Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 3. 2018 13:45

Pozdrav ze stabilizované společnosti: Zemanův poradce Jie vyšetřován v Číně

Jaká bude prezidentova reakce? Nečekejme přiznání, že projekt Čína nevyšel, nejspíš vytasí svoji oblíbenou presumpci neviny.
Nerozborná družba Miloše Zemana s panem Si. Snímek z návštěvy v Praze, slavnostní sázení.
Nerozborná družba Miloše Zemana s panem Si. Snímek z návštěvy v Praze, slavnostní sázení. | Foto: Jakub Plíhal

Rána Zemanově "ekonomické diplomacii": jeho poradce a předseda představenstva čínské skupiny CEFC Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Píše o tom agentura Reuters. (CEFC to o den později popřela. Akcie firmy mezitím oslabily a nastal masivní výprodej jejích dluhopisů)

Jie byl podle Reuters "letos předvolán k výslechu", sdělil zdroj čínskému finančnímu magazínu Caixin. Více zatím nevíme, CEFC na dotazy nereaguje, není jasné, zda vyšetřování pokračuje a o jaký trestný čin má jít.

Zajímavá fakta přinesl hongkongský deník South China Morning Post; odvolává se na čtyři zdroje a píše, že Jie Ťien-ming byl zadržen na přímý příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nedávno, 16. února. Pro Česko je podstatné, že Jie patřil mezi čínské vyvolené, celebrity, smetánku, mezi nejvlivnější lidi v říši středu. Pokud dá sám prezident Si příkaz, aby byl Jie zadržen a vyšetřován, je to nejvyšší priorita a zároveň to ukazuje na vážnost věci.

Reuters píše, že čínská vláda "upevnila kontrolu nad velkými soukromými konglomeráty v zemi", mimo jiné "převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang Insurance Group, jejíž předseda správní rady a hlavní akcionář Wu Siao-chuej je soudně stíhán kvůli hospodářským trestným činům". Malér má zjevně větší rozsah.

Společnost CEFC loni podepsala dohodu o koupi skoro patnácti procent akcií v ruské ropné společnosti Rosněfť za devět miliard dolarů. Česko si za podpory prezidenta Zemana vybrala jako vstupní koridor do Evropské unie. Koupila u nás podíly v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, vstoupila do J&T Finance Group, ovládla Pivovary Lobkowicz Group a Žďas Žďár nad Sázavou, většinově vlastní fotbalový klub Slavia atd.

Zemanův poradce Jie byl čínským investigativním tiskem označen za "nejtajemnějšího boháče v Číně", napsal server Sinopsis. Česká média informovala o Jieho členství v CAIFC (Čínská asociace pro mezinárodní přátelské kontakty, považovaná za projekt čínské vojenské rozvědky), stálo to v oficiálním životopise Jieho na stránkách CEFC. Poté, co se o tom v Česku začalo psát, dokument byl stažen, Sinopsis však upozorňuje, že se stejná informace "objevila i v dalších oficiálních dokumentech CEFC v různých částech světa".

Přes podezření, že pan Jie může být napojen na čínskou vojenskou rozvědku (na tajnou službu komunistického státu), zůstal i nadále členem poradního sboru Miloš Zemana.

Ekonomická diplomacie se hroutí

Vyšetřování Jie Ťien-minga je tvrdou lekcí české "ekonomické diplomacii", jež vystřídala zahraniční politiku zaměřenou na podporu lidských práv. Nejenže "obchodní projekt Čína" (přehlížení tvrdého a za prezidenta Si sílícího porušování lidských práv v Číně a sázka na Čínu coby ekonomického tygra) nevyšel, nefunguje, čísla nerostou, zdá se, že nevyšla ani sázka na CEFC a pana Jieho.

V říjnu 2014 Miloš Zeman čínské státní televizi CCTV v Pekingu řekl: "Naprosto chápeme, že není možné zasahovat do vnitřních záležitostí jakéhokoli státu včetně Číny. Neučíme vás tržní ekonomiku ani lidská práva, naopak se od vás chceme učit." Co? "Jsem v Číně, abych se naučil, jak urychlit ekonomický růst nebo stabilizovat společnost."

Ta slova u nás tehdy vyvolala rozruch především proto, že Zeman chtěl stabilizovat společnost podle totalitního vzoru. Dnes vidíme, že se není co učit ani na onom "ekonomickém růstu", šíbrů máme doma sami dost. Zemanova vize česko-čínské zahraniční politiky se hroutí jak domeček z karet, vsadil na špatného koně, pomohl Číňanům, nikoliv nám. Dostal se do nezáviděníhodné situace, jeho speciálnímu poradci hrozí soud a možná kriminál.

Číňanům u nás Zeman otevřel dveře. Silně přehnal diplomatické vazby, zapřel naši minulost, kdy jsme sami byli zemí s komunistickou vládou, jež nás křivila a ničila. S čínskými komunisty jednal, jako by byli vzory demokracie, jako by se jim dalo věřit, jako bychom se od nich měli učit.

Výsledky vstřícnosti k totalitnímu, lidská práva neuznávajícímu režimu popisuje mimo jiné ve svých výročních zprávách civilní tajná služba BIS: počet čínských agentů v Česku stoupá, jsme pro ně zájmové území, odtud mají blízko do dalších zemí EU, kde chtějí stabilizovat vlastní ekonomické zájmy, nikoli evropské, demokratické. Dalším výsledkem je česká vládní neochota dát azyl lidem v Číně pronásledovaným.

Jak Zeman zareaguje na vyšetřování Jie Ťien-minga? Nečekejme přiznání, že projekt Čína nejen nevyšel, ale ohrozil nás, lítost nad tím, že osoba, jako je pan Jie, mohla být poradcem na Hradě. Prezident by místo toho mohl vytasit svoji oblíbenou, na Babiše aplikovanou presumpci neviny.

Anebo se možná se chytne toho, že k zadržení šéfa CEFC dal pokyn prezident Si, takže se to dá vykládat jako další krok ke "stabilizaci" čínské společnosti. Tím pádem je všechno v nejlepším pořádku, ne?

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy