Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 8. 2015 12:30

Jak fungují Němci, co je pro ně vlast. A jak fungují Češi

Němci se ztotožňují s Volkswagenem, Goethem a Merkelovou. To je pro ně podle výzkumníků vlast. A my? Co jsou naše symboly?
Kromě Volkswagenu se Němci spojují s Johannem W. von Goethem.
Kromě Volkswagenu se Němci spojují s Johannem W. von Goethem. | Foto: Aktuálně.cz

V pondělí vyšla v Německu kniha s názvem Jak my, Němci, fungujeme (Wie wir Deutschen ticken). Shrnuje výsledky internetového průzkumu, který se zaměřil na stereotypy Němců, jak vnímají vlastní společnost a kulturu, co je pro ně spojeno s vlastí. Zkoumáno bylo 1081 osob a průzkum uskutečnil institut pro výzkum veřejného mínění YouGov loni na konci října.

Základní otázka zněla: Jaké osoby nebo věci jsou podle vašeho mínění spojeny s Německem? Vyhrál Volkswagen. Za nejvíc německý ho považuje 63 procent dotázaných. Druhý skončil básník Goethe, 49 procent. Třetí kancléřka Merkelová, 45 procent. Čtvrtá německá národní hymna, 44. Pátý německý národní fotbalový tým, 39. Sedmý Hitler, 25 procent ho ještě nyní považuje za typicky německého.

Za Hitlerem skončil genius Albert Einstein. Johann Sebastian Bach s 24 procenty figuruje mezi curry wurstem a detektivním seriálem Místo činu (Tatort), kde vystupoval policista Schimanski, německá drsná škola. Na Karla Marxe zbylo jen 9 procent a na německou ekologii pět.

Kdo by neznal Volkswagen? Znají ho nejen Němci, zná ho doslova celý svět.
Kdo by neznal Volkswagen? Znají ho nejen Němci, zná ho doslova celý svět. | Foto: Volkswagen

Nepřekvapí, že vyhrála dokonalá německá technika, VW, auto, protože to zná každý, používá kdekdo. Dost možná by tak dopadl i světový průzkum a otázka Co se vám vybaví, když se řekne Německo. Goethe na druhém místě svědčí o německém školství a vzdělanosti. Naopak překvapuje, že v žebříčku nefiguruje pivo, protože Němci na půllitru ujíždějí stejně jako my. (Možná se styděli to přiznat?)

Nabízí se otázka, jak by obdobný výzkum dopadl u nás. Koho a co si my, Češi, spojujeme s vlastí? Co považujeme za echt české, za „to naše“, s čím bychom se chtěli chlubit, nebo co je naše koule u nohy (jako v Německu Adolf Hitler a fašismus). Vyhrálo by taky auto, škodovka? Dost těžko, když vlastníkem Škoda Auto je Volkswagen International Finance N.V. se sídlem v Amsterdamu.

Těžko se odhaduje, co považujeme za to české. Můžeme jen hádat. Asi by vyhrálo pivo. Ne nějaká značka, ale pivo jako „náš nápoj“. Tím se asi nejvíc chlubíme. Tedy muži, ženy by to nenapadlo. Národní fotbalový tým by se nejspíš neumístil. Spíš Jaromír Jágr, ten by vyletěl hodně vysoko, někam k pivu, i když propaguje Vodňanské kuře.

Další symbol Německa: kancléřka Angela Merkelová. Němci ji nejen uznávají jako političku, oni se s ní ztotožňují.
Další symbol Německa: kancléřka Angela Merkelová. Němci ji nejen uznávají jako političku, oni se s ní ztotožňují. | Foto: Reuters

Hus ne, Komenský ne, Zeman ano

Nějaký vědec? Historická postava? Kdyby se výzkum prováděl začátkem července, možná by nějaká procentíčka urval Hus, bylo okolo něj hodně humbuku. Ale nebýt kulatého výročí, Češi by kněze, i když vůči tehdejší církvi vzpurného, pravděpodobně do výběru neposlali. Zrovna tak by neuspěl učitel národů Jan Ámos Komenský, i když i on byl světový. Z Komenského si tuzemci ve škole dělali legraci. Možná by se chytl Karel IV. a Žižka. Možná. Ale spíš by je porazil Jára Cimrman.

Za první republiky by Češi zřejmě našli dost „našich“ atributů: Jawa, české sklo, Masaryk, Karlovy Vary atd. Dnes je to mnohem těžší. Válka a komunisté nás převálcovali. Jsme národ ironiků, kverulantů. Možná by uspěl Švejk. Dobrý voják jako náš symbol, to by asi docela šlo. Mnohem spíš než Hus nebo Tomáš Garrigue Masaryk.

Nominovali by Češi nějakého moderního politika? Nedivil bych se, kdyby vysoko nahoru vylétl Miloš Zeman. Možná hned za pivo. On a jeho způsoby se staly vyjádřením pocitů mnoha místních nespokojenců. Naopak někde dole, pokud vůbec, by zaparkoval Václav Havel. Neboť on naši podstatu, zdá se dnes, sice vyjadřoval, zosobňoval pár měsíců po revoluci, ale pak se zas odpoutal. Intoš. Jak říká jeden můj příbuzný: „Havel? Moc složitej a málo lidovej.“

U nás v Česku by se místní mužský lid s vysokou pravděpodobností ztotožnil s pivem. My jsme pivo. Nic než pivo. Pivo Čechům. (Ženy ne.)
U nás v Česku by se místní mužský lid s vysokou pravděpodobností ztotožnil s pivem. My jsme pivo. Nic než pivo. Pivo Čechům. (Ženy ne.) | Foto: Radek Pecák

Mám silné obavy, že by se v průzkumu dobře dařilo Karlu Gottovi. Že by vystoupal vysoko. Žádný Dvořák, Smetana, Martinů, Janáček, ale Gott. Naopak současný premiér Bohuslav Sobotka by oproti Angele Merkelové skoro jistě propadl. On není ten ztotožňovací typ politika. To by bylo asi jako ztotožnit se s jablkem na stromě. Obyčejný.

Pokud by se průzkumníci dostali k mladší generaci, není nemožné, že by bodovala tráva; marihuanu si Češi hodně osvojili, skoro jako chmel. Jako by byla původem z polabské nížiny.

Trochu se tomu vyhýbám, ale nemá to smysl. Nalijme si čistého vína, někde za Zemanem by skončil Andrej Babiš. Sice se narodil v Bratislavě, ale dneska je český, až to není hezký. Místo činu by u nás asi zaujala Nemocnice na kraji města (zas už ji dávají). Šanci nedávám vepřu knedlu zelu. Sice je „naše“, ale lidi čím dál víc blbnou s hubnutím, tak by v-k-z asi radši zapřeli.

Málem bych zapomněl, poctivé by bylo, kdyby se hodně vysoko umístil tunel. Nemyslím Blanku, tu pražskou virtuální díru do země, mám na mysli mistrovské české tunelování.

Poznámka na závěr. Něco máme s našimi úspěšnějšími sousedy přece jen společného. Autor knihy Wie wir Deutschen ticken, psycholog Holger Geissler, říká: „Jsme disciplinovaná, pedantská a spořádaná země, avšak devětatřicet procent dotazovaných uvedlo, že používá městskou dopravu načerno.“ – Možná ty Němce nakonec doženeme.

 

Právě se děje

Další zprávy