Libor Stejskal Zdeněk Mihalco, Libor Stejskal, stk, mih | Komentáře
15. 1. 2009 14:01

Jak se poučit z plynové krize? Blogeři hledají odpověď

Pačes, Čarnogurský a další blogeři o plynové krizi
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Co je třeba dělat, aby se Češi nemuseli obávat, že zase někdo utáhne kohoutky potrubí, jimiž do země proudí plyn či ropa?

Dá se tomu vůbec předejít? A co když příští výpadky způsobí fakt, že zásoby surovin nejsou nevyčerpatelné?

Čtěte více:  Gazprom už je novou velmocí. Nejvlivnější firmou Evropy

Profesor Václav Pačes, který stojí v čele Nezávislé energetické komise, míní, že problém není v nedostatku primárních zdrojů.

"Alespoň zatím ne. Celosvětové zásoby zejména plynu a uhlí jsou dostatečné na dlouhou dobu. Horší je to s ropou, ale ani zde nehrozí bezprostřední nebezpečí globálního nedostatku. Problémy v energetice jsou technické (přeprava) a politické (nerovnoměrné rozdělení zásob). Tato kombinace se ovšem může stát smrtelnou," píše Pačes.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Pačes:
Jak vážná je energetická krize?

Vicepremiér Martin Bursík upozorňuje, že důležitou součástí v hospodaření s energiemi jsou energetické úspory.

"Až 40 % naší současné spotřeby můžeme ušetřit. Především modernizací zastaralých technologií v uhelných elektrárnách, výrazným zefektivněním distribuce elektřiny a využitím efektivnějších technologií v průmyslu. Významnou část energie (až 175 000 terajoulů – mimochodem víc než pětinásobek toho, co by přineslo prolomení ekologických limitů těžby uhlí) však můžeme ušetřit mnohem rychleji - investicemi do úspor energie v domácnostech," píše.

Foto: Aktuálně.cz
Martin Bursík:
Ani jádro, ani uhlí, ale úspory

Ekologický aktivista Jan Beránek, který v současné době působí jako evropský koordinátor protijaderné kampaně Greenpeace, se domnívá, že problém je ve špatné energetické koncepci státu.

"Už je to tady zase. Putin s Gazpromem zavřeli vprostřed tuhé zimy kohoutky od ruského plynu. Politici odlétají jednat, energetici otevírají strategické zásobníky, novináři píšou o energetické krizi. A lobbisté zneužívají tísnivé nálady, aby prosadili další jaderné elektrárny. Déjà vu toho, co se dělo právě před třemi lety. Jenže, proč se od té doby tak pramálo změnilo? Odpověď lze shrnout do jedné věty: protože chybí politická vůle, nebo schopnost (patrně však obojí) k nezbytné proměně energetiky," je přesvědčen Beránek.    

Foto: Aktuálně.cz
Jan Beránek:
Vyjdeme z plynové krize konečně poučení?

Plynová krize má dopady také na Slovensku. Bývalý místopředseda federální vlády Ján Čarnogurský se ve svém blogovém textu obšírně zabývá sporem Ruska a Ukrajiny a dodává:

"Slovenské médiá po celý čas väčšiu časť viny, ak nie celú, dávali Rusku. Denník SME, ktorý najviac otvára stránky protiruskej propagande 12. januára napísal: 'Rusko sa s obnovou dodávok plynu zmrznutej Európe neponáhľa'."

Foto: Aktuálně.cz
Ján Čarnogurský:
Kto vyhral rusko-ukrajinský plynový spor?

  

 

Právě se děje

Další zprávy