Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 1. 2017 12:50

Já jsem agent Sí Aj Ej, jsem nebezpečnej a jsem zlej. Trumpovi se líbím stejně jako Putinovi

Putinovi to dokonale vychází. Dokázal nemožné, Trump veřejně napadá tajné služby USA, ponižuje je, zpochybňuje, obrací proti nim hněv Američanů.
Trump je stejně (ne)vyzpytatelný jako Putin. Útokem na tajné služby škodí Spojeným státům.
Trump je stejně (ne)vyzpytatelný jako Putin. Útokem na tajné služby škodí Spojeným státům. | Foto: Aktuálně.cz

Donald Trump se v lecčems podobá Andreji Babišovi. Rád provokuje, staví věci na hlavu, napadá "nedotknutelné" a podporuje nepodporovatelné. Jeho politický styl je dobře patrný na obdivu k Vladimiru Putinovi, který slouží jako dráždidlo, sexy změna. S obdivem ruského prezidenta jde ruku v ruce odpor k americkým tajným službám.

Trump je považuje za zpolitizované (v kampani prý stranily Hillary Clintonové) a přemnožené. V tom druhém se liší od zbytku světa. Kupříkladu EU si uvědomuje, že má jen velmi nedostatečné tajné služby, že by v časech teroru potřebovaly víc agentů. Trump v tajných vidí kancelářské krysy, jež je třeba vyházet nebo vyhnat do terénu.

Putin oblibuje Trumpa, kdežto Clintonovou viděl jako soka. Rusko si přálo Trumpa, ne Hillary. Nebylo by tedy divu, kdyby ruské tajné služby Donaldovi maličko píchly. Pro nastupujícího amerického prezidenta je ovšem zcela nemyslitelné, aby to přiznal, i kdyby to byla pravda. Vyhrát s podporou ruských služeb volby v USA? Ajajaj!

Američtí zpravodajci ale tvrdí, že Rusové volbu ovlivnili a že pro to mají důkazy, které nemohou zveřejnit. Ve čtvrtek ředitelé tajných agentur USA vydali společné prohlášení, v němž uvedli, že Rusko představuje zvyšující se vážnou hrozbu pro zájmy Spojených států. Používá špičkové (hackerské a jiné) programy, nejlepší technologie.

James Clapper, končící ředitel zpravodajských služeb, Michael Rogers, šéf Národní bezpečnostní agentury (NSA) a Marcel Lettre, náměstek ministra obrany, uvedli: "Rusko je plnohodnotný hráč v kybernetickém prostoru, který představuje závažnou hrozbu pro americkou vládu, vojenskou, diplomatickou a obchodní infrastrukturu."

Má pravdu Trump a Putin, který vměšování Rusů popírá, nebo tajné služby USA? Pomohli hackeři Rusů dehonestovat demokraty a Clintonovou? Trump k tomu řekl: "O hackerství vím hodně. A je velmi těžké ho prokázat, takže to mohl být někdo jiný." Dokonce citoval Juliana Assange, jehož server WikiLeaks zveřejnil dokumenty uniklé z počítače šéfa kampaně Clintonové Johna Podesty.

Trump nevyzpytatelný jako Putin

Tajné služby USA tvrdí, že získaly přímý důkaz o spojení Assange a Moskvy. Trump tvrdí, že to není pravda. My nevíme, jak to bylo, ale něco přece jen víme: Putin by za dané situace nepřiznal ruský vliv. Přizná ho, klidně, ale až se mu to bude hodit (jako s Krymem). A Trump nemůže připustit, že ho do Bílého domu dostali i ruští či proruští hackeři. To radši rozvrátí tajné služby USA.

Ve svém putinovském postoji je taky protievropský. EU si již uvědomuje, jak rozkladný vliv má Kreml, jehož agenti využívají sociální sítě, infikují veřejné mínění, podporují Evropskou unii destruující, nacionální, separatistické strany, používají média. Brusel se brání (i v Česku vzniká centrum pro boj s hybridními hrozbami a taky zde se centru brání proruští politici).

Je vysoce pravděpodobné, že Rusové "svého" Trumpa podpořili, že jim vyhovuje, co dělá, včetně roztržky s EU. Je to jejich styl práce, jsou v tom dobří. WikiLeaks funguje jako kanál, skrze který mohou Americe škodit. Putin umí Trumpa výborně využívat. Reorganizace tajných služeb by mu bodla. Po fiasku se Saddámem Husajnem (nepravdivé informace o jeho zbraních hromadného ničení) už jedna čistka proběhla, teď přijde další. Schopnosti zpravodajců USA budou omezeny, reorganizace vždycky zastaví práci (policisté z českého antimafiánského útvaru ÚOOZ by mohli vyprávět).

Putinovi to dokonale vychází. Dokázal nemožné, Trump veřejně napadá tajné služby USA, ponižuje je, zpochybňuje, obrací proti nim veřejný hněv. A zároveň lidi v nich pracující samozřejmě znechucuje. (V tom za ním kupodivu český prezident Miloš Zeman zatím zaostává, naše tajné služby nechává celkem na pokoji, i když kupříkladu civilní kontrarozvědka popisuje ruskou činnost u nás dost otevřeně.)

Trump se stal nástrojem ruských tajných služeb, dělá vlastně jejich práci. Obklopuje se lidmi k Moskvě mimořádně vstřícnými (kupříkladu Rex Tillerson z ExxonMobil povede americkou diplomacii). Psalo se, jak je Trump nevyzpytatelný, dnes můžeme říct: je stejně (ne)vyzpytatelný jako Putin.

Poznámka na závěr: dejme tomu, že tajné agentury USA nejsou v pořádku, že obnova po Iráku nezabrala, ač tomu nic zvláštního nenasvědčuje. I kdyby to byla pravda, Trump by měl změny dělat potichu a po nástupu do funkce. Aniž by služby veřejně osočoval, snižoval důvěru v ně. Bezpečnostní složky v demokracii stojí na důvěře občanů, neobejdou se bez ní. V totalitě nikoli, tam ji nepotřebují.

Trump otevřeným střetem s tajnými službami škodí Spojeným státům a slouží Moskvě. Ví to? Pokud ví "hodně o hackerství", pak jistě ví i tohle a dělá to úmyslně. O to víc by se Evropa (a její tajné služby) měla starat o sebe.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy