Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
20. 10. 2015 18:45

Hvězdná hodina otevírací doby. Svěží poslanci zvedli parlamentní ležák z prachu zapomnění

Zákon, který má zavřít obchody o sedmi vybraných svátcích, se zmítá legislativním procesem už víc jak půldruhého roku.
Pro váš beztrestný nákup.
Pro váš beztrestný nákup. | Foto: Thinkstock

V úterý odpoledne jsou poslanci vždycky ještě svěží a plní elánu. Jejich rozprava k prvnímu bodu schůze – zákonu o prodejní době – podle toho taky vypadala. Obrazotvorností nabitý destilát životních a nákupních zkušeností, to nej z levé i pravé části politického spektra.

Podstatou návrhu je zakázat prodej v maloobchodě a velkoobchodě o sedmi svátcích a na Štědrý den odpoledne. Hlavním měřítkem toho, kde musí být zavřeno, je velikost prodejní plochy ausgerechnet 200 metrů čtverečních, což má, jak vysvětlil senátor Bublan, jediný důvod, a to že to tak je ve Francii.

Bohužel, ohnivá diskuse vyvrcholila hlasováním, které většinou ČSSD – KSČM – KDU-ČSL zákon propustilo do druhého čtení; takže návrh, který patří k těm obzvlášť nezdařilým, bude podroben další vivisekci v parlamentních výborech a jiných místech. V úterý to byl jen předkrm.     

Stát by měl omezovat a postihovat takové jednání, které je škodlivé nebo nebezpečné. Co je ale nebezpečného na nakupování o státním svátku? Čemu koupěchtiví občané škodí? (Simeon Karamazov, ODS)    

Já jsem několik let pracoval i v potravinách, v zásobování, tak vím, jak to chodilo. Když byl nějaký svátek, tak samozřejmě nákupy v předchozích dnech byly větší, to znamená i tržby byly větší. (František Bublan, ČSSD)

Stává se i mně, že do toho nákupního centra dorazím autobusem, protože je to jednodušší, z města někam na okraj. A protože nemám kdy jindy, tak se svými dětmi, přiznám se, já přiznávám tu pokleslou kulturu, chodíme do kina. Chodíme do kina, které je zpravidla v tom nákupním centru, které by potom mělo být z velké části zavřeno. Ale ta kina jsou otevřena, pokud vím, i v některé ty časy, o kterých se zmiňuje váš návrh. A tady potom se musím zeptat: A co ti zaměstnanci autodopravy? Ti by si taky zasloužili volno, ale na ty nepamatujete. Co zaměstnanci toho multikina? (Radek Vondráček, ANO)

Výchova k tomu, aby se lidé o svátku či v neděli věnovali rodině, aby rozjímali, aby si užívali společného života, nespočívá přece v tom, že jim ty obchody zavřeme. (Adolf Beznoska, ODS)

Ale proboha proč tam není Hod boží velikonoční, největší z křesťanských svátků v roce? Proč tam není Boží hod? (František Laudát, TOP 09)

Proč tam nejsou hospody? Já si myslím, že na státní svátek je mnohem horší z hlediska výchovy dětí jít do hospody než do nákupního střediska. (Marek Benda, ODS)

Hodně se v této souvislosti mluví o potravinových obchodech, ale nejde jenom o ně, jde i o hobbymarkety, a jak víme, Češi jsou národem kutilů a umíte si představit, kdy v letní sezoně budete potřebovat si pro svou práci na zahradě pro něco dojet a nebudete moct, protože ten obchod bude zavřený. Nebo na jaře. (Jana Černochová, ODS, zajímala se také o to, jak zákon dopadne na sváteční provoz proslulé vietnamské tržnice SAPA.)

Paní Semelová nás teď chce poučovat. Myslím, že oni zase zaváděli pracovní soboty, to si všichni pamatujeme, to je nezajímalo, jestli lidé můžou odpočívat, nebo nikoliv. (Jan Zahradník, ODS)

Já chci upozornit pana kolegu Kučeru, že za nás masna přijela v úterý a ve čtvrtek, za vás za 25 let na vesnici nepřijede nikdo a ti lidé jsou úplně bez potravin. (Karel Šídlo, KSČM)

Vůbec byste nepoznali, že tahle vášnivá disputace se vede o jednom z nejvyhlášenějších parlamentních ležáků, který se už víc jak půldruhého roku zmítá legislativním procesem, aby na něj vzápětí na dlouhé měsíce padal prach. Senátoři zákon napsali v březnu 2014. Horní komora ho schválila v červenci 2014. Do Sněmovny dorazil vloni v srpnu. V prosinci 2014 poslanci rozjeli první čtení, a vzápětí ho přerušili – na pouhých deset měsíců. Vypadalo to, že spíš navždycky. Až do úterý 20. října 2015 odpoledne. Že to nikoho nezajímá, byl jen klam, ukázala rozprava. Naopak – vyhládlí poslanci se po tisku číslo 275 vrhli jako na kořist v akci. Společenská poptávka je zjevná.     

Příště si povíme něco o tom, proč musí být zavřeno zrovna 28. září, a ne 17. listopadu, kdo to všechno bude kontrolovat a sázet pokuty, jak se poznají „prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích“, které mají ze zákona výjimku, a samozřejmě také jak to bude s hobbymarkety a hobbyhospodami. A pracovními sobotami. Času bude dost. Na viděnou někdy napřesrok, až oschnou meze.

 

Právě se děje

Další zprávy