Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
28. 1. 2010 11:15

Jak číst Obamovu řeč: Volba mezi Reaganem a Clintonem

Tomáš Klvaňa a Pavel Tomášek hodnotí prezidentovu první Zprávu o stavu Unie
Foto: Reuters

Podařilo se Baracku Obamovi využít tradiční Zprávu o stavu Unie k tomu, aby přesvědčil americké voliče, že dokáže řešit problémy jejich země? Zastaví se po jeho včerejším projevu před oběma komorami Kongresu dramatický propad jeho popularity?

Komentátoři Pavel Tomášek a Tomáš Klvaňa, kteří v noci na dnešek Obamovo vystoupení sledovali, jsou spíše skeptičtí.

Zároveň ale oba zdůrazňují, že USA se nacházejí v jednom z nejsložitějších období svých dějin (ekonomická krize, americké angažmá v Iráku a Afghánistánu, snaha o prosazení zdravotní reformy) a prezident to nemá vůbec lehké.

V předvolební kampani vzbudil Obama v Američanech i zbytku světa obrovské naděje a lidé po roce jeho působení v Bílém domě chtějí vidět změnu, kterou sliboval. "Barack Obama stojí tři roky před koncem volebního období v bodě zlomu," shrnul Obamovu pozici Tomášek.

Čtěte také: Obama vyhlásil v řeči o stavu Unie boj nezaměstnanosti
Je Obama tou změnou, po které volali Američané i svět?

Tomášek i Klvaňa se domnívají, že Obamovi se v prvním roce vlády nepodařilo jasně ukázat, jakým je vlastně prezidentem. Přesvědčit svými činy, že právě on je tím pravým v čele nejvlivnější země světa.

"Je těžké být sjednotitelem, když máte na stole agendu plnou titánských rébusů, je to ale Obamova šance konečně definovat, proč je prezidentem, a zároveň přispět k opravdové proměně atmosféry v Americe směrem k historickému optimismu, jak se to povedlo před čtvrt stoletím Ronaldu Reaganovi," míní Klvaňa.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Klvaňa:
Na scénu se vrátil prezident-sjednotitel

Tomášek je dokonce přesvědčen, že Obama si bude muset nyní vybrat, zda bude spíše novým Ronaldem Reaganem, či naopak Billem Clintonem. První šel podle něj tvrdě a navzdory veřejnému mínění za svými cíli, dosáhl úspěchu a zajistil si znovuzvolení. Druhý usoudil, že své vize nedokáže prosadit, nechtěl jít proti veřejnému mínění. "Clintonova cesta se vyznačovala chladnou, vypočítavou kalkulací a bezprecedentní schopností přikládat ucho ke šveholení společnosti a následně se jím řídit," napsal Tomášek.

Prvních dvanáct měsíců Obamovy vlády podle něj ukázalo, že do Clintona i Reagana mu leccos chybí.

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Tomášek :
Obama řeší dilema: Reagan, či Clinton?

A co si o prvním roce vlády Baracka Obamy i o tom, jak si povede dál, myslíte vy? Podělte se o své názory.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy