Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 3. 2018 13:45

Pozdrav ze stabilizované společnosti: Zemanův poradce Jie vyšetřován v Číně

Jaká bude prezidentova reakce? Nečekejme přiznání, že projekt Čína nevyšel, nejspíš vytasí svoji oblíbenou presumpci neviny.
Nerozborná družba Miloše Zemana s panem Si. Snímek z návštěvy v Praze, slavnostní sázení.
Nerozborná družba Miloše Zemana s panem Si. Snímek z návštěvy v Praze, slavnostní sázení. | Foto: Jakub Plíhal

Rána Zemanově "ekonomické diplomacii": jeho poradce a předseda představenstva čínské skupiny CEFC Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Píše o tom agentura Reuters. (CEFC to o den později popřela. Akcie firmy mezitím oslabily a nastal masivní výprodej jejích dluhopisů)

Jie byl podle Reuters "letos předvolán k výslechu", sdělil zdroj čínskému finančnímu magazínu Caixin. Více zatím nevíme, CEFC na dotazy nereaguje, není jasné, zda vyšetřování pokračuje a o jaký trestný čin má jít.

Zajímavá fakta přinesl hongkongský deník South China Morning Post; odvolává se na čtyři zdroje a píše, že Jie Ťien-ming byl zadržen na přímý příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nedávno, 16. února. Pro Česko je podstatné, že Jie patřil mezi čínské vyvolené, celebrity, smetánku, mezi nejvlivnější lidi v říši středu. Pokud dá sám prezident Si příkaz, aby byl Jie zadržen a vyšetřován, je to nejvyšší priorita a zároveň to ukazuje na vážnost věci.

Reuters píše, že čínská vláda "upevnila kontrolu nad velkými soukromými konglomeráty v zemi", mimo jiné "převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang Insurance Group, jejíž předseda správní rady a hlavní akcionář Wu Siao-chuej je soudně stíhán kvůli hospodářským trestným činům". Malér má zjevně větší rozsah.

Společnost CEFC loni podepsala dohodu o koupi skoro patnácti procent akcií v ruské ropné společnosti Rosněfť za devět miliard dolarů. Česko si za podpory prezidenta Zemana vybrala jako vstupní koridor do Evropské unie. Koupila u nás podíly v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, vstoupila do J&T Finance Group, ovládla Pivovary Lobkowicz Group a Žďas Žďár nad Sázavou, většinově vlastní fotbalový klub Slavia atd.

Zemanův poradce Jie byl čínským investigativním tiskem označen za "nejtajemnějšího boháče v Číně", napsal server Sinopsis. Česká média informovala o Jieho členství v CAIFC (Čínská asociace pro mezinárodní přátelské kontakty, považovaná za projekt čínské vojenské rozvědky), stálo to v oficiálním životopise Jieho na stránkách CEFC. Poté, co se o tom v Česku začalo psát, dokument byl stažen, Sinopsis však upozorňuje, že se stejná informace "objevila i v dalších oficiálních dokumentech CEFC v různých částech světa".

Přes podezření, že pan Jie může být napojen na čínskou vojenskou rozvědku (na tajnou službu komunistického státu), zůstal i nadále členem poradního sboru Miloš Zemana.

Ekonomická diplomacie se hroutí

Vyšetřování Jie Ťien-minga je tvrdou lekcí české "ekonomické diplomacii", jež vystřídala zahraniční politiku zaměřenou na podporu lidských práv. Nejenže "obchodní projekt Čína" (přehlížení tvrdého a za prezidenta Si sílícího porušování lidských práv v Číně a sázka na Čínu coby ekonomického tygra) nevyšel, nefunguje, čísla nerostou, zdá se, že nevyšla ani sázka na CEFC a pana Jieho.

V říjnu 2014 Miloš Zeman čínské státní televizi CCTV v Pekingu řekl: "Naprosto chápeme, že není možné zasahovat do vnitřních záležitostí jakéhokoli státu včetně Číny. Neučíme vás tržní ekonomiku ani lidská práva, naopak se od vás chceme učit." Co? "Jsem v Číně, abych se naučil, jak urychlit ekonomický růst nebo stabilizovat společnost."

Ta slova u nás tehdy vyvolala rozruch především proto, že Zeman chtěl stabilizovat společnost podle totalitního vzoru. Dnes vidíme, že se není co učit ani na onom "ekonomickém růstu", šíbrů máme doma sami dost. Zemanova vize česko-čínské zahraniční politiky se hroutí jak domeček z karet, vsadil na špatného koně, pomohl Číňanům, nikoliv nám. Dostal se do nezáviděníhodné situace, jeho speciálnímu poradci hrozí soud a možná kriminál.

Číňanům u nás Zeman otevřel dveře. Silně přehnal diplomatické vazby, zapřel naši minulost, kdy jsme sami byli zemí s komunistickou vládou, jež nás křivila a ničila. S čínskými komunisty jednal, jako by byli vzory demokracie, jako by se jim dalo věřit, jako bychom se od nich měli učit.

Výsledky vstřícnosti k totalitnímu, lidská práva neuznávajícímu režimu popisuje mimo jiné ve svých výročních zprávách civilní tajná služba BIS: počet čínských agentů v Česku stoupá, jsme pro ně zájmové území, odtud mají blízko do dalších zemí EU, kde chtějí stabilizovat vlastní ekonomické zájmy, nikoli evropské, demokratické. Dalším výsledkem je česká vládní neochota dát azyl lidem v Číně pronásledovaným.

Jak Zeman zareaguje na vyšetřování Jie Ťien-minga? Nečekejme přiznání, že projekt Čína nejen nevyšel, ale ohrozil nás, lítost nad tím, že osoba, jako je pan Jie, mohla být poradcem na Hradě. Prezident by místo toho mohl vytasit svoji oblíbenou, na Babiše aplikovanou presumpci neviny.

Anebo se možná se chytne toho, že k zadržení šéfa CEFC dal pokyn prezident Si, takže se to dá vykládat jako další krok ke "stabilizaci" čínské společnosti. Tím pádem je všechno v nejlepším pořádku, ne?

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy