Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
23. 6. 2011 17:45

Interpelace 5: U voršilek se grilovali Vondra s Rathem

Tomáš Sedláček interpeluje ministra, hejtmana, moderátorku a gurmeta
Nejen moderátor Tomáš Sedláček, ale i jeho motorové kolo je už nedílnou součástí všech Interpelací.
Nejen moderátor Tomáš Sedláček, ale i jeho motorové kolo je už nedílnou součástí všech Interpelací. | Foto: Ludvík Hradilek

Voršilská zahrada je právě v těchto okamžicích svědkem velkého grilování. Pozvání na něj mimojiné přijali ministr Alexandr Vondra, hejtman David Rath, novinářka a moderátorka Barbora Tachecí a známý tuzemský gurmet, kulinářský publicista a kritik Vladimír Poštulka. Na pořadu jsou červnové divadelní Interpelace a vy můžete sledovat jejich přímý přenos. 

„Kritika je daň, kterou člověk platí veřejnosti za to, že mu dovolí být výjimečným," napsal počátkem 18. století anglický spisovatel a anglikánský kněz Jonathan Swift.

Ani autor Gulliverových cest, dodnes vysoce ceněné alegorické fikce, si asi nedokázal představit, jaké možnosti poskytne „kritice" veřejně známých lidí o několik století později rozvoj médií.

Dostávat někoho před co nejširším publikem (tedy třeba před čtenáři novin, internetu či diváky televize) do úzkých, pod tlak, zavalovat ho argumenty, ale i obviněními, invektivami - pro takové „propírání" politiků, ikon šoubyznysu, různých mediálních hvězd a vlastně každého, kdo dokáže nějak zaujmout veřejnost, se dnes vžil nejen mezi novináři daleko výstižnější termín: grilování.

Foto: Ludvík Hradilek

Právě jemu jsou věnovány páté Interpelace, které uzavřou letošní divadelní sezonu. A čtyři hosté moderátora Tomáše Sedláčka mají s grilováním bohaté zkušenosti, někteří v přeneseném, jiní i v původním významu.

Až dosud jsme se k Interpelacím každý měsíc scházeli na Nové scéně Národního divadla. Tam nám však hasiči grilovat nepovolili, takže tentokrát vás zveme do přilehlé Voršilské zahrady, a to dnes, 23. června od 16 hodin.

Chceme, aby otevřený prostor, který je součástí rozsáhlého konventu sester voršilek, navodil atmosféru zahradní slavnosti, na níž nebude chybět ani občerstvení. Naopak tentokrát nebudou "plentaři" (tedy dva čtenáři Aktuálně.cz, kteří online Interpelace glosují), resp. velké plátno, na které jinak promítáme jejich postřehy a také dotazy čtenářů (ty, které položíte v debatě pod tímto textem, dostane moderátor od hostesky a vybere z nich ty nejzajímavější).  

Přímý přenos Interpelací vysílá druhý program České televize, budete ho moci ale sledovat i zde. Své dotazy, úvahy postřehy pište do diskuse pod tento článek, pokusíme se alespoň nejzajímavější z nich zprostředkovat našim hostům. 

Koho griluji nejraději?
České ryby - a v lihu naloženého Kalouska.

"Nejraději griluji krevety, lososa a chytré politiky. U těch hloupých to ani není zábavné."

"Nemělo by se zapomínat, že i politik nebo vysoký státní úředník je člověk s právem na soukromí."

„Stává se bohužel často, že lidé (například novináři) grilují, aniž by věnovali dostatek času marinování."

Interpelace mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a najdete i další zajímavé informace (mimojiné o tom, jak vypadla předchozí setkání). Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMU, Cesnet, Pražská akademická počítačová síť Pasnet a Audiovizuální centrum studentů ČVUT.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy