část, je široce chápána jako provinění a teď se hraje hra na odhalení škůdců.) Není nemožné, že ona odhalení mají pravé autory naopak zakrýt.

Ihned po zveřejnění svých jmen se ozvali hned dva jmenovaní, bývalý vicekancléř Petr Hájek a dnes již bývalý právník Hradu Pavel Hasenkopf, že to je lež jako věž. A znovu promluvil bývalý prezident Václav Klaus: „Jak už bylo mnohokráte mnou a mými nejbližšími spolupracovníky zdůrazněno, autorem novoroční amnestie jsem já a nikdo jiný. Já jsem ji podepsal a já jsem ji vyhlásil." - Po pondělním prohlášení Miloše Zemana právník Hasenkopf zveřejnil na sereveru Lidovky.cz tvrzení, že skutečným autorem aboliční části amnestie je ústavní expert a nyní státní zástupce Zdeněk Koudelka, Zemanův známý, a zároveň muž blízký Klausovi. Ten ho mimo jiné loni navrhl na ústavního soudce, ale Senát Koudelku odmítl. - Jak jinak, Koudelka oznámil, že není autorem finální verze amnestie. 

Amina na míru ušitá

Nabízejí se dvě otázky. První: proč Vratislav Mynář téma amnestie, které pomalu začalo upadat v zapomnění, znovu vytasil? Druhá: proč je vlastně tak strašně důležité, kdo amnestii technicky, legislativně připravil? Nestačí, že ji podepsal tehdejší prezident Václav Klaus?

Přípravu Klausovy amnestie měl koordinovat tajemník minulého prezidenta Ladislav Jakl. Odvedl povedenou práci.
Přípravu Klausovy amnestie měl koordinovat tajemník minulého prezidenta Ladislav Jakl. Odvedl povedenou práci. | Foto: Ludvík Hradilek

Vezměme odpovědi odzadu. Advokátka Hana Marvanová, jejíž někteří klienti byli amnestií poškozeni, říká: „Veřejnost by se měla dozvědět všechno, co se amnestie týká, její přípravy, kdo se na přípravě amnestie podílel, jakým způsobem byla amnestie projednána, kdy tu amnestii odsouhlasil premiér a také jakou roli v tom hrál ministr spravedlnosti a samozřejmě s kým prezident konzultoval tu amnestii, zda těmi osobami, s nimiž konzultoval amnestii, nebyly osoby, které byly blízké těm, kteří byli amnestováni. To znamená, zdali si vlastně tu amnestii někdo nemohl tímto způsobem ušít na míru ve prospěch těch osob, které vlastně z amnestie měly profit."

Marvanová vysvětluje, že amnestie byla veřejným aktem a že veřejnost má právo vědět i to, jak a kde ten akt vznikal. Kdyby se ukázalo, že toto plošné vyvinění a zastavení vyšetřování či dokonce souzení vznikalo ve spolupráci s potrefenými nebo jejich právníky, byl by to malér.

V politických kuloárech se totiž hojně mluvilo o tom, že část amnestie byla připravena na objednávku. Zatloukání okolo amnestie je také podezřelé. Klaus akt bere na sebe, protože je jako hlava státu nepostižitelný. Ale těžko si představit, že on, Petr Hájek a Ladislav Jakl sepsali všecky ty právní články. To by, při vší úctě k těm pánům, asi neuměli. Není to jejich obor. Navíc to neodpovídá práci v úřadě, který disponuje právníky. Ne, někdo to musel přinejmenším přeložit do právničiny, do paragrafů. A Hasenkopf svoji účast poměrně věrohodně odmítá.

Dostal skutečný autor zaplaceno? Vyrobil finální znění z oddanosti k Václavu Klausovi? Nebo snad měl jiný motiv? Veřejná správa včetně Hradu má být průhledná. Na amnestii po zveřejnění nemá být nic tajného a nejasného. Pokud jsou autoři tajeni, vzbuzuje to ty nejhorší možné představy (zastavení stíhání za peníze nebo jiné zásadní protislužby).

Jedním z autorů amnestie, tvrdí nový hradní kancléř, měl být Petr Hájek. Ten říká, že kancléř
Jedním z autorů amnestie, tvrdí nový hradní kancléř, měl být Petr Hájek. Ten říká, že kancléř | Foto: Aktuálně.cz

Zeman na straně dobra

Zpět k první otázce. Proč to výbušné téma Mynář vytáhl? Prezident Miloš Zeman věc vysvětlil takto: „Tak uložil jsem panu kancléři, protože rád plním svoje sliby, a toto byl jeden ze slibů, aby zjistil, kdo amnestii připravoval. Pan kancléř tento úkol splnil. Dnes tato jména zveřejnil. No a tím celou záležitost pokládám za uzavřenou, protože slib byl splněn."

Zeman tedy tvrdí, že plní slib. Amnestie je již od 1. ledna téma pro populisty jako dělané. A Zeman populista je. Nemůže nevyužít tak ideální příležitosti, aby se postavil na stranu dobra.

Říká, že slib byl splněn, věc pokládá za uzavřenou. Omyl. Slib nebyl splněn, vždyť dva z označených tvrdí, že autory nebyli. A Hasenkopf pro své tvrzení předložil dost pádných argumentů. Zveřejnil jméno Zdeňka Koudelky, který má být podle něj skutečným autorem zavrženíhodné abolice. Nabídl i důkaz (elektronickou stopu jeho počítače). Navíc se postavil proti mnoha mocným: proti bývalému i současnému hradnímu pánovi, proti premiérovi, ministru spravedlnosti atd. Proč by lhal? Proč by si ničil kariéru? - Zeman používá jako "důkaz" mailovou korespondenci Hasenkopfa s Jaklem, ale ta finální autorství nedokazuje.

Pokud amnestie vznikla pokoutně, nefér způsobem, pak Vratislav Mynář nemá šanci odhalit, jak to přesně proběhlo. Možná více ví tajná služba BIS nebo podobné složky. Možná ví více ústavní expert Koudelka, postava minimálně pro senátory nedůvěryhodná. Nevěřme, že Zeman chce obnažit skutečnou pravdu o amnestii. S Václavem Klausem je pevně spojen. Zveřejněna byla lež, ti tři finální verzi amnestie zřejmě nepsali.

Zeman má ovšem jasno. Jeho známý Koudelka to nebyl. Byl nalezen obětní beránek Hasenkopf a tím je malér vyřešen. Pro Hrad ano, pro nás ne. Spor o autorství se nedůstojně potáhne dál.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy