Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
17. 7. 2014 13:30

Jakešův projev nebyl k smíchu, komunismus se rozložil hanbou

Vůdce, kteří se před národem zesměšní a pobaví ho, národ jaksi netouží stavět před revoluční tribunál. Legendární řeč na Červeném Hrádku se stala jedním z podkladů sametu.
Miloš Jakeš hovoří ke straníkům v Červeném Hrádku o tom, co je to přestavba. Do 17. listopadu zbývají právě čtyři měsíce.
Miloš Jakeš hovoří ke straníkům v Červeném Hrádku o tom, co je to přestavba. Do 17. listopadu zbývají právě čtyři měsíce. | Foto: Aktuálně.cz

Před 25 lety, 17. července 1989, pronesl generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa Miloš Jakeš svou legendární řeč na stranickém shromáždění v Červeném Hrádku. Uniklo z něj video, a být to dnes, stalo by se vzápětí „hitem internetu“. Nejsdílenější, nejlajkovanější. Virál roku. KSČLeaks.

Doba to byla sice jiná, technologicky i jaksi celkově, přesto byl ohlas Jakešova vystoupení podobný. Stalo se „kultovním“ i bez internetu.

Formálně nejmocnější muž v zemi – a Miloš Jakeš na záznamu působí zcela střízlivý - se tu pustil na tenký led improvizace a kožený režimní slang proplétal s hovorovou řečí do kuriózních smyček. Dal k lepšímu brojlery a bojlery i to, kolik bere hodná holka paní Zagorová a že žádnej z nás nebere takový prachy. Bylo to takové bezelstně upřímné.

To není jednoduchý proces, ta přestavba. To je proces, bych řekl, v kterým se ne každý dost vyzná.

Není divu, že podobenství o „kůlu v plotě“ zlidovělo.

Úplný záznam vystoupení Miloše Jakeše v Červeném Hrádku 17. července 1989.
Úplný záznam vystoupení Miloše Jakeše v Červeném Hrádku 17. července 1989. | Video: YouTube.com

Zvykli jsme si vnímat Jakešovo vystoupení jako víceméně bavičský výkon. Kouzlo nechtěného jako humoristické číslo. Někdo ho tak určitě vnímal hned od začátku. A stejně tak by se našli ti, kteří to tehdy brali naprosto vážně – a že jich bylo.

Jaký byl účinek Jakešova projevu na pád komunismu? Myslím, že převládá interpretace „lidé se smáli a došlo jim, že takhle to dál nejde“ a že je velmi nepřesná, jako by z kostýmního televizního seriálu.

Jistě, v sebezesměšnění generálního tajemníka rádoby důležitým projevem je něco velmi českého. Právě ironičtí Češi umí takovou kvalitu ocenit. Zvlášť když „se to nesmí“ a navenek musí vůči moci zachovávat požadované dekorum.

Svým způsobem byl Červený Hrádek podkladem pro „něžnou“ a "sametovou" revoluci. Vůdce, kteří se sami před národem zesměšní – a pobaví ho! , národ jaksi z podstaty netouží stavět před revoluční tribunál.

Ale aby nedošlo k omylu, je třeba zasadit Jakešovu řeč do kontextu roku 89. KSČ byla v sedle naprosto pevně, policejní perzekuce fungovala a svoboda tisku neexistovala. Zároveň Polsko už mělo po svobodných volbách, v Maďarsku se stříhaly hraniční dráty a Prahu zaplavily trabanty východoněmeckých emigrantů. Bylo „to“ ve vzduchu, ale prakticky nikdo neuměl říct „co“. Převládal pocit, že u nás budou komunisté tak nějak „nafurt“.

Jakešův projev za této situace rozhodně nefungoval jako nějaké tlačítko, které spustilo veselou lidovou revoltu.

Na řadu lidí zato účinkoval, a v tom byla jeho hlavní cena, jako katalyzátor vlastní důstojnosti. Byla to příležitost ztratit poslední zbytky respektu a uvědomit si, kdo nám vládne. Kdo má, jak stálo v Ústavě, „vedoucí úlohu“ a koho se obáváme. Důsledkem byl – třeba i podvědomý – pocit ponížení, co všechno si necháme líbit. Anebo nenecháme a začneme už doopravdy říkat, že král je nahý.

Tím Jakešův projev skutečně k pádu komunismu přispěl.

Jako estrádní číslo neměl žádnou zvláštní cenu. Že nás u toho – ale zdaleka ne všechny! – hanba fackovala, to ano. Ale nebyl moc k smíchu, léto 1989 byla ještě pěkně drsná doba.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy