Pavel Kovář | Komentáře
9. 2. 2007 17:01

Italský fotbalový malér? Možný i u nás!

Nevěřme tomu, že smrtelný úraz policisty při zákroku proti řádění fotbalové lůzy, k němuž došlo v Itálii, se nemůže stát u nás. To, že se tak zatím nestalo, je šťastná náhoda.

Vliv má i fakt, že na fotbal u nás nechodí zdaleka tolik lidí jako v Itálii a že jen pár klubů má své ultras, fanoušky, z nichž u mnohých lze hodnotit jejich identifikaci s klubem a z toho vyplývající chování jako nemoc, zejména za přispění davové psychózy.

Tragickou událostí šokovaná Itálie sáhla k tvrdým opatřením. První liga se může hrát před diváky jen na šesti stadiónech, které splňují bezpečnostní kritéria. Na zbylých dvanácti se zatím bude kopat pouze za "zavřenými dveřmi". Verdikt vlády lze považovat svým způsobem i za trest pro kluby. Ty totiž ignorovaly zákon z roku 2005 s řadou bezpečnostní opatření, když argumentovaly, že stadiony jim nepatří a že tudíž vysoké náklady na opatření by měly zaplatit jejich majitelé, radnice.

(Ne)tolerovaná pyrotechnika

I v české nejvyšší soutěži máme v souladu s předpisy mezinárodních fotbalových federací,  FIFA či UEFA, bezpečnostní předpisy. Leč v praxi se nedodržují. Platí to zejména o zákazu přinášení pyrotechniky do hlediště. Ta se tam navzdory kontrolám pašuje vesele dále a zapaluje.

Kluby jsou pak lehce schizofrenní: na jedné straně diváky kontrolují a v hledišti sledují, ale současně jsou rády, byť to oficiálně nepřiznají, že se na stadiónu vytváří atmosféra, právě díky pyrotechnice. Jenomže ta bývá různá. Například bílé ohně, které se objevily minulý rok v hledištích Strahova i Letné, jsou podle odborníků na bázi fosforu (zřejmě ze zcizené vojenské techniky), takže kdyby byly hašeny vodou, fanoušci v jejich blízkosti by utrpěli popáleniny. Naštěstí se tehdy nepodařilo rozvinout hadice. To berme jako šťastnou náhodu. Jinak se o českém fotbale již loni psalo podobně jako dnes o italském.

Anglie: Místo tribuny služebna

Českomoravský fotbalový svaz a Policie České republiky se mnohokrát problémy fanoušků zabývaly, došlo i ke zpřísnění trestů za výtržnosti na stadiónech, ale v praxi to nic neznamená. Výtržník, jenž je soudně potrestaný zákazem vstupu na stadión, klidně na fotbal přijde, protože pořadatelé nemají jeho snímek a ani jiné možnosti, jak ho identifikovat. Přitom návod je jednoduchý a léta se osvědčuje v Anglii. Tam se takový člověk musí hlásit v den zápasu či v době jeho konání na policejní stanici.

Italská vláda chce nyní zavést podobné opatření a kromě toho zakázat organizované zájezdy fanoušků na ligové zápasy. V té souvislosti si připomeňme, že na poslední utkání Baníku Ostrava v Praze se Spartou přijeli jeho fanoušci zvláštním vlakem o dvanácti vagónech, z nichž pouze ve třech jela policejní eskorta. Že by si alkoholem napájená tisícovka zlobivých chlapců koupila jízdenky? Ani náhodou. Jejich výlet a dozor nad nimi platil erár. Stejně jako helikoptéru, jež lítala nad Letnou před zápasem i po něm, stejně jako práci stovkám policistů pěších, v automobilech i na koních.

Neměli bychom tedy v souvislosti s italským malérem rovněž přitvrdit? Naše liga začíná 10. března, což je skoro za měsíc. Samozřejmě, že je to iluzorní nápad. Ale až se něco stane, třeba smrtelný úraz, to bude jiná. To bude mnohým povolaným příčina jasná, ale jaksi pozdě.

 

Právě se děje

Další zprávy