Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
23. 6. 2011 17:45

Interpelace 5: U voršilek se grilovali Vondra s Rathem

Tomáš Sedláček interpeluje ministra, hejtmana, moderátorku a gurmeta
Nejen moderátor Tomáš Sedláček, ale i jeho motorové kolo je už nedílnou součástí všech Interpelací.
Nejen moderátor Tomáš Sedláček, ale i jeho motorové kolo je už nedílnou součástí všech Interpelací. | Foto: Ludvík Hradilek

Voršilská zahrada je právě v těchto okamžicích svědkem velkého grilování. Pozvání na něj mimojiné přijali ministr Alexandr Vondra, hejtman David Rath, novinářka a moderátorka Barbora Tachecí a známý tuzemský gurmet, kulinářský publicista a kritik Vladimír Poštulka. Na pořadu jsou červnové divadelní Interpelace a vy můžete sledovat jejich přímý přenos. 

„Kritika je daň, kterou člověk platí veřejnosti za to, že mu dovolí být výjimečným," napsal počátkem 18. století anglický spisovatel a anglikánský kněz Jonathan Swift.

Ani autor Gulliverových cest, dodnes vysoce ceněné alegorické fikce, si asi nedokázal představit, jaké možnosti poskytne „kritice" veřejně známých lidí o několik století později rozvoj médií.

Dostávat někoho před co nejširším publikem (tedy třeba před čtenáři novin, internetu či diváky televize) do úzkých, pod tlak, zavalovat ho argumenty, ale i obviněními, invektivami - pro takové „propírání" politiků, ikon šoubyznysu, různých mediálních hvězd a vlastně každého, kdo dokáže nějak zaujmout veřejnost, se dnes vžil nejen mezi novináři daleko výstižnější termín: grilování.

Foto: Ludvík Hradilek

Právě jemu jsou věnovány páté Interpelace, které uzavřou letošní divadelní sezonu. A čtyři hosté moderátora Tomáše Sedláčka mají s grilováním bohaté zkušenosti, někteří v přeneseném, jiní i v původním významu.

Až dosud jsme se k Interpelacím každý měsíc scházeli na Nové scéně Národního divadla. Tam nám však hasiči grilovat nepovolili, takže tentokrát vás zveme do přilehlé Voršilské zahrady, a to dnes, 23. června od 16 hodin.

Chceme, aby otevřený prostor, který je součástí rozsáhlého konventu sester voršilek, navodil atmosféru zahradní slavnosti, na níž nebude chybět ani občerstvení. Naopak tentokrát nebudou "plentaři" (tedy dva čtenáři Aktuálně.cz, kteří online Interpelace glosují), resp. velké plátno, na které jinak promítáme jejich postřehy a také dotazy čtenářů (ty, které položíte v debatě pod tímto textem, dostane moderátor od hostesky a vybere z nich ty nejzajímavější).  

Přímý přenos Interpelací vysílá druhý program České televize, budete ho moci ale sledovat i zde. Své dotazy, úvahy postřehy pište do diskuse pod tento článek, pokusíme se alespoň nejzajímavější z nich zprostředkovat našim hostům. 

Koho griluji nejraději?
České ryby - a v lihu naloženého Kalouska.

"Nejraději griluji krevety, lososa a chytré politiky. U těch hloupých to ani není zábavné."

"Nemělo by se zapomínat, že i politik nebo vysoký státní úředník je člověk s právem na soukromí."

„Stává se bohužel často, že lidé (například novináři) grilují, aniž by věnovali dostatek času marinování."

Interpelace mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a najdete i další zajímavé informace (mimojiné o tom, jak vypadla předchozí setkání). Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMU, Cesnet, Pražská akademická počítačová síť Pasnet a Audiovizuální centrum studentů ČVUT.

 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy