Jan Hřebejk Jan Hřebejk | Komentáře
8. 3. 2006 0:01

Jan Hřebejk: O kulturním národu

Jedním z národních mýtů je ten o naší kulturnosti. Že jsme kulturní národ. Říkám to nerad, ale není to moc pravda.

Možná to někdy pravda byla, ale to už si moje generace nemůže pamatovat.

Knižní čtvrtky, znalost Seiferta nazpaměť nebo od osmnáctého století tradované "co Čech, to muzikant" neobstojí proti naší nekulturnosti v širším slova smyslu, v mezilidských a mezinárodních vztazích. Někdy se zdá, že se naše sovětizace povedla. A sebe z toho nevyjímám.

Nejde o to, že předsedové vlád s železnou pravidelností křtí knihy a časopisy všelijakých vošoustů. Že fotbaloví funkcionáři mezi sebou mluví tak přímočaře, například o ženě, až je to málem poezie. Že, jak jsem se kdysi někde dočetl, zaplatí Čech za kulturu, tedy za vstupné do kin, divadel, na koncerty a výstavy, za knížky, CD,DVD, ale třeba i za sportovní utkání v průměru asi tři stovky ročně. Tak je to zřejmě i jinde, nepanikařil bych a nemoralizoval hloupě.

Před dvěma lety byly Kulturní dny Prahy v Hamburku. Přehlídka českých filmů a série koncertů, kam jsme byli pozváni a kde jsme během dne zažili třeba toto: Zatímco my s Ondřejem Trojanem jsme měli svoje povinnosti, naše ženy navštívily zdejší Kunsthalle v doprovodu tehdejšího šéfa pražské kultury Igora Němce.

Důsledně pouze mateřštinou hovořící pan radní vedl v přítomnosti našich žen a prostřednictvím cizího tlumočníka s ředitelem Kunsthalle zhruba tento rozhovor: Na otázku, proč se zhoršila komunikace mezi Národní galerií v Praze a srovnatelnými mezinárodními institucemi, řekl Němec: "To bysme museli Knížáka zabít, hi hi". Což se v takovém společenském kontextu nepřekládá snadno.

Na nabídku reprezentativní Picassovy kolekce, která putovala předními galeriemi Evropy, navrhl pan radní Muzeum Hlavního města Prahy, kde se takové výstavy nikdy nekonají. Jak ovšem věděl i ředitel Kunsthalle: "Praha má přeci nádhernou galerii hned vedle paláce Kinských."

Němec znejistí a nakloní se k našim ženám: "Dámy, pomozte mi honem, kde je palác Kinských?"

"Na Staroměstském náměstí, vedle je dům U Zvonu."#reklama

Igor Němec připustí, že galerie U Zvonu městu patří, ale ihned vychrlí řadu důvodů, proč tam výstavu uspořádat nelze, a žádný další nápad už nemá. Zbytečná schůzka rychle končí.

Večer v hamburské opeře vystupuje místní baletní soubor, jeden z nejlepších v Evropě. V choreografii Američana Johna Neumeiera tančí hlavní role první sólisté souboru, Češi Otto Bubeníček a Adéla Pollertová. Německé publikum jim aplauduje vstoje.

Něčemu díky a něčemu navzdory - česká kultura žije!

 

Právě se děje

Další zprávy