Klára Votavová Klára Votavová | Komentáře
5. 10. 2021 11:30

Islám v ČR nechceme. A budoucnost taky ne. Chmury mileniálky nad volební urnou

Na střechu nad hlavou už dnes šetříme dvakrát déle než Němci. Naději, že se to změní, ale politici před volbami nenabízejí. Neřeší ani klimatickou krizi, ani rostoucí společenské nerovnosti. Jako by je zítřek nezajímal.
Dobře oblečení, smířliví a neautentičtí. Piráti opustili, co jim pomohlo k úspěchu. (Zahájení předvolební kampaně koalice Pir/STAN.)
Dobře oblečení, smířliví a neautentičtí. Piráti opustili, co jim pomohlo k úspěchu. (Zahájení předvolební kampaně koalice Pir/STAN.) | Foto: Twitter STAN

Dosud z žádných voleb, které si pamatuji, jsem nebyla tak frustrovaná jako z těch nadcházejících. Doufala jsem v kampaň, která bude alespoň nějak reflektovat problémy generace mé i těch mladších. Která nastíní, jestli a kdy vzrostou naše šance najít střechu nad hlavou a založit si vlastní domov. Která ukáže, jak chtějí politici připravit zemi na rozsáhlé změny na pracovním trhu. A ano, doufala jsem, že se dozvím, jak konkrétně chce naše reprezentace čelit suchu i velké vodě, dvěma slovy klimatické krizi.

Nic. Na zcela reálné problémy, s nimiž se musíme každý den potýkat, nezbyl čas. Strany jej v kampani promarnily v hádkách o to, kdo je větší (neo)marxista; kdo si co myslí o migrantech, případně o Andreji Babišovi či Viktoru Orbánovi. To všechno v době, kdy se stejně jako zbytek Evropy nacházíme v přechodu směrem k uhlíkově neutrálnímu hospodářství, jež bude mít obrovské dopady na způsob, jakým si vyděláváme peníze, jakým se bavíme či odpočíváme, jakým žijeme.

Navzdory pravidelnému rozčílení nad  "zeleným šílenstvím z Bruselu", které přichází od vládního hnutí i pravicových opozičních stran, je totiž jasné, že tomuto přechodu nemůžeme jako otevřená středoevropská ekonomika zabránit. A i kdyby to možné bylo, nebylo by to žádoucí, pokud si mladší generace mají uchovat alespoň nějakou naději, že se někdy dožijí poklidného stáří.

Komunista sem, komunista tam

Kromě otázky, co všechno do našich životů přinese změna klimatu, nás - mladé Češky i Čechy - trápí také extrémně drahé bydlení. Šetřit na něj dnes musíme dvakrát déle než Němci a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to v dohledné budoucnosti mohlo být jinak.

V rozporu s dlouholetými mýty o tom, jak je zdejší společnost rovnostářská, ukázal nedávný výzkum společnosti PaQ Research, kolik bohatství se u nás už od revoluce zkoncentrovalo do rukou jednoho procenta nejbohatších Čechů. O majetkových daních, které u nás patří k těm nejnižším, už se ale neodvažují mluvit ani Piráti, aby je náhodou někdo neoznačil za „komunisty“.

Ostatně nahánění hrůzy z toho, co by kdo komu taky mohl chtít sebrat, se stalo jedním z hlavních témat těchto sněmovních voleb. Ukázkový je v tomto ohledu klip Tohle fakt nechci, v němž premiér Andrej Babiš mladými lidmi a jejich legitimními starostmi nepokrytě straší své příznivce v důchodovém věku - a jak ukázal výzkum agentury Behavio, velmi úspěšně.

Pravicová opozice si, jako již tolikrát předtím, dělá starosti o zdejší demokracii a naši příslušnost k „Západu“. Potíž je ovšem v tom, že její nemalá část ve skutečnosti současné západní normy vůbec neuznává.

Korunu předvolební mizérii pak nasadila skupina umělců, kteří 32 let po pádu železné opony přispěchali s klipem o frontách na banány za minulého režimu. U tohoto ovoce by dnes sice bylo relevantnější se ptát, za jakých podmínek bylo vypěstováno a jakou má emisní stopu, ale do minulosti zahleděné pražské kavárníky stále nezajímá nic jiného než jen komunismus.

Jenom zdát si tak můžeme nechat o debatě německého střihu, v níž strany jasně vyprofilované na pravolevé škále zastupují elektoráty s různými zájmy a představují různé alternativy budoucnosti. V našich podmínkách takovou diskusi již dlouho demontuje Andrej Babiš, a to sobě vlastním technokratickým přístupem, který vyzobává populární témata napříč politickým spektrem, aniž by zemi dokázal představit jakoukoliv ucelenou vizi.

Za okleštění zdejší veřejné rozpravy ovšem může i dlouhodobá pravicová hegemonie mezi ekonomickými elitami. Například návrhy na zdanění nebo jenom evidenci prázdných bytů - na Západě zcela běžné - jsou u nás připodobňovány k praktikám minulého režimu. Že v Česku dnešních dnů stále není možné prosazovat levicovou politiku a nebýt přitom hned osočován z „komunismu“, lze považovat za jeden z nejdéle přetrvávajících důsledků předlistopadového režimu.

Vylekaní Piráti

Demokraticky a pravicově smýšlející volič si dnes může vybrat hned ze dvou alternativ - koalic Spolu a Pir/STAN. Zejména pokud je ochotný zavřít oči nad nereálností slibů, že díru, kterou ve státním rozpočtu vyhloubilo zrušení superhrubé mzdy, bude možné vykrýt bez zvyšování daní.

Jeho levicově orientovanému protějšku naproti tomu nezbývá než se zmítat mezi pragmatickým postojem, který velí zbavit se oligarchy Babiše volbou opozičních koalic, a touhou odevzdat hlas v souladu se svým ideovým přesvědčením třeba sociálním demokratům nebo Zeleným. První ovšem působí kvůli kandidatuře starých a velmi pochybných kádrů i současné vládní spolupráci zcela nedůvěryhodně. U druhých zase hrozí propad hlasu.

Jarní favorit voleb, dvojblok Pir/STAN, který sliboval Česku vrátit budoucnost, zatím v průzkumech pomalu ztrácí procenta. Kromě rozsáhlé dezinformační kampaně lze tento trend připsat i identitární krizi Pirátů, kteří ve snaze působit zkušeně a smířlivě opustili svá charakteristická témata, jež jim minule přinesla úspěch.

Odmítnutím danit investiční byty navíc ukázali, že strach z osočení z levicovosti u nich přebil snahu dělat politiku založenou na datech, na níž si dlouho tolik zakládali. Poslušně dokonce odkývali i to, že nepodporují „muslimskou Evropu“. Dříve rebelská strana tak působí překvapivě neautenticky a snahou nikoho nenaštvat (zejména pak ne pravicovou úderku na Twitteru) připomíná neúspěšného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše: Zdá se, že na ni stačí fouknout a otřese se v základech.

Úroveň veřejné diskuse i výběr politických alternativ pro mladé lidi je v Česku tristní. Etablované strany nedávají najevo, že by je budoucnost zajímala, jen se vrací k dávno vybojovaným válkám - třeba k té o komunistický režim nebo o kvóty pro migranty. Nám mladým pak nezbývá než doufat, že se situace zlepší. Pokud ale bude v Česku nadále vládnout technokrat Babiš ve Strakově akademii a pravicová hegemonie u místních elit, sotva si budeme moci dělat velké naděje.

Autorka je redaktorkou serveru Voxpot.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 3 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy